Jagódki

WYCHOWAWCY

mgr Renata Szumełda

mgr Sabina Wnuk

PROPOZYCJE ZAJĘĆ 22.06.2020 r. – 27.05.2020 r.

Witamy serdecznie wszystkich. 

• Słuchanie  wiersza Agaty Widzowskiej Pożegnanie przedszkola

– Lato się śmieje, czas na wakacje!

 Pa, pa, zabawki! Żegnaj, przedszkole! 

Zawsze będziemy o was pamiętać,

 stawiając krzywe literki w szkole. 

Starszak potrafi: budować wieże,

 rozpoznać w książkach najdziksze zwierzę,

 układać puzzle, kroić warzywa, 

wie, że się pokłuć można w pokrzywach. 

Zna pory roku, kierunki świata, 

wie, że na miotle nie da się latać, 

sam się ubiera, buty sznuruje,

 mówi: „przepraszam, proszę, dziękuję”.

 Umie zadzwonić na pogotowie,

 wie, że się nie da chodzić na głowie,

zasady ruchu zna doskonale

 i po ulicy nie biega wcale. 

Lubi teatrzyk, śpiewa piosenki, 

wie, czym się różni słoń od sarenki, 

pieluch nie nosi ani śliniaka. 

To są zalety dziecka starszaka. 

– Kwiatek dla pani. Cmok dla maluchów. 

Trochę nam smutno… Pa, pa, przedszkole!

 Lecz czy będziemy mogli tu wrócić, 

gdy nam się znudzi w tej nowej szkole…?

 • Słuchanie  piosenki Kończymy już przedszkole (sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło). 

 1. Kończymy już przedszkole, do szkoły czas, zeszyty i tornistry wołają nas.

 A my nie chcemy, nie chcemy jeszcze iść.

 Ref.: Tak bardzo nam tu dobrze, że nie chcemy wcale jeszcze iść. (2x)

 1. Wakacje szybko miną, a potem już zadzwoni pierwszy dzwonek, lekcje tuż-tuż.

 A my nie chcemy, nie chcemy jeszcze iść.

Ref.: Tak bardzo…

 1. Lecz co tu robić, w życiu zawsze tak jest, że upływają lata, starszym się jest. 

A my nie chcemy, nie chcemy starsi być.

R. zadaje pytania dotyczące tekstu piosenki. 

− O czym jest ta piosenka?

 − Jakie zdarzenia zapamiętacie z naszego przedszkola?

 • Określanie charakteru melodii oraz liczby zwrotek piosenki. 

• Zaznaczanie uderzeniem w bębenek refrenu piosenki. 

•Karta pracy, cz. 4, s. 72. Odszukiwanie na obrazku piłek. Określanie ich położenia. Rysowanie po śladzie drogi piłki do bramki

 • Zabawa z elementem ćwiczeń ortofonicznych – Różne pojazdy. Bębenek, tamburyn. R. gra na bębenku. Dziecko swobodnie maszeruje w dowolnych kierunkach . Na ustalone hasła wyrusza na wycieczkę różnymi pojazdami: − potrząsanie tamburynem – ustawia się, tworząc pociąg, i porusza w różnych kierunkach, naśladując odgłos jadącego pociągu: tuf, tuf, tuf, − miarowe uderzanie w tamburyn – naśladuje jadący autokar, wydając dźwięki: tur, tur, tur, − mocne uderzanie w tamburyn i potrząsanie nim – biegnie drobnymi krokami, naśladują jadące motocykle: drum, drum, drum, wrr, ręce naśladują trzymanie kierownicy.

• Karta pracy, cz. 4, s. 73. Kończenie rysowania szlaczków. Dzielenie nazw obrazków na sylaby (lub na głoski). 

• Zabawa Bańki mydlane – rozwijanie sprawności ruchowej.  Dziecko maszeruje w rytmie piosenki w określonym kierunku. Na hasło: Bańki mydlane, naśladuje łapanie baniek. Klaszcze w dłonie, przenosząc je przed sobą w różne miejsca (wyżej, niżej, na wysokość głowy, tułowia, kolan)

 • Karta pracy, cz. 4, s. 74. Oglądanie obrazków. Opowiadanie, co się na nich dzieje. Zastanawianie się i mówienie, co Ada robiła kiedyś, co robi teraz, a co będzie robić w przyszłości. Wymienianie kolorów kredek. 

• Utrwalanie nazw miesięcy na podstawie fragmentu wiersza Krystyny Datkun-Czerniak Rok. Podczas recytacji wiersza R. nazywa miesiące, wypowiadając nazwy bezgłośnie, poruszając samymi ustami. Dziecko poda głośno nazwy miesięcy w odpowiedniej formie. Podczas ponownego słuchania wiersza klaszcze, kiedy usłyszy nazwę miesiąca.

 W styczniu Nowy Rok przychodzi, 

często mrozem grozi. 

W lutym czyni tak samo. 

W marcu bywa jak w garncu (…).

 Kwiecień z majem w zieleni skąpane (…).

 Czerwiec obiecuje radości wiele,

 bo – moi przyjaciele 

– lipiec i sierpień to wakacji czas (…). 

Wrzesień i październik zmieniają kolory ziemi (…). 

W listopadzie smutek na drzewach się kładzie. 

A w grudniu zmęczony pracą Stary Rok

 żegna się i… zaprasza Nowy Rok. (…)

• Karta pracy, cz. 4, s. 75. Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego o wakacjach. Kończenie kolorowania kredek według wzoru (rytmu) z poprzedniej karty.

 • Zabawa Wakacje. Dla dziecka: kartka, kredki. Rysowanie w prawym górnym rogu kartki słoneczka, z jednoczesnym wypowiadaniem zdania: Wakacje muszą być słoneczne. Rysowanie w lewym dolnym rogu kartki kwiatka i wypowiadanie zdania: Wakacje muszą być pachnące. Rysowanie w lewym górnym rogu kartki lodów i wypowiadanie zdania: Wakacje muszą być słodkie. Rysowanie w ostatnim, pustym rogu kartki skrzyni i wypowiadanie zdania: Wakacje muszą być tajemnicze. Określanie, który to róg. Rysowanie na środku kartki siebie na wakacjach.

  • Co najbardziej podobało mi się w przedszkolu – rysunek.

 • Zabawa Dokończ zdania. R. rozpoczyna zdania, a dziecko  je kończą. Np.: W przedszkolu lubiłem/ lubiłam… W przedszkolu nie lubiłem/nie lubiłam… W przedszkolu czułem się/czułam się…

 • Wypowiadanie się dzieci na temat: Co najbardziej podobało mi się (wśród zdarzeń w ciągu roku) w przedszkolu. Zdjęcia, obrazki. R. pokazuje zdjęcia zrobione podczas uroczystości, wycieczek, ciekawych zajęć w przedszkolu. Dziecko ogląda je, wspominają. Wypowiada się swobodnie na temat.

• Karta pracy, cz. 4, s. 76 (dla dziecka). Rysowanie tego, co podobało się w przedszkolu. Wskazywanie obrazków zgodnie z kolejnością pór roku. 

• Zabawa rozluźniająca mięśnie wokół oczu i na czole – Duże oczy

R. opowiada, dziecko słucha i wykonuje polecenia. Za chwilę będziecie mogli zrobić duże, bardzo duże oczy. Unieście przy tym brwi do góry tak mocno, jak tylko możecie. Wyobraźcie sobie, że macie jeszcze dodatkowe, trzecie oko pośrodku czoła. I właśnie to oko otwórzcie tak szeroko, jak tylko potraficie… A potem możecie poruszać waszymi szeroko otwartymi oczami we wszystkie strony: w dół, do góry, w prawą stronę, w lewą stronę. Być może zauważycie waszymi trzema szeroko otwartymi oczami coś, czego do tej pory nie widzieliście. Za chwilę zacznę powoli odliczać do sześciu. Kiedy dojdę do szóstki, zamknijcie na moment oczy i nadajcie im w myślach taki rozmiar, jaki chcielibyście mieć. Trzecie oko będziecie mogli sobie później wyobrazić za każdym razem, kiedy będziecie chcieli zobaczyć coś w waszej wyobraźni. Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć.

Do zobaczenia i miłej zabawy .

Witam wszystkie dzieci i posyłam gorące pozdrowienia . Już wkrótce WAKACJE . Czekają was być może WAKACYJNE  PODRÓŻE. 

Zapraszam do ćwiczeń porannych 

Zabawa orientacyjno-porządkowa Letni spacer. Dziecko spokojnie biega w różnych kierunkach .Na hasło: Spacer, maszeruje z rodzicem. 

 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Przeskakujemy morskie fale. Dziecko  wykonuje skoki obunóż do przodu – naśladuje  przeskakiwanie fal. 

• Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Szukamy muszelek. Dziecko  naśladuje chodzenie na czworakach po wodzie, szukanie muszelek; co pewien czas wykonuje klęk prosty i wyciąga otwarte dłonie przed siebie – pokazuje  uzbierane muszelki.

 • Ćwiczenia tułowia – Puszczamy kaczki.  Dziecko wykonuje  przysiad, naśladuje podnoszenie kamienia i puszczanie kaczek na wodzie; rzuty wykonuje raz jedną, raz drugą ręką. 

Zabawa ruchowa z elementem równowagi – Sprawdzamy temperaturę wody

Dziecko stoi  w lekkim rozkroku. Uderza palcami stopy przed sobą i szybko kładzie  stopę, aby dotykała podłogi. Ćwiczenie wykonują raz jedną, raz drugą nogą. Na sygnał – uderzenie w tamburyn – dziecko  wykonuje skok do wody z przysiadem.

 • Zabawa uspokajająca – Marsz po kole. Dziecko  maszeruje  po kole; rytmizuje tekst: Wakacje, wakacje to radości czas, i klaszcze; niechaj wita je z uśmiechem zawsze każdy z was – wykonuje ukłon.

Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Wakacyjne podróże. 

 Od samego rana tata, Olek i Ada planowali podróże wakacyjne. Zapomnieli o porannym myciu, a nawet o przebraniu się z piżam. Gdyby nie mama, zapomnieliby też o śniadaniu. Szczęśliwie mama przypomniała im o wszystkim. Kiedy byli już umyci, przebrani i najedzeni, wyjęła z szafy wielki globus i postawiła go na podłodze. – Teraz możecie podróżować palcem po całym świecie. – Super! – ucieszył się Olek. Bez namysłu zakręcił globusem. Fruuu! Gdyby kula ziemska obracała się tak szybko, wszyscy dostaliby kręćka jakiegoś lub co najmniej zadyszki. Przed oczami Olka, Ady i taty mknęły kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa, Afryka, Europa i zaraz Azja i Australia. 126 – Tu jedziemy! – Palec Olka zatrzymał rozpędzony świat namalowany na globusie. – Australia, Sydney. Niezłe miejsce. Będzie fajnie. W Australii są kangury i koale. – W Sydney chciałbym zobaczyć gmach filharmonii – wtrącił tata. – A będzie tam gmach naszego przedszkola? – spytała Ada. Olek spojrzał na siostrę z politowaniem. Przecież nikt nie podróżuje do przedszkola, które jest kilka metrów od domu. Zakręcił drugi raz. Jego palec wskazał państwo leżące w Ameryce Południowej. – Brazylia. Dobry wybór – pochwalił tata. – Są tam wspaniałe plaże. Chętnie poleżałbym sobie – przeciągnął się leniwie. – Może i ja zaproponuję podróż? – mama zajrzała do salonu. – Chciałabym pojechać z wami do Indii. Zawsze interesowała mnie Azja i jej kultura. Chociaż Afryka też jest ciekawa. – No pewnie! Jedziemy do Kenii! Do parku z dzikimi zwierzętami. Zobaczymy słonie i żyrafy! – zawołał Olek ożywiony wizją spotkania dzikiego słonia, a może i lwa. – A będzie tam nasz park? – nieśmiało spytała Ada. Wszyscy spojrzeli na nią jak na przybysza z kosmosu. – Nasz park będzie czekał na ciebie w Polsce. Teraz ja wybieram – powiedział tata. Energicznie zakręcił globusem. Niebieski kolor oceanów i mórz zmieszał się z zielonym, żółtym i brązowym – kolorami kontynentów. Adzie aż zakręciło się w głowie. Świat na globusie obracał się zbyt szybko. Co będzie, jeżeli palec taty trafi na głęboki ocean? Nie chciałaby spędzić wakacji na oceanie. Tam już z pewnością nie ma znajomego parku ni przedszkola ani placu zabaw z dużą okrągłą piaskownicą. – Stany Zjednoczone. Waszyngton – zakomunikował tata. – Jest tam plac zabaw? – spytała Ada. – Naszego nie ma, są inne. Jest za to Biały Dom i… – Ale naszego domu tam nie ma – przerwała tacie Ada. – Ja nie mogę! Chcesz jechać na wakacje czy nie? – zniecierpliwił się Olek. – Chcę. Tylko nie tak daleko – bąknęła Ada. – To gdzie? Wybieraj – podsunął jej globus. Ada zamknęła oczy. ,,Niech los zdecyduje” – pomyślała i dotknęła palcem globusa. – Tu! Cała rodzina wbiła wzrok w miejsce, które wskazał palec Ady. Mama i tata pierwsi gruchnęli śmiechem. – Europa, Polska, Warszawa – podsumował Olek. Ada westchnęła z ulgą. Jak to dobrze, że zdała się na los szczęścia. W Warszawie jest jej przedszkole i dom, i park, i znajomy plac zabaw. No i tuż pod Warszawą mieszkają ukochani dziadkowie. Co ważne, ich dom stoi w pobliżu lasu. – Pojedziemy do babci i dziadka. Tam są bociany, dzięcioły, kukułki, żabki, biedronki, ślimaki, pszczoły – zachwalała Ada. – Mrówki, komary i muchy – dorzucił ponuro Olek. Ale już po chwili śmiał się jak tata i mama. Nawet napad komarów nie odstraszyłby ani jego, ani Ady od podróży do dziadków. Podpatrywanie ptaków w towarzystwie dziadka, który zna setki ciekawostek o zwierzętach, to był najlepszy z wakacyjnych planów. 

• Rozmowa na temat opowiadania. 

− Co Olek, Ada i tata planowali z samego rana? 

− Dzięki czemu mogli podróżować palcem po całym świecie?

 − Jakie kontynenty były widoczne na globusie? (Rodzic obraca globus, a dziecko samodzielnie lub przy jego pomocy odczytuje nazwy kontynentów). 

 − Co wskazywał palec Olka? − Co wskazywał palec taty? − Gdzie chciała pojechać mama? − Co wspominała cały czas Ada? − Co wskazywał palec Ady? Gdzie ona chciała pojechać na wakacje?

 • Ćwiczenia z książką. Książka (s. 84–85)  dziecka.  Czytanie  tekstu  znajdującego się pod ilustracjami w książce.

Zabawa rozwijająca umiejętność orientowania się na kartce papieru

Dla dziecka: kartka, mazak. Dziecko siadają naprzeciwko  rodzica  w nieznacznej odległości. Każdy ma kartkę i mazak do rysowania.  dziecko zaczyna rysować drogę na swojej kartce i dokładnie opowiada partnerowi o tym, co robi, np.: Rysuję drogę od lewego dolnego rogu kartki, prosto do góry, teraz w prawo, w bok kartki, teraz prosto, do dołu, a teraz w lewo i z powrotem do góry, aż do górnego prawego rogu. Partner rysuje na swojej kartce dokładnie to, co słyszy od kolegi. Na zakończenie zabawy dziecko porównuje  rysunki; zwraca uwagę na to, jak dokładne były wskazówki.

 • Zabawa rytmiczna – Echo rytmiczne. Drewniane lub plastikowe pałeczki dla  dziecka. Wystukuje rytm  (o podłogę, blat stołu, wybrane przedmioty) proste rytmy zaproponowane przez rodzica., a następnie przez  dziecko – , cicho i głośno, z wykorzystaniem drewnianych lub plastikowych pałeczek. 

Kocham lato – piosenka

https://www.youtube.com/watch?v=WBobLSRMGJc

Słuchanie wiersza Marioli Golc Słoneczny uśmiech.

• Wypowiedzi dziecka na temat wakacyjnych planów. Rodzic  pyta: − Gdzie wybieramy się na wakacje? Gdzie chciałybyś/ łabyś wyjechać? 

• Słuchanie wiersza Marioli Golc Słoneczny uśmiech

Nadchodzą wakacje, słoneczna pora. 

Słoneczny uśmiech śle więc przedszkolak.

 I tym uśmiechem ze słonkiem razem ogrzeje wszystkie nadmorskie plaże. 

• Rozmowa na temat wiersza. − Kto przesyłał uśmiechy? − Komu przedszkolak przesyłał uśmiechy? − Dlaczego przesyłał je dzieciom? 

Karty pracy, cz. 4, s. 68–69. Oglądanie zdjęć miejsc, w których Ada i Olek byli rok temu z rodzicami na wakacjach, opowiadanie o niektórych z nich. 

Rysowanie po śladzie drogi rodziny Ady nad morze.

 Promienny uśmiech prześle też górom, by się nie kryły za wielką chmurą. 

Ma jeszcze uśmiech dla wszystkich dzieci.

 Niech im w wakacje słoneczko świeci.

Karta pracy, cz. 4, s. 70. Rysowanie w ramce na górze karty, gdzie dziecko pojedzie na wakacje, a na dole – gdzie chciałoby pojechać na wakacje. Rysowanie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa Zatrzymaj się zgodnie z poleceniem. 

Tamburyn. Dziecko  porusza się swobodnie po sali przy akompaniamencie tamburynu. Podczas przerwy w grze zatrzymuje się zgodnie z poleceniem podanym przez rodzica , np.: Zatrzymaj się przodem do okna (bokiem do biurka, tyłem do drzwi, na krzesełku, za krzesełkiem, z lewej strony krzesełka, z prawej strony krzesełka). Rodzic sprawdza   poprawność wykonania poleceń.

Składanka Łódka wg instrukcji Karty pracy cz.4 str 60.

Zapamiętaj dobre rady  w filmie Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

Życzymy miłej zabawy .

Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej „Piłka dla wszystkich”.

• Zabawa Piłka nożna. Gwizdek. Dziecko naśladuje grę w piłkę nożną – biega za piłką, kopie ją. Na sygnał – dźwięk gwizdka – zatrzymuje się i mówi za R. rymowankę:  Piłka tu, piłka tam, w piłkę nożną sobie gram.  

• Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Piłka dla wszystkich. Książka (s. 82–83) dla  dziecka. Dziecko słucha opowiadania i ogląda ilustracje  w książce.

 Niepełnosprawny Franek z grupy Ady często śnił o tym, że gra w piłkę nożną. W snach nie siedział na wózku inwalidzkim, tylko biegał po boisku najszybciej z całej drużyny i strzelał najwięcej goli. – Brawo, Franek! – krzyczeli kibice. – To najlepszy zawodnik! – rozlegały się głosy. Jednak gdy szczęśliwy i dumny Franek otwierał oczy, od razu uświadamiał sobie, że to był tylko sen, a on nigdy nie zostanie piłkarzem. Patrzył na swoje nogi, którymi nie mógł poruszać, i robiło mu się wtedy bardzo smutno. Ada przyjaźniła się z Frankiem i bardzo lubiła się z nim bawić. Pewnego dnia zauważyła, że chłopiec jest wyjątkowo radosny. Miał roześmiane oczy i wesoło pomachał do niej, gdy tylko pojawiła się w sali. Dziewczynka była ogromnie ciekawa, co jest tego przyczyną. Może dostał długo oczekiwany bilet do teatru? A może spełniło się jego marzenie o jeździe na koniu? – Cześć! Nie uwierzysz, co się stało! – powiedział Franek, gdy Ada usiadła przy nim na dywanie. – Opowiedz. – W sobotę pojechałem z moim starszym kuzynem na mecz piłki nożnej. Grały drużyny z dwóch różnych szkół. Byłem bardzo blisko i mogłem obserwować każdy ruch zawodników! – To świetnie. Ja nie przepadam za oglądaniem meczu, ale cieszę się, że ci się podobało – odpowiedziała Ada. – Mój kuzyn podwiózł mnie do ławki, na której siedzieli zawodnicy rezerwowi. I całe szczęście, bo bramkarz skręcił nogę w kostce i trzeba go było zastąpić. Wyobraź sobie, że nagle ktoś kopnął piłkę, a ja ją złapałem! – Ojej! Zostałeś bramkarzem? – Nie. Po prostu piłka wypadła poza boisko i leciała prosto na mnie. Chwyciłem ją i rzuciłem z powrotem jednemu z napastników. – Brawo! – A wtedy on na mnie nakrzyczał… – Jak to nakrzyczał? Powinien ci podziękować – zdziwiła się Ada. – Niestety, nie. Powiedział, żebym się stamtąd wynosił, bo tylko przeszkadzam. A jego koledzy się śmiali i słyszałem, jak mówią o mnie „krasnal na wózku”. – Prawdziwi sportowcy się tak nie zachowują! – zezłościła się Ada. – Jeden z nich zaczął pokracznie chodzić i wskazywał na mnie palcem, a potem wszyscy śmiali się z moich butów. Chciałbym chodzić, nawet taki wykrzywiony, a ja przecież nie mogę chodzić wcale… Pomyślałem, że piłka jest nie dla mnie. – Myślałam, że opowiesz mi o czymś wesołym. Jak cię zobaczyłam, wyglądałeś na szczęśliwego, a ta historia jest smutna – stwierdziła Ada. – Bo jeszcze wszystkiego ci nie opowiedziałem! – uśmiechnął się Franek. – Potem wydarzyło się coś wspaniałego! Ada była bardzo ciekawa, a Franek opowiadał dalej: – Mój kuzyn bardzo się zdenerwował i zdecydował, że zabierze mnie z tego boiska, chociaż mecz rozgrywał się dalej. Kiedy odjeżdżałem, usłyszałem dźwięk gwizdka. Kapitan drużyny przerwał mecz i zwołał wszystkich zawodników. Nie słyszałem, co do nich mówił, ale po chwili dogonił nas, a za nim przybiegła reszta drużyny. Powiedział do mnie tak: „Jako kapitan Niebieskich chciałem cię przeprosić za zachowanie moich kolegów. Oni zresztą zrobią to sami”. I wtedy każdy z piłkarzy podszedł do mnie i podał mi rękę. Widziałem, że było im wstyd. Zapytali, jak mam na imię i co mi właściwie dolega. – To dobrze, bo już chciałam się wybrać z Olkiem na to boisko i im dokopać! – powiedziała stanowczo Ada. – Chciałaś ich zbić? – spytał zaskoczony Franek. – Nie, dokopać im kilka goli. Jak się zdenerwuję, to potrafię kopnąć tak mocno jak stąd do Krakowa! – To szkoda, że cię tam nie było – zaśmiał się chłopiec. Franek opowiedział Adzie ciąg dalszy tej historii. Zawodnicy dowiedzieli się, że chłopiec doskonale zna zasady gry w piłkę nożną, bo razem z tatą ogląda każdy ważny mecz. Zaproponowali Frankowi, żeby został sędzią, dali mu gwizdek i posadzili na honorowym miejscu, z którego miał świetny widok na całe boisko. Od tej chwili chłopiec bacznie obserwował grę, dawał sygnały zawodnikom, a nawet zadecydował o jednym rzucie karnym. Okazało się, że jest bardzo dobrym i uważnym sędzią i nikt nie powiedział o nim „sędzia kalosz”, czyli taki, który się nie zna na grze i ciągle się myli. – I wiesz, co mi powiedzieli na pożegnanie? – zakończył opowieść Franek. – Powiedzieli, że skoro mam niesprawne nogi i nie mogę grać w piłkę nożną, to przecież mam sprawne ręce i mogę grać w koszykówkę. Mój tata dowiedział się, kto prowadzi drużynę koszykarską dla zawodników na wózkach, i od jutra zaczynam treningi. A ja myślałem, że piłka jest nie dla mnie. – Piłka jest dla wszystkich! – powiedziała Ada. – Zobaczysz, kiedyś przyjdę na mecz koszykówki. Ty będziesz najlepszym koszykarzem, a ja będę piszczała najgłośniej ze wszystkich kibiców.

• Rozmowa na temat opowiadania.

 − Co śniło się Frankowi?

 − O czym opowiadał Adzie?

− Jak zachowywali się chłopcy?

 − Co zrobił ich kapitan?

− Kim został Franek na meczu?

− Co powiedzieli chłopcy Frankowi na pożegnanie?

 − Co będzie ćwiczył Franek?

 − Jak oceniacie zachowanie chłopców na początku, a jak potem, po rozmowie z kapitanem?

•Ćwiczenie w czytaniu. Książka (s. 82–83) dla dziecka. Dziecko słucha tekstu czytanego przez R. Czytają tekst znajdujący się pod ilustracjami w książce.

•Wyjaśnienie pojęcia tolerancja. Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. R. pyta:

− Czy chłopcy byli tolerancyjni?

− Czy znasz inne przypadki braku tolerancji? (Wyśmiewanie się z ludzi o innym kolorze skóry, innego wyznania…).

− Czy należy wyśmiewać się z kogoś, dlatego że jest gruby, jeździ na wózku…? • Zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci – na spacer. Dzieci – do domu.  Dziecko rozkłada na dywanie skakankę . To będzie jego dom. Na hasło: Dzieci – na spacer – biega swobodnie, a na zawołanie: Dzieci – do domu – jak najszybciej i jak najciszej zajmuje miejsce w swoim domku, przybierając pozycję określoną przez R., np. siadając skrzyżnie. Po pewnej chwili, gdy R. ponownie woła: Dzieci – na spacer, dziecko wybiega ze swojego domku i w zależności od tego, jakie polecenie wydał R., spaceruje, podskakują itd.

• Wykonanie pracy plastycznej Dzieci z całego świata.

• Oglądanie zdjęć przedstawiających dzieci z różnych kontynentów.  Dziecko ogląda zdjęcia, wymienia różnice między przedstawionymi na nich dziećmi (kolor skóry, kształt oczu itd.)

• Zabawa uwrażliwiająca zmysł dotyku – Badamy swoją twarz. Dziecko za pomocą dotyku bada kształt swojej głowy, wypukłość nosa, uszu i policzków, ułożenie brwi itp. R. pyta:

 − Jaki kształt ma głowa?

 − Jakie są wasze włosy? (Proste, kręcone, miękkie…).

− Wymieńcie części twarzy.

− Popatrzcie na kolegę. Czy jest taki sam jak wy? Czy ma taki sam kolor oczu i włosów?

• Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy plastycznej Dzieci z całego świata. Dla dziecka: kartka z narysowanymi kołami (o średnicy 15 cm), kwadraty (o boku długości 20 cm), wycięte z szarego papieru pakowego, klej, nożyczki, kredki.

• Wycinanie kół.

• Rysowanie na kołach oczu, nosa, ust (kształt jest uzależniony od koloru koła). • Przyklejanie kół na kwadracie z szarego papieru.

 • Dorysowywanie włosów w taki sposób, aby zarysować kredkami linię łączącą koło z papierem.

• Wycinanie narysowanej głowy.

• Układanie na kartonie kompozycji z głów, tworzącej zbiorowy portret dzieci. Karton formatu A3, klej. R. wspólnie z dzieckiem układa na kartonie narysowane i wycięte głowy, a następnie je przyklejają. Na jednym kartonie można zmieścić od 6 do 8 głów.. Na  kartonie powinny się znaleźć głowy w różnych kolorach (białe, czarne, żółte).

• Porządkowanie miejsca pracy.

• Karta pracy, cz. 4, s. 54. Rysowanie siebie w swoim ulubionym ubraniu, ze swoją ulubioną zabawką. Kolorowanie ramki swoim ulubionym kolorem. Samodzielne pisanie swojego imienia lub z pomocą R.

•Ćwiczenia: oddechowe, artykulacyjne i słuchowe, na podstawie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Dni tygodnia.

Jakie nazwy dni tygodnia znamy?

Czy wszystkie nazwy dni pamiętamy?

Jeśli ktoś lubi takie zadania,

niech się zabiera do wyliczania.

 Powietrza dużo buzią nabiera

i na wydechu niech dni wymienia:

 − poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela.*

 Jeśli za trudne było zadanie, ćwicz dalej z nami to wyliczanie.

− Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela.*

 W miejscach oznaczonych * dzieci powtarzają za R. – na jednym wydechu – nazwy dni tygodnia.

• Ćwiczenia ruchowe – naśladowanie chodzenia po różnym podłożu i w różnych warunkach. Dziecko naśladuje chodzenie, Np.

− po piasku,

 − po kamieniach,

− gdy wieje mocny wiatr,

− przez rwący strumyk,

− po głębokim śniegu…

•Karta pracy, cz. 4, s. 55. Kolorowanie w każdej parze cięższego przedmiotu. Kończenie rysowania wag według wzoru.

•Zabawa ruchowa Waga. Dziecko i Rodzic  stają naprzeciwko siebie. Podają sobie ręce i naprzemiennie wykonują przysiady.

• Zabawa Witanie się różnymi częściami ciała. Tamburyn. Dziecko porusza się podskokami po wyznaczonym miejscu  w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Mocne uderzenie w tamburyn jest sygnałem do zatrzymania się. Dziecko, stojąc przodem do R., wykonuje jego polecenia.

 − Powitaj rękami czoło.

 − Powitaj rękami brzuch

 − Powitaj rękami łydki.

 − Powitaj rękami stopy (łokcie, uda, plecy, uszy itd.).

 Po wykonaniu zadania dziecko kontynuuje swobodne podskoki .

• Słuchanie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Nazwy miesięcy – utrwalanie nazw miesięcy. W miejscach oznaczonych * dziecko powtarza za R. – na jednym wydechu – nazwy miesięcy.

 Jakie miesiące w roku mamy?

Czy wszystkie nazwy miesięcy znamy?

Komu nie sprawi trudu zadanie, niech rozpoczyna ich wyliczanie. Powietrza dużo buzia nabiera i na wydechu nazwy wymienia: − styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

 Jeśli za trudne było zadanie, ćwicz dalej z nami to wyliczanie: − styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, − styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik.

• Słuchanie piosenki Hymn dzieci (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk).

https://www.mac.pl/piosenki/piosenki-olekiada#npbb

I  Masz skórę czarną, żółtą albo białą,

   czy mieszkasz w Polsce,

   czy też w innym kraju,

   to jesteś dzieckiem,

   tak jak ja, i chcesz tak żyć,

   jak chcę żyć ja.

Ref.: Każde dziecko na świecie chce bezpiecznie żyć,

        każde dziecko na świecie chce szczęśliwe być.

        Chce mieć dobrych rodziców i dom chce własny mieć,

        dobrze uczyć się, pięknie bawić się,

        przecież tak mało chce!

II. Niech żadne dziecko już nie będzie głodne,

 niech widzi tylko sprawiedliwość, dobro.

 Więc wszyscy w zgodzie muszą żyć,

 na świecie pokój musi być.

Ref.: Każde dziecko…

III. Niech tu, na Ziemi, słońce zawsze świeci

i niech szczęśliwe będą wszystkie dzieci.

Bo przecież pięknie można żyć,

śnić tylko najpiękniejsze sny.

Ref.: Każde dziecko…

 R. pyta dziecko:

− Czego pragnie każde dziecko?

− Czy każde dziecko jest bezpieczne i szczęśliwe?

− Czy dzieci innych ras, mające inny kolor skóry, różnią się jeszcze czymś od was?

• Śpiewanie wybranych fragmentów piosenki.

• Śpiewanie z różnym natężeniem głosu (głośno, cicho, szeptem).

• Ćwiczenia Słuchamy bębenka – rozwijanie sprawności ruchowej. Bębenek. Dziecko porusza się zgodnie z rytmem wygrywanym na bębenku, reagując na ustalone sygnały:

– maszeruje,

– mocne uderzenie

– wykonuje przysiad,

– dwa uderzenia

– robi dwa kroki w tył,

– szybkie, miarowe uderzenia

 – biega na palcach,

– mocne, miarowe uderzenia

– maszeruje na piętach.

• Ćwiczenie oddechowe. Bębenek .

Dziecko maszeruje w rytmie bębenka, w określonym kierunku. Kiedy usłyszy głośny dźwięk instrumentu, odwraca się przodem do R. Nabiera powietrze nosem. Wypuszcza je, wypowiadając proponowaną przez R. głoskę lub sylabę: o, a, u, hi, au.

 •Ćwiczenia Zaklaszcz tak jak ja – utrwalające rytm melodii piosenki. Dziecko maszeruje w rytmie nagrania piosenki. Podczas przerwy w muzyce R. recytuje wybrany fragment tekstu piosenki zgodnie z rytmem. Dziecko go powtarza – klaszcząc, tupiąc.

• Karty pracy, cz. 4, s. 56–57. Patrzenie na obrazek. Opowiadanie, co się na nim dzieje. Odszukiwanie na dużym obrazku przedmiotów, roślin umieszczonych na dole kart.

 •Karta pracy, cz. 4, s. 58. Opowiadanie o tym, jak Olek i Ada obchodzili Dzień Dziecka. Układanie zdań o każdym obrazku. Pisanie samodzielnie lub przez R. imienia dziecka. Ozdabianie pola z imieniem

•Wykonanie papierowych pacynek paluszkowych. Dla dziecka: wyprawka, karta I, nożyczki, klej. Dziecko wycina pacynki, skleja je. Określa, jakie emocje są przedstawione na buziach Olka i Ady. Dziecko z Rodzicem próbują prowadzić dialogi, korzystając z wybranych pacynek.

•Karta pracy, cz. 4, s. 59. Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie rybek i fal po śladach. Kończenie rysowania rybek według wzoru. Kolorowanie ich.

• Rysowanie na kartkach tego, co cieszy dziecko, i tego, co je smuci. Dla  dziecka: kartka podzielona na pół – w lewym górnym rogu rysunek chmurki, a w prawym górnym rogu – słoneczka, kredki. Po lewej stronie kartki (chmurka) rysuje to, co je smuci, a po prawej stronie (słonko) – co je cieszy.

Do zobaczenia i miłej zabawy .

PROPOZYCJE ZAJĘĆ 25.05.2020 r. – 29.05.2020 r.

Witamy serdecznie wszystkich. W tym tygodniu będziemy mówić o rodzicach, ponieważ jak wiecie zbliża się Święto Mamy.( 26.05.2020r)

Zapraszamy do nauki wiersza Jadwigi Koczanowskiej Mama i tata.

 • Zabawa Moja mama jest…, a mój tata jest… 

Kartony z napisami Mama jest…; Tata jest…, flamaster.

Dziecko kończy zdania (poszukiwanie jak największej liczby określeń przymiotnikowych), Rodzic zapisuje określenia wokół napisów: Mama jest…; Tata jest… Wspólnie odczytują napisy (zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice w określeniach mamy i taty). 

• Słuchanie  wiersza. 

Mama i Tata to świat nasz cały, 

ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,

 to dobre, czułe, pomocne ręce

 i kochające najmocniej serce.

 To są wyprawy do kraju baśni, 

wakacje w górach, nad morzem, na wsi,

loty huśtawką, prawie do słońca

 oraz cierpliwość co nie ma końca.

 Kochana Mamo, Kochany Tato

 dzisiaj dziękować chcemy Wam za to,

 że nas kochacie, że o nas dbacie 

i wszystkie psoty nam wybaczacie. 

 • Rozmowa na temat wiersza.

 R. pyta: − Kim dla dzieci jest mama i tata? 

− Za co dzieci dziękują rodzicom?

• Kończenie zdań rozpoczętych przez Rodzica. 

− Moi rodzice są kochani, bo… 

− Pomagam rodzicom w… 

− Lubię być w domu, bo…

− Z tatą najchętniej robię… 

− Z mamą najchętniej robię…

• Aktywne słuchanie wiersza. R. recytuje wiersz, a dziecko dopowiada końcowe słowa wersów.

 Mama i Tata to świat nasz… (cały), 

ciepły, bezpieczny, barwny… (wspaniały),

to dobre, czułe, pomocne… (ręce)

 i kochające najmocniej… (serce).

To są wyprawy do kraju… (baśni),

 wakacje w górach, nad morzem, na… (wsi), 

loty huśtawką, prawie do… (słońca)

 oraz cierpliwość co nie ma… (końca).

Kochana Mamo, Kochany… (Tato) 

dzisiaj dziękować chcemy Wam… (za to), 

że nas kochacie, że o nas… (dbacie) 

i wszystkie psoty nam… (wybaczacie). 

• Nauka wiersza fragmentami, metodą ze słuchu. 

• Karta pracy, cz. 4, s. 44–45. Łączenie pierwszych głosek z nazw rysunków. Rysowanie dla Olka i Ady prezentów, których nazwy powstały z połączenia głosek. Rysowanie po śladach. 

• Słuchanie piosenki Tango dla mamy (sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło). 

 1. Bardzo wcześnie wstaje mama, 

jeszcze słońce mocno śpi.

 Cicho krząta się po domu, 

gdy my mamy słodkie sny. 

Tylko zapach świeżej kawy 

nie chce dłużej dać mi spać,

 budzik dzwoni z całej siły, 

a więc pora wstać.

 Ref.: Kochana mamo, nie możemy żyć bez ciebie, jesteś jak słońce na niebie, bez którego ginie świat. Kochana mamo, my tak bardzo cię kochamy, nie możemy żyć bez mamy, więc na zawsze z nami bądź. 

 Bo tylko mama zna najczulsze w świecie słowa i tylko mama nam wybaczyć jest gotowa. Kochana mamo, przyjmij od nas dziś życzenia: stu lat w zdrowiu i spełnienia wszystkich marzeń życzę ci.

Układanie zdrobnień do słów: mama, tata

 mama – mamusia, mamuśka, mamunia… 

tata – tatuś, tatusiek, tatunio… 

• Zabawa muzyczno-ruchowa Układamy serduszko. Nagranie piosenki Tango dla mamy,  dla  dziecka: kolorowy sznurek (o długości 50–7 cm). Dziecko przy nagraniu piosenki porusza się tanecznym krokiem po pokoju. W rękach trzyma kolorowe sznurki. Podczas przerwy w grze układa z nich na podłodze sylwetę serduszka. Powrót muzyki jest sygnałem do tanecznego poruszania się po pokoju (w pozostałe dni R. może tak modyfikować ćwiczenie, by dziecko układało inne wzory).

Słuchanie piosenki Mój tata (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk).

• Wycinanie serduszek z czerwonego papieru. Czerwony papier, nożyczki dla  dziecka. 

Karta pracy, cz. 4, s. 46. Czytanie zdań z R. lub samodzielnie. Rysowanie swojej mamy i swojego taty. Nazywanie kwiatów.

• Karta pracy, cz. 4, s. 47. Kolorowanie ubrań tej osoby z pary, która jest wyższa. Naklejanie zdjęć odpowiedniego kwiatu. 

• Zabawa ruchowo-naśladowcza Jak nasi rodzice. Dzieci poruszają się po sali w rytm tamburynu. Na hasło Jak mama naśladują czynności wykonywane przez mamę. Na hasło Jak tata – czynności wykonywane przez tatę

Karta pracy, cz. 4, s. 48. Wyklaskiwanie podanego rytmu, w powtarzaniu tekstu za N. Określanie, w którą stronę zwrócone są serduszka. Naklejanie brakujących serduszek. Rysowanie po śladach dużych serduszek. Rysowanie w ich wnętrzu małych serduszek. 

• Wypowiedzi dzieci na temat Co lubią moi rodzice? Dziecko określa, co lubi mama, co lubi tata, ale odpowiedzi podaje, dzieląc dane słowa na sylaby. Np.:  mama lubi cze-ko-la-dę, a tata cias-to. 

• Karta pracy, cz. 4, s. 49. Opowiadanie o tym, jak Olek i Ada pomagają rodzicom. Przedstawianie za pomocą rysunku sposobów, w jakie dzieci pomagają rodzicom. Rysowanie po śladzie serduszek, kolorowanie ich.

Laurka dla mamy i taty – praca plastyczna.

 • Słuchanie wiersza Stanisława Grabowskiego Nie jesteś sam

Mama biega po pokojach ze ścierką,

 z odkurzaczem, z froterką. 

Tata biega po pokojach z fajką,

 z książką z pomysłami. 

A ja siedzę szczęśliwa w pokoju,

 gdzie lalka Rozalka, 

zeszyty do pierwszej klasy, atlasy…

 Gdy w domu – tatuś i mama, nie jestem sama.

• Rozmowa na temat wiersza. R. pyta:

 − Co robi mama?

 − Co robi tata? 

− Gdzie jest dziewczynka? 

− Dlaczego jest szczęśliwa? 

• Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy. Dla dziecka: wyprawka, karta 24, klej, nożyczki, kartka z bloku technicznego w jasnym kolorze formatu A4, naklejki.

• Składanie kartki z bloku technicznego na pół, tak aby powstała laurka.

• Wycinanie z karty gotowych elementów. 

• Składanie gotowych elementów i naklejanie ich na kartce według instrukcji, tak aby kwiaty znalazły się w wazonie.

 • Odczytuje z R. lub samodzielnie napis: Kwiaty dla Mamy i Taty. Przykleja go na pierwszej stronie laurki.

• Karta pracy, cz. 4, s. 50. Kolorowanie rysunku bukietu dla mamy. Rysowanie po śladzie drogi Olka i Ady do mamy.

• Karta pracy, cz. 4, s. 51. Odwzorowanie kwiatków dla mamy. Rysowanie po śladach rysunków róż.

•Nauka rymowanki dla mamy i jej wersji dla taty. Dla dziecka: duża sylweta serca, małe czerwone serduszka. Dziecko powtarza tekst rymowanki fragmentami za R.

 Mamo, mamo – Tato, tato – co ci dam? 

co ci dam? To serduszko, które mam. 

To serduszko, które mam. 

A w serduszku miłość jest. 

A w serduszku miłość jest.

Mamo, mamo – kocham Cię! 

Tato, tato – kocham Cię! 

Dziecko, recytując rymowankę zapełnia sylwetę serca małymi czerwonymi serduszkami.

Obrazek z konwaliami dla taty i mamy wykonany techniką kirigami z koła. 

• Burza mózgów na temat Jak przekazać rodzicom wiadomość, nie używając słów? R. podaje wiadomości, a dziecko je prezentuje, nie używając słów. Np. Przytul mnie, bo jestem smutny. Pobaw się ze mną. Kocham cię mamo, kocham cię tato. 

• Rozwiązanie zagadki o konwalii. 

Fototapeta Bukiet białych konwalii • Pixers® - Żyjemy by zmieniać

Dobrze ją znamy z prześlicznej woni, kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni (konwalia).

• Oglądanie i wąchanie bukiecika konwalii ogrodowych (lub leśnych). Bukiecik konwalii. Dziecko ogląda konwalie, wącha je. 

• Rozmowa na temat konwalii.

− Jak wygląda roślina?

 − Ile dzwonków jest na jednej łodyżce? 

− Gdzie rosną konwalie? 

− Czy można je zrywać? 

Konwalia majowa jest rośliną leczniczą i ozdobną, nie jest już rośliną chronioną. Występuje często w lasach niemal całej Polski, ale można ją również hodować. Jej głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. 

• Zapoznanie ze sposobem wykonania prac. Dla dziecka: kolorowy kartonik (nie zielony) o wymiarach 15–20 cm, białe i zielone kartki, na których narysowane są koła: na białej osiem kół o wymiarze 3 cm, na zielonej – dwa koła o wymiarach 2 cm, klej, nożyczki. 

• Wycinanie kół. Złożenie wszystkich kół na połowę.

 • Zagięcie zakładki za zielonym kole, odgięcie jej i odcięcie

 • Przesuniecie warstw koła. 

• Sklejanie po dwa białe koła, tak aby powstały dzwoneczki. 

• Naklejanie na kartonik liścia (lub 2 liści) konwalii.

 • Wycięcie z zielonego papieru prostokąta (łodygi) i naklejenie go tak, aby łodyga wsunięta była w liść. 

• Naklejenie na łodygę dzwoneczków kwiatów. 

• Wręczenie prac rodzicom .

• Karta pracy, cz. 4, s. 53. Rysowanie szlaczków po śladzie, a potem – samodzielnie. Rysowanie po śladach rysunków. Kolorowanie rysunków dużych misiów na brązowo, a małych misiów – na różowo. 

Ćwiczenia gimnastyczne  metodą Rudolfa Labana. Nagranie muzyki marszowej,  dla dziecka: paski kolorowej bibuły.

 • Zgodnie z muzyką – dziecko maszeruje po obwodzie koła na palcach, gdy nagranie muzyki jest głośne, a w przysiadzie, gdy nagranie muzyki jest ciche. W czasie marszu Rodzic daje dziecku złożone paski bibuły. 

• Tańczące bibułki – przy nagraniu dowolnej muzyki dziecko swobodnie tańczy i porusza paskami bibułki trzymanymi najpierw w prawej, a potem w lewej ręce. Podczas przerwy w grze przykuca i układa z bibułki dowolne kształty na podłodze. 

• Po kole – na podłodze układa koła z bibułki i skacze dookoła nich obunóż, w jedną i w drugą stronę. 

• Powitania bibułką – dotyka bibułką różnych części ciała wymienianych przez rodzica.

 • Jak najwyżej – wyrzuca bibułkę do góry, obserwuje jej opadanie, i łapie ją tuż nad podłogą. 

• Sprytne palce – chwyta palcami stopy bibułkę leżącą na podłodze i podaje ją sobie do rąk.

 • Rysujemy ósemkę – dziecko przekłada bibułkę z ręki do ręki na kształt ósemki pomiędzy rozstawionymi nogami.

 • Lustro –  dziecko z  jest lustrem, które odbija ruchy rodzica, naśladując je.

• Wiatr i wiaterek – dziecko dmucha na paski bibuły z większym i z mniejszym natężeniem. 

• Latające owady – zgniata bibułkę w kulkę, rzuca przed siebie i podąża jej śladem. Na koniec wrzuca kulkę do pojemnika, którą przygotował Rodzic. 

• Marsz z muzyką – rytmicznie maszeruje dookoła pokoju przy nagraniu marszowej melodii. Podczas przerwy w grze przykuca i wyskakuje w górę.

Pamiętajcie o złożeniu życzeń swojej  Mamie w dniu jej święta ( wtorek).

Do zobaczenia i miłej zabawy .

PROPOZYCJE ZAJĘĆ 18.05.2020 r. – 22.05.2020 r.

Witamy serdecznie wszystkich. W tym tygodniu poznajemy Łąkę i jej mieszkańców.

Zapraszamy na spacery po łące z szkłem powiększającym. Wśród traw zobaczycie jej mieszkańców ślimaka, konika polnego, mrówki, żabkę, gąsienicę, nad łąką fruwać będą owady, ptaki. 

Zapraszam do obejrzenia filmu   Wędrówki Skrzata

 Borówki – odc. 3 – Łąka

Opowieść ruchowa Na łącerodzic czyta a dziecko pokazuje

Był piękny wiosenny dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliską łąkę (dzieci maszerują parami w różnych kierunkach sali). Słońce mocno świeciło, a wiatr rozdmuchiwał nasiona mniszka pospolitego i innych roślin (dzieci chodzą na czworakach i dmuchają na rośliny). Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatkami, szukając najpiękniejszych okazów, aby zebrać z nich nektar (dzieci latają jak pszczółki, machając rękami – skrzydełkami), wesoło bzyczały, nawołując się nawzajem (naśladują bzyczenie pszczół: bzz, bzz, bzz). Na listkach koniczyny siedziały koniki polne, poruszając śmiesznie łapkami, z których strząsały resztki porannej rosy (dzieci siedzą, poruszają w dowolny sposób kończynami), cykając cichutko (naśladują dźwięk: cyt, cyt). Nagle, zupełnie nie wiadomo skąd, pojawiły się żaby (dzieci naśladują skakanie żabek), które kumkały głośno (naśladują kumkanie: kum, kum, kum), jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. Miały rację, że były takie zdenerwowane, bo na łące pojawiła się para bocianów. Chodziły, wysoko unosząc nogi (naśladują chód bociana), z szeroko rozłożonymi skrzydłami, i rozglądały się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się, szukając czegoś w trawie. Ponieważ niczego nie mogły znaleźć – klekotały ze złością (naśladują głos bocianów – kle, kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek, śpiewając wiosenną piosenkę (naśladują śpiew skowronka:– dzyń, dzyń, dzyń), odpowiadał mu wróbel (naśladują głos wróbla: – ćwir, ćwir, ćwir), który przysiadł zmęczony na pobliskim drzewie w poszukiwaniu pokarmu dla swoich głodnych dzieci. Czekały one niedaleko w gniazdku, piszcząc:… (naśladują kwilenie piskląt: pi, pi, pi), aby jak najszybciej przyniósł im coś do jedzenia. Dzieci już miały wracać do przedszkola, kiedy zobaczyły ślimaka, który wolno sunął po trawie. Gdy tylko napotkał na jakąś przeszkodę, szybko chował się do domku, który niósł na grzbiecie. Dopiero po chwili wystawiał głowę i rozglądał się dookoła (dzieci naśladują zachowanie ślimaka). Nad łąką latały kolorowe motyle, co pewien czas siadając na kwiatkach (dzieci naśladują ruch latających motyli). Przyglądała im się z zaciekawieniem wrona, siedząca na pobliskiej wierzbie i głośno kracząca z zachwytu (naśladują krakanie: krrrra, krrra). Wiosenny wietrzyk poruszał trawą , kwiatami i gałązkami drzew, szumiąc wesołe piosenki szszsz… szszsz… szszuuu…(wydają szumiące dźwięki, kołysząc uniesionymi rękami). Dzieci były zadowolone ze spaceru. Wróciły pełne wrażeń do przedszkola (maszerują parami)gdzie czekał już na nie pyszny obiadek. 

 Przeczytaj wyrazy :ŁĄKA, MOTYL, MAK, RUMIANEK, PSZCZOŁA, MIÓD 

Książka s. 74-77.

Karty pracy wypełniamy od strony 36- 39

Praca plastyczna Majowa łąka 

Dla  dziecka przygotuj z Wyprawki , kartę nr  23, nożyczki, klej. 

• Wycinanie z karty pasa w kolorze zielonym. Składanie pasa według instrukcji. • Przyklejanie wiosennych kwiatów-naklejek według instrukcji (od największych do najmniejszych). • Wykonanie pracy  przez dziecko. 

Słuchanie piosenki BAL NA ŁĄCE – piosenki dla dzieci 

https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo
Każdy może przy tej piosence zatańczyć naśladować bohaterów oraz grę na instrumentach.

Zabawy z sześcianem

• Przypomnienie cech kwadratu. 

Rodzic  mówi: − Nakreśl w powietrzu kształt kwadratu. − Jakie są boki kwadratu? 

• Zapoznanie z sześcianem. Kilka sześcianów różniących się wielkością. Rodzic . prezentuje dzieciom kilka sześcianów różniących się wielkością. Nazywa figury. Dziecko  je ogląda. Liczy ściany. Określa kształt – kwadrat. 

Układa  figury według wzrastającej wielkości, a potem – według malejącej. 

• Karta pracy, cz. 4, s. 40. Oglądanie sześcianów. Określanie różnic i podobieństw między nimi. Oglądanie rozłożonego sześcianu – jego siatki. Liczenie kwadratów. Rysowanie na każdej ścianie innego owada. Oglądanie obrazków sześcianu w różnym położeniu. 

Zabawy z sześcianem – kostką. Duża kostka z krążkami (lub liczbami). Rodzic  pokazuje dużą kostkę z krążkami (lub liczbami). Dziecko rzuca kostką i wykonuje tyle czynności podanych przez rodzica , ile oczek (lub jaką liczbę) wyrzucono na kostce. Czynności: podskoki, skłony, przysiady, okrzyki… 

− Dziecko rzuca kostką i podają liczbę większą (lub mniejszą) o jeden w stosunku do liczby oczek wyrzuconych na kostce. Na zakończenie dziecko przypomina, kształt jakiej bryły ma kostka.

 • Zabawa ruchowa z elementem równowagi Bocian chodzi po wysokiej trawie. Dziecko chodzi po sali, wysoko unosząc kolana. Po kilku krokach zatrzymuje się, staje na jednej nodze, drugą ma opartą o kolano nogi, na której stoi. Porusza złączonymi przed sobą rękami wyobrażającymi dziób bociana i powtarza słowa: Kle, kle, kle, żabki mi się chce. 

Czy to prawda, czy to fałsz? Gdy odgadniesz, sygnał dasz. 

Konik polny w wodzie gra. 

− Żaba dwie głowy ma. 

− Biedroneczki są w kropeczki. 

− Motyle mają ciepłe czapeczki.

 − Stokrotka jest czerwona.

 − Ważka jest większa niż wrona…

 • Kolorowanka Łąka w maju. Dla każdego dziecka wyprawka: karta L, kredki. 

• Karta pracy, cz. 4, s. 41. Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie.

 Rysowanie motyla po śladach. Kolorowanie rysunku. Rysowanie po śladzie drogi motyla do stokrotki.

Karta pracy, cz. 4, s. 42. 

Liczenie pszczół. Łączenie pszczół z obrazkiem plastrów, do których lecą. Kończenie kolorowania plastrów miodu. Oglądanie zdjęć. Słuchanie nazw produktów, które otrzymujemy dzięki pszczołom. (Degustacja różnych miodów podczas śniadania).

Wykonanie biedronek

• Rozmowa na temat budowy biedronki.

https://image.shutterstock.com/image-vector/set-red-ladybug-isolated-on-260nw-646734781.jpg

 Dziecko  pokazuje części ciała biedronki, nazywa je (pancerz, pod nim skrzydła, głowa, oczy, aparat gębowy, nogi, czułki). Biedronki należą do rodziny chrząszczy. Przechodzą przez stadia przeobrażenia (jak np. motyl). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami biedronek są dwukropki i siedmiokropki, co oznacza, że liczba kropek nie wskazuje na wiek, tylko na gatunek. Biedronki są pożyteczne, bo zjadają mszyce – szkodniki roślin.

 • Zapoznanie ze sposobem wykonania prac. Dla dziecka: patyki, nici (grube), narysowane wzory biedronek na czarnym i czerwonym kartonie, nożyczki, klej. − Przymocowanie półmetrowej nitki do każdego patyka. − Wycinanie wzorów. − Składanie czerwonego krążka na pół, rozprostowanie go, a następnie rozcięcie wzdłuż linii zgięcia. − Naklejanie na czarny korpus biedronki dwóch czerwonych skrzydełek. − Dorysowanie flamastrami (gdy klej przyschnie) kropek na skrzydełkach. − Przymocowanie nitki do biedronki. 

Do zobaczenia i miłej zabawy .

PROPOZYCJE ZAJĘĆ 11.05.2020 r. – 15.05.2020 r.

Witam serdecznie dzieci i rodziców w swoich domach. Wprawdzie w przedszkolu już spotykamy się z kilkoma dziećmi to bardzo tęsknimy za wami. Proponujemy wam ciekawe zajęcia i zabawy z tematyki Polska moja ojczyzna.

Układanie zdań z podanymi słowami (stolica, Wisła, syrena).

Czytanie zdań To mapa Polski. Warszawa jest stolicą Polski. Wisła wpada do morza.

 Słuchanie legend 

Legenda o orle białym.  

Wars i Sawa. 

O warszawskiej syrence.

Układanie z rozsypani literowej wyrazów SYRENKA , GODŁO, WARSZAWA , STOLICA, WISŁA, MORZE BAŁTYCKIE, KRAJ , EUROPA.

Układanie puzzli Godło- wytnij puzzle i układaj je zgodnie z kolejnością liter

Układanie granic Polski z klocków, gazet, rolek po papierze….

Zabawa kodowanie – Odczytaj zaszyfrowaną wiadomość. Narysuj odpowiedź.

Przygotuj nożyczki, kartkę z orłem białym –wyprawka, kartkę czerwoną, klej, kredki.

 Wycinanka Godło Polski

Wytnij orła i naklej na czerwonej kartce. Wytnij kształt godła, wymaluj koronę.

Skarbonka z pieniędzmi

Przygotuj: pieniążki –monety  5 zł ,2zł.,1 zł ,50gr, 20gr, 10 gr. Omów – reszka orzeł,  oraz ołówek

Podłóż monetę  reszką do wierzchu, pod kartkę i trzyj lekko ołówkiem do czasu uzyskania odbitki monety. Możesz policzyć ile masz pieniążków w skarbonce. 

Po zakończeniu pracy oddaj pieniążki rodzicom, bo nie służą do zabawy ale do życia. Porozmawiaj o tym z rodzicem

• Słuchanie opowiadania. Książka (s. 72–73)  dziecka. 

Ada wróciła z tatą z przedszkola i od razu zaczęła opowiadać o wydarzeniach dnia. − Dzisiaj rysowaliśmy Syrenkę – powiedziała. − Taki stary samochód? – zdziwił się Olek, który wiedział wszystko o dawnych modelach samochodów takich jak trabant, syrenka i warszawa. − Sarenkę? – zapytała mama, która w tym czasie miksowała truskawki i nie dosłyszała głosu córeczki. − Ojejku, nikt mnie nie rozumie – westchnęła Ada i rozwinęła swój rysunek. − Syrenka warszawska! Kobieta z ogonem ryby i z tarczą − zawołał Olek. − Znam ten pomnik, bo byliśmy tam z klasą. − Jeśli chcesz, to opowiem ci legendę o tym pomniku i o powstaniu Warszawy − zaproponowała Ada. − Chcę. Ada wyjęła jedną ze swoich małych lalek i owinęła jej nogi wstążką, tak, żeby przypominała ogon ryby. Zaczęła opowiadać: 33 − W pewnej wiosce żyła sobie piękna syrena, która nie była zwykłą dziewczyną, bo zamiast nóg miała płetwę. Mieszkała w rzece Wiśle. Czasami wychodziła na brzeg, żeby rozczesać włosy… − Ada udawała, że rozczesuje lalce blond czuprynę. – Syrenka pięknie śpiewała i czarowała swoim głosem rybaków. Ada odszukała drugą lalkę, której kiedyś obcięła włosy, podała ją Olkowi i powiedziała: − To będzie rybak. Ma na imię Wars. − Ja mam go udawać? − Tak. − I co mam robić? – zapytał Olek. − Masz być zakochany – wyjaśniła Ada. − Ja? – Tak! Wars zakochał się w syrenie i uratował ją przed innymi rybakami. Oni zarzucili na nią sieci, bo chcieli ją zanieść królowi, żeby dostać dużo pieniędzy. Zatkali sobie uszy, żeby nie słyszeć jej śpiewu. − A co by się stało, gdyby usłyszeli? − Ten, kto ją usłyszał, wchodził do rzeki i już nigdy nie wracał. Zwykli ludzie nie mogą żyć pod wodą. − Wiem. Ludzie mają płuca, a ryby skrzela. Dzięki temu ryby mieszkają pod wodą. I ta twoja syrena też. Ada przyniosła z kuchni pustą siatkę po cebuli, która przypominała sieć i wrzuciła do niej swoją lalkę. − Uratuj mnie, piękny rybaku, a zaśpiewam ci najpiękniejszą pieśń na świecie! – powiedziała. − Nie śpiewaj mi, bo wpadnę do Wisły i nie wrócę! Zatkałem sobie uszy – powiedział Olek. − Ojej! Już dawno wyjąłeś sobie zatyczki z uszu i dlatego jesteś zakochany. Taka jest legenda, a my się tylko bawimy. Ratuj syrenę! − Zakradnę się nocą, kiedy inni rybacy będą spali i rozetnę sieci. Będziesz mogła wrócić do Wisły. − Pospiesz się, bo nie mogę żyć długo bez wody! – pisnęła Ada. Olek wyplątał syrenę z cebulowej sieci i powiedział: − Jesteś wolna. Możesz wracać do domu. − Dziękuję ci, dzielny rybaku? Jak masz na imię? − Olek. − Przecież się bawimy! – przypomniała Ada. − No dobrze… mam na imię Wars. A ty, jak masz na imię, piękna panno? − Jestem Sawa. Widziałam cię wiele razy na brzegu rzeki. − Przychodziłem tu łowić ryby, ale zawsze czekałem na ciebie. Jesteś taka piękna. − Och! Rybacy tu biegną! Zobaczyli, że mnie uwolniłeś! Nie wyjdę już na brzeg Wisły, chyba, że waszej wiosce będzie groziło wielkie niebezpieczeństwo. Wtedy was obronię! Żegnajcie! − Żegnaj! – powiedział Olek. − Przecież ty masz iść ze mną, bo mnie kochasz – przypomniała Ada. − Idę z tobą, Sawo! – zawołał Olek. Po chwili obie lalki wylądowały pod tapczanem, który udawał rzekę Wisłę. Ada opowiadała dalej: − Wars i Sawa zniknęli pod wodą, i nikt ich już nie widział. Na miejscu wioski powstało miasto Warszawa, w którym mieszkamy – zakończyła. − Wiesz co, może pójdziemy w sobotę z mamą i tatą obejrzeć pomnik Syrenki nad Wisłą? Sprawdzimy, czy ma skrzela. − Mówiłeś, że byłeś tam z klasą. − Ale chcę iść jeszcze raz. − Hm… ty chyba naprawdę zakochałeś się w tej Sawie – zachichotała Ada. 34 • Rozmowa na temat opowiadania. N. pyta: − O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu? − Kto pomógł jej przedstawić legendę? • Wspólne opowiadanie legendy o powstaniu Warszawy. Dzieci sztafetowo opowiadają legendę – kiedy jedno dziecko kończy, a drugie w tym miejscu zaczyna.

 • Karta pracy, cz. 4, s. 29. Rysowanie po śladach rysunku Syreny i fal.

 • Czytanie tekstu w książce. Książka (s. 72–73) Dziecko czyta tekst głośno i wyraźnie.

Zabawy i ćwiczenia związane z mierzeniem pojemności płynów. 

Przygotowane przez rodzica kilka butelek z plastiku, np. o pojemności 1l z różną zawartością wody zabarwionej farbą. Butelki są dobrze zakręcone. 

• Określanie, ile wody jest w butelce. Rodzic  stawia przed dzieckiem  zakręconą butelkę z wodą. Pyta : Ile jest wody w butelce – dużo, mało? Potem przewraca butelkę i pyta, czy jest w niej tyle samo wody. 

• Ustawianie butelek według wzrastającej w nich ilości wody. Butelki z różną ilością barwionej wody. Rodzic ustawia butelki na stoliku przed dzieckiem. − Dziecko określa, w której butelce jest najwięcej barwionej wody, a w której najmniej. − Ustawia butelki według ilości zawartego w nich płynu – od tej z najmniejszą ilością, do tej z największą. 

− Dmucha w kolejne odkręcone butelki. Porównuje dźwięki wydawane przez nie.  Zapoznanie z miarą płynów. Rodzic  pokazuje butelki – 0,5l, 1l, 1,5l. Mówi dziecku, że miarą pojemności płynów jest 1l – 0,5l to jest połowa 1l, a 1,5l – to litr i jeszcze połowa litra. • Sprawdzanie ilości napojów w dwóch różnych butelkach (jedna niska i szeroka, a druga – wąska i wysoka) za pomocą wspólnej miary. Butelki z wodą, kubek. Dziecko przelewa do kubka wodę z jednej butelki, a potem z drugiej butelki i liczy, ile kubków wody było w jednej, a ile w drugiej butelce, Określa, gdzie wody było więcej (było tyle samo).

 • Karta pracy, cz. 4, s. 32–33. Oglądanie zdjęcia, zwracanie uwagi na poziom soku w szklankach. Sok jabłkowy, szklanki, kubek plastikowy .Rodzic  wlewa tyle samo soku jabłkowego do przygotowanych różnych szklanek – miarką jest plastikowy kubek.

 • Dziecko  ogląda szklanki i dochodzą do wniosku, że o ilości soku nie mówi jego poziom w szklankach, tylko miarka jaką ten płyn rozlewano. Dziecko wypija  sok ze szklanek. Wskazuje butelki, w której zmieści się najwięcej płynu i tej, w której zmieści się go najmniej. Czytanie z  rodzicem lub samodzielnie pojemności butelek. 

Dzieci rysują szlaczki po śladzie, a potem samodzielnie. Następnie kolorują butelki, rysują je po śladzie a potem samodzielnie według wzoru. 

Zabawa ruchowa z butelkami plastikowymi. Dla dziecka butelka plastikowa. Każde i ustawia ją względem siebie według poleceń Rodzica : − połóżcie butelkę przed sobą, za sobą, − połóżcie ją po twojej prawej stronie, po twojej  lewej stronie, − turlaj butelkę po podłodze.

Oglądanie obrazków flag. Nazywanie samodzielnie lub z pomocą nauczyciela państw UE, do których one należą. Kolorowanie rysunków flag według wzoru

Karty pracy wypełniamy od strony 28 do 35

STROJE POLSKIE

Nauka piosenki Piosenka młodego patrioty ❤ Piosenki dla dzieci – Mała Orkiestra Dni Naszych

Słuchanie Hymnu Polski.

Życzymy  zdrowia i miłej zabawy i pracy. Do zobaczenia . 

I ZMIANA Pani Sabinka 8.05.

Witajcie . Serdecznie zapraszam do zabawy

Zabawa   słowna  Dokończ zdanie  Rodzic mówi początek zdania, a dziecko  je kończy.

Miejscowość, w której mieszkam, to…

Mieszkam… przy ulicy…

 Lubię swoją miejscowość, bo…

 Moje przedszkole znajduje się w… przy ulicy…

Wzory graficzne Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie                     

Zabawa ruchowa Z domu do domu.

Rysuj kredą Domy- koła  na podłodze.

 Dziecko stoi  w jednym  z domków  . Kiedy usłyszy hasło: Z domu! Wybiega  z domku ,biega  po sali.  Na  hasło: Do domu!-  jest sygnałem do jak najszybszego powrotu do  domku – i naśladowanie jakiejś czynności domowej np. mycie okien ,naczyń, podłogi itp.

Zabawa dydaktyczna  Dwie kostki   

Dwa zestawy dużych kostek.

 W pierwszym zestawie – przeznaczonym do dodawania – kostki mają zaklejone sześć kropek, puste pole będzie liczone jako zero.

W drugim zestawie – przeznaczonym do odejmowania – jedna kostka jest bez zmian, a druga ma kropek: sześć, siedem, osiem, dziewięć i dwa razy po dziesięć.

Dodawanie z użyciem kostek.

 Dziecko  rzuca kolejno dwiema kostkami z pierwszego zestawu.

Po wyrzuceniu liczy oczka. Podaje wynik. Uzasadniają go. Np. 5 i 4 to 9. (pięć dodać cztery to dziewięć). Układa odpowiednie działanie i je odczytuje. 5 + 4 = 9

 Odejmowanie z użyciem kostek.

Dziecko kolejno rzuca kostkami. Najpierw tą z większą liczbą oczek, a potem tą drugą.

Liczy oczka wyrzucone na pierwszej, a potem – na drugiej kostce.

Od liczby kropek z pierwszej kostki odejmuje liczbę kropek z drugiej kostki.

Podaje wynik. Uzasadnia go. Np. 10 odjąć 6 to 4.

Układa odpowiednie działanie i je odczytuje. 10 – 6 = 4

Praca z książką Czytanie całościowe zdania  

To mapa Polski.

Czytanie samodzielne  napisów odszukanych w naklejkach: Wisła, stolica, Bałtyk, Tatry. Naklejanie ich w odpowiednich miejscach na mapie.

Rodzic  pyta: − Co to jest Bałtyk? − Gdzie się znajduje? − Jak nazywa się stolica Polski?

 Oglądanie godła. Kolorowanie rysunku godła według wzoru. Kolorowanie flag, żeby wyglądały jak flaga Polski.

Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnałPolska.

Dziecko maszeruje w różnych kierunkach po pokoju – podczas wypowiadania przez Rodzica  dowolnych słów. Kiedy usłyszy  słowo Polska, musi jak najszybciej usiąść na podłodze.

II  ZMIANA

Wymień  nazwy wszystkich miesięcy roku – od stycznia do grudnia. Określ, którym z kolei miesiącem jest maj.

• Określ, co przedstawiają zdjęcia. Odszukaj w naklejkach zdjęć podobnych krajobrazów i naklej ich obok odpowiednich zdjęć. Obejrzyj rysunek po lewej stronie kartki .Narysuj taki sam rysunek po prawej stronie kartki. Określ, co znajduje się w rogach rysunków.

• Zabawa utrwalająca poznane zapisy cyfrowe liczb. (kartoniki z liczbami, patyczki, plastelina, kartki papieru, kredki.)

 – wykonywanie ruchów według pomysłów dziecka, których liczba odpowiada pokazanej przez Rodzica lub liczbie wylosowanej przez dziecko,

 – dopełnianie w pudełkach patyczków zgodnie ze wskazaniem określonej liczby, modelowanie cyfr z plasteliny, zgodnie z określoną liczbą elementów narysowanych na papierze lub ułożonych z liczmanów przez dziecko.

Zabawa ruchowa Budujemy wieże. Klocki, kartoniki z liczbami w kolorze czerwonym lub niebieskim.  Dziecko losuje kartonik z liczbami w kolorze czerwonym lub niebieskim  Na sygnał, dziecko z  klocków  układa  wieżę. Po ułożeniu wieży, jeśli ma kartonik czerwony, musi dostawić tyle elementów ile jest na kartoniku, jeśli kartonik niebieski, tyle elementów musi odłożyć. Po zakończeniu zabawy  liczy klocki, z których składa się jego wieża.

• Wykonanie papierowych serwetek.  Dla  dziecka: kartki z kolorowego papieru, nożyczki.

• Pokaz sposobu składania papieru kolorowego i wycinania poszczególnych elementów.

• Oglądanie powstałych serwetek, zwrócenie uwagi na symetryczność wzorów powstałą, dzięki odpowiedniemu złożeniu papieru.

 • Porównanie powstałych serwetek, z serwetkami charakterystycznymi dla naszego regionu, zwrócenie uwagi na: powtarzające się wzory, elementy zdobnicze oraz kolorystykę.

MIŁEJ ZABAWY – PANI RENATA

I Zmiana Pani Sabinka 7 .05

Witam wszystkich dookoła już nauka dzieci woła. Dzień dobry – Jak się macie swoje główki wysilacie? Nie to tylko stan przejściowy, nauka sama wam wejdzie do głowy Zapraszam.

Zachęcam do rozmowy o naszym regionie, co się podoba – wskazanie go na mapie Polski.

Nasz region to Podkarpacie. Jest w nim wiele miast i wsi . Miasto wojewódzkie to Rzeszów Byliście z rodzicami w tym mieście?

Przyjrzyj się mapie wojewódzkiej Polski .

Policz ile jest województw i odszukaj na mapie  województwo Podkarpackie.

 Zaznacz odpowiednim kolorem nasze województw

Zabawa z elementem  biegu Wracamy do domu.

Klocki  z napisem dom , przedszkole  babcia , rozłożone na podłodze . Rodzic mówi Jedziemy do miasta. Dziecko biega na paluszkach między domami-klockami . Rodzic mówi  wracamy do domu Dziecko zatrzymuje się  przy klocku DOM  mówi adres domowy.  Może być wersja  adres przedszkola, adres babci itp.

Łamigłówka  Gdzie mieszkają dziec

 Rysowanie po liniach od obrazków dzieci do zdjęć miejscowości, w których mieszkają.

– rysowanie po śladzie drogi babci i dziadka do domu.

Zapraszam was do obejrzenia  filmu . Towarzyszyć w nim będą dźwięki skrzypiec , fletu. Zwróćcie uwagę na wygląd  chałup, izby , narzędzia, zawody – kowal, szewc, krawiec. Zabawki dla dzieci.

Muzea Podkarpacia  Skansen w Kolbuszowej

Lepienie z plasteliny ,gliny.

Przygotuj plastelinę /glinę

Inspirowany/a  filmem ulep-  kogucika , dzbanek ,talerzyk.

 Zabawy na  powietrzu czy świeżym?

 Zabawa Idziemy  uliczką  -dziecko stawia stopę za stopą po krawężniku.

Zabawa Wyścig –Kto pierwszy do drzewa?- Rodzic i dziecko na sygnał start biegnie do drzewa.

Zabawa ruchowa z woreczkiem – Podaj cegłę. Dziecko podaje woreczki wykonując skłony a rodzic układa mur. Proponowana zmiana

Dziękuję za zabawę.Miłego dnia    

  

II ZMIANA

• Posłuchaj nagrań zespołu ludowego Rzeszowiacy .  Zwróć  uwagę na ich tematykę, występującą tam gwarę, instrumenty ludowe.

• Zabawa rozwijająca świadomość własnego ciała oraz przekładanie wrażeń dotykowych na ruch i grę instrumentów – Zabawy z plecami. (nagranie wolnej muzyki , dla dziecka: karta papieru, arkusz papieru pakowego, kredki.)

 – Powitanie – dziecko siedzi z zamkniętymi oczami, pochylone do przodu. Rodzic głaszcze go po plecach i budzi.

 – Budzimy nasze ciało – dziecko opukuje, masuje części ciała pokazywane przez R., głośno je nazywają.

 -Polecenia – dziecko porusza się swobodnie po pokoju. Na komendę R. kładzie się: na plecach, na brzuchu, na boku; opierają na łokciach.

– Zabawy w parach –  dziecko  siada z rodzicem na podłodze. W rytm wolnej muzyki głaszcze, opukuje, masuje plecy Rodzica. Po kilku chwilach następuje zmiana.

– Zwierzęta wędrują po plecach –  dziecko, za pomocą dłoni, pokazuje na plecach Rodzica typowe ruchy różnych zwierząt; osoba ta musi zgadnąć, jakie zwierzę spaceruje po jej plecach. Po kilku chwilach następuje zmiana.

– Odtwarzajmy rysunki –  dziecko  rysuje na plecach partnera różne, proste formy, np.: linię prostą, koło, jakiś zygzak, trójkąt, spiralę, a partner próbuje odtworzyć te rysunki krokami na podłodze. Potem następuje zamiana ról.

– Przenosimy dotyk na papier – dziecko  i rodzic siadają parami, jedno za drugim, wokół rozwiniętego papieru pakowego. Podczas odtwarzania nagrania spokojnej muzyki jedna osoba z pary ilustruje obiema rękami na plecach partnera melodię przez: poklepywanie, pocieranie, opukiwanie w różnych kierunkach. Siedzące z przodu dziecko przenosi te rytmiczne znaki jako swoje odczucie, rysując kredką na papierze. Po chwili następuje zmiana ról.

– Pożegnanie – dziecko leży na brzuchu. R.  głaszcze go po plecach.

• Ćwiczenia w czytaniu – układanie z liter nazw do obrazków. Dowolne obrazki, litery. Dziecko losuje obrazek. Układa pod nimi z liter ich nazwy. Np.: samolot, rower, hulajnoga, hamak, tramwaj, statek

• Odszukaj10 różnic między rysunkami. Zaznacz je na rysunku, który jest na dole kartki. Pokoloruj rysunek, który jest na górze kartki.

MIŁEJ ZABAWY – PANI RENATA

I Zmiana Pani Sabinka 06.05

Witajcie w środę . Opowiedz, jaka jest majowa pogoda za oknem.

Przygotuj kredki

Przyjrzyj się ilustracji i przeczytaj samodzielnie wyrazy, jeżeli dane zdjęcie przedstawia elementy miasta lub wsi rysuj  znak + .

Pokoloruj budynki wg własnego pomysłu..

• Ćwiczenie intonacji wypowiedzi – powtarzanie za rodzicem  zdania:

Mielec to najpiękniejsze miejsce na ziemi  w formie oznajmującej, a potem pytającej

 • Ćwiczenia ruchowe przy akompaniamencie instrumentu. MAC EDUKACJA – 2. Nagranie melodii o zmiennym tempie (nagranie wolonej melodi

 Marsz, skoki obunóż, przeskoki z nogi na nogę, krok dostawny w wyznaczonym przez rodzica  kierunku.

Zabawy przy piosence

   Najpiękniejsze miejsce świata

 • Zabawa z piosenką Najpiękniejsze miejsce świata. Biało-czerwona chorągiewka dla dziecka, nagranie piosenki

Zwrotka I Dziecko  ręce ma swobodnie opuszczone. W dłoni  trzyma biało-czerwoną chorągiewkę  Do słów Są na całym świecie miasteczek tysiące –  dziecko zatacza przed sobą koła prawą ręką,

i są też wioseczki jak z bajeczki. zatacza przed sobą koła lewą ręką,

Tutaj bloki różne, biurowce , wieżowce, zatacza przed sobą duże koła – równocześnie ręką lewą i ręką prawą,

 tam domki, łąki, pola, rzeczki. wskazuje, zgodnie z rytmem, różne strony – raz lewą, raz prawą ręką,

Ref.:  

A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu. Dziecko maszeruje po kole z równoczesnym kołysaniem chorągiewką nad głową,

Tutaj swoje mam radości i troski. zatrzymuje się, wykonuje obrót wokół siebie, dłonie, w których trzyma chorągiewkę, składa na piersiach,

 Każde drzewo tutaj znam, każdą drogę tu i tam. ponownie maszeruje po kole  z równoczesnym kołysaniem chorągiewką nad głową

To jest mój kawałek Polski zatrzymuje się, wykonuje obrót wokół siebie, dłonie, w których trzyma chorągiewkę, składa na piersiach,

Najpiękniejsze miejsce świata, rapuje w prawo, w lewo, w tył i w przód. w prawo, w lewo, w tył i w przód!

Taki to mój mały cud!

 Zwrotka II

 Słychać tu tramwaje i gwar na chodnikach.   Dziecko-  ruchy tak samo jak w I zwrotce

 Gdzieś indziej jak gdaczą sobie kurki.

W jednym miejscu śmiechy,

a w drugim muzyka,

a w trzecim cicho płyną chmurki.

 Ref.: Dziecko wykonuje takie  same ruchy  jak po pierwszej zwrotce.

Zwrotka III

Dziecko   –  Maszeruje

Ktoś pokochał morze lub dom nad jeziorem – ręce na boki,

 Ktoś góry, gdzie czystej wody zdroje. maszeruje w tył,  rozkłada ręce na boki,

Ktoś pokochał ciszę i gwiazdy wieczorem.-powoli  unosi ręce w górę

 Ja także kocham miejsce swoje. Opuszcza ręce swobodnie, wykonuje obrót wokół siebie

,Ref.: A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu. Maszeruje po okręgu w prawą stronę, miarowo unosi naprzemiennie raz lewą, raz prawą rękę, trzymając chorągiewkę,

Tutaj swoje mam radości i troski. Wykonuje obrót wokół siebie, kołysząc nad głową chorągiewką

 Każde drzewo tutaj znam, każdą drogę tu i tam. maszeruje po okręgu w lewą stronę, miarowo unosząc naprzemiennie raz lewą, raz prawą rękę,

To jest mój kawałek Polski. wykonuje  obrót wokół siebie, kołysze nad głową  chorągiewką Najpiękniejsze miejsce świata, rapują w prawo, w lewo, w tył i w przód. w prawo, w lewo, w tył i wprzód!

 Taki to mój mały cud!

Zabawa Jestem Polakiem – rozwijająca zdolność improwizacji muzycznych. Nagranie piosenki

Zabawy przy piosence

   Najpiękniejsze miejsce świata

 W rytmie nagrania piosenki dziecko  maszeruje  w określonym kierunku. Mocne uderzenie w bębenek i przerwa w muzyce oznaczają zatrzymanie się. Rodzic  zwraca się do dziecka śpiewając: Jestem Polakiem, ponieważ…. Dziecko kończy zdanie śpiewając. Zmiana Podczas powtórzenia zabawy  Zdanie: Jestem Polakiem zastępujemy   innym zdaniem, np.: Mieszkam w…, Bardzo lubię swoje miasto, ponieważ…

Popatrz i posłuchaj melodii ludowych naszego regionu –Podkarpacia.

Rzeszów

Wśród składanki utworów oglądnęliście Taniec  Lasowiak.

Przygotuj  jeśli masz w domu dowolny instrument perkusyjny.

Śpiew piosenki Najpiękniejsze miejsce na świecie  i gra na instrumencie do refrenu.

Zabawa ruchowa Podróżujemy po naszej miejscowości.

Pierwszy jedzie samochód osobowy , drugi  tramwaj – , trzeci autobus – dziecko  tworzy parę z rodzicem . Przy dźwiękach tamburynu porusza się samochód  osobowy, przy dźwiękach bębenka – tramwaj, przy dźwiękach drewienek – autobus-  para .

Marsz z akcentem na raz

 Rysowanie Herb naszej miejscowości

 Oglądanie herbu miejscowości, z której pochodzą dzieci.

Obrazek herbu Mielca , Rodzic  zwraca uwagę dziecku  z jakich elementów składa się herb, wyjaśnia, co on oznacza

Dziecko  wodzi palcem po nim

 Samodzielne działanie dziecka – rysowanie  herbu.

 Zabawa ruchowa z elementem równowagi Góra – dół. Rulon z gazety dla dziecka. Dzieci stoi i wyciąga ręce przed siebie trzymając rulon z gazety. Na hasło: Dół – dziecko  wykonuje przysiad i wytrzymuje tak, aż do hasła: Góra, kiedy wraca  do pozycji wyjściowej.

Dziękuję za zabawę .

II ZMIANA

Witam Wszystkich !

Zapraszam na kolejne zabawy. Na początek obejrzyj film o naszym mieście

 • Rysuj po śladach. Określ, który rysunków kojarzy ci się z twoim otoczeniem.

• Ćwiczenie oddechowe Rodzina. Szablon domu i członków rodziny, słomki Dziecko zajmuje miejsce przy stoliku. Przed nim znajduje się wycięty

z kolorowych kartek szablon domu oraz członków rodziny. Zadaniem dziecka jest przeniesienie za pomocą słomki szablonów członków rodziny na szablon domu

 •  Pokoloruj ramki zdjęcia przypominającego twoją miejscowość. Pokoloruj rysunek.

• Zabawa  ruchowa Z domu do domu. Skakanka dla dziecka. Dziecko stoi
w kole ułożonej ze skakanki – domku . Kiedy usłyszy hasło: „Z domu!” wybiega z domku i biega po pokoju.  Hasło: „Do domu!”  jest sygnałem do jak najszybszego powrotu do swojego domku – skakanki.

• Zabawa Rozwijamy zdania. Obrazek szarego kota pijącego mleko z niebieskiej  miski.  Rodzic  pokazuje  obrazek  szarego  kota  pijącego  mleko

z niebieskiej miski. Podaje zdanie i mówi, że dodając kolejne słowa będziemy rozwijali je.

Np.: Kot pije mleko.

Szary kot pije mleko.

Szary kot pije mleko z miski.

Szary kot pije mleko z niebieskiej miski.

Potem R. pokazuje inne obrazki, podaje proste zdania, a dziecko podaje słowa – rozwijając je.

Miłej zabawy- pani Renata

I ZMIANA Pani Sabinka 4.V

Temat : Mój region– miasto Mielec.

Rozmowa z dzieckiem na temat miejsca, gdzie mieszkamy .

Pytania:

 Miejsce w którym mieszkam  to miasto, czy wieś ?

Jak nazywa się nasze miasto?

Podziel nazwę na sylaby Mie-lec i na głoski M-i-e-l-e-c.

Jaki jest twój dom? Blok, dom jednorodzinny.

 Czy pamiętasz swój adres zamieszkania –podaj go.

Zapraszam wszystkich na ćwiczenia

 Ćwiczenia poranne dla rodzica i dziecka

 Rodzic gra na tamburynie , bębenku,  dla  dziecka: krążek, klocki .

Zabawa orientacyjno-porządkowa Tworzymy koło.

 Dziecko porusza się w rytm tamburyna. Podczas przerwy w grze jak najszybciej podaje  ręce rodzicom tworząc  koło.

 • Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Pobudka.

Dziecko leży na dywanie – śpi. Na uderzenie w bębenek powoli wstaje, prostuje się, przeciąga, przeciera oczy, maszeruje po sali, aby rozprostować mięśnie; ale chce się mu jeszcze spać i na sygnał – dwa uderzenia w bębenek – ponownie zasypia.

Zabawa z elementem czworakowania Rozrzucone klocki. Dziecko chodzi na czworakach pomiędzy rozłożonymi na dywanie klockami. Co pewien czas prostuje się i rozgląda, jak dużo klocków rozłożonych jest na dywanie.

Ćwiczenia tułowia połączone z ćwiczeniem równowagi Zbieramy klocki.

 Dziecko spaceruje po sali, trzyma krążek  na wyciągniętej dłoni w taki sposób, aby mu nie spadł. Na uderzenie w bębenek wykonuje skłon w przód (nogi proste w kolanach), podnosi  klocek i kładzie go na krążku. Na zakończenie zabawy wrzuca klocki do wyznaczonego pojemnika.

Zabawa bieżna Wracamy do domu. Krążek – dom  rozłożony  jest  na podłodze. Dziecko  biega w rytm bębenka po pokoju , w różnych kierunkach. Podczas przerwy  w grze  wraca do domu i siada na krążku.

 • Zabawa uspokajająca Marsz z krążkiem. Dziecko maszeruje po obwodzie koła w rytm bębenka, trzymając krążek na dłoni w taki sposób, żeby nie spadł. Potem odkłada go na wyznaczone miejsce.

Zabawa z rymowanką – Miejscowość swoją znamy, miejscowość swą kochamy.

Dziecko  wypowiada rymowankę cicho, głośno, rytmizuje ją prostym, wymyślonym przez nie ruchem (np.: klaskanie, tupanie, podskoki), śpiewa ją na własną melodię.

• Słuchanie wiersza Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby Małe miasteczko.

W małym miasteczku nie ma wieżowców,

schodów ruchomych ni zoo, lecz drzew tu więcej,

kwiatów i ptaków, które śpiewają wesoło.

Dokoła rynku stoi rząd domów w siedmiu kolorach tęczy;

ruch jest nieduży, spokojnie, miło,

 czasami pszczoła zabrzęczy.

Rozmowa na temat wiersza. Rodzic  pyta: − Jak wygląda małe miasteczko? − Jakie są plusy mieszkania w małym miasteczku?

 Wskazywanie różnic między miasteczkiem (wsią), a dużym miastem.

 Napisy:  Małe miasto   (wioska) jest , i dziecko  układa wyrazy jest  spokojnie, dużo zieleni, nie ma smogu, mało hałasu

Duże miasto- dziecko czyta i układa wyrazy ; dużo hałasu, smog, pojazdy, dużo osób

Nasze miasto Mielec jest dużym miastem.

Zabawa ruchowa Spacer krętą uliczką.

Przygotuj  apaszkę do zawiązania oczu. Narysuj kredą ulicę –linię łamaną w prawo, lewo, prosto, itp.

Rodzic zakłada dziecku apaszkę  i zawiązuje oczy. Mówi  dziecku jak ma iść : określa  kierunek, np.: prosto, w prawo, w lewo,   Zadaniem przewodnika jest przeprowadzenie dziecka  do końca uliczki.

Zapraszam na wycieczkę   po Mielcu . Zadaniem dziecka jest − oglądanie i porównywanie budynków mieszkalnych, − zwracanie uwagi na budownictwo jedno- i wielorodzinne, − zachęcanie do obserwacji zmian jakie zaszły w najbliższej okolicy, − poznawanie nazw mijanych ulic, − przestrzeganie zasad bezpieczeństwa

II ZMIANA

Witam wszystkich !

 • Posłuchaj legendy „ O Lechu, Czechu i Rusie”

https://www.youtube.com/watch?v=MrXIw4fAvTQ

• Rysuj szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie. Następnie  narysuj ważne miejsca ze swojej miejscowości. Rysuj po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

• Zabawy konstrukcyjne „ Domy”. Klocki. Dziecko buduje różne domy z klocków. Następnie porównuje powstałe budowle, wykorzystuje następujące pojęcia: wysoki, niski, wyższy, niższy. Dziecko zachęca do kupna powstałego domu poprzez reklamę. Poszukuje jak największej liczby argumentów przekonujących potencjalnych klientów do zainteresowania się danym budynkiem.

• Zabawa Rodzinna zabawa – rozwijająca koncentrację uwagi. ( bębenek, piktogramy z serduszkami od 1 do 4). W rytmie bębenka dziecko swobodnie maszeruje w określonym kierunku. Podczas przerwy w graniu – R. unosi wybrany przez siebie piktogram. Dziecko wykonuje odpowiednie, wcześniej ustalone dla niego ruchy:

piktogram z jednym serduszkiem miarowo klaszcze,

piktogram z dwoma serduszkami naprzemiennie: klaszcze, tupie,

piktogram z trzema serduszkami naprzemiennie: klaszcze, tupie, wykonuje obrót wokół siebie,

piktogram z czterema serduszkami naprzemiennie: klaszcze, tupie, wykonuje obrót wokół siebie, kłania się.

Rebus fonetyczny – Skąd pochodzą dzieci? Sylwety chłopca i dziewczynki (Ady i Olka), obrazki: palec, oko, lalka, sanki, kot, arbuzy. Rodzic pokazuje sylwety chłopca i dziewczynki (Ady i Olka), prosi, aby dziecko odgadło, z jakiego kraju oni pochodzą. Dziecko różnicuje pierwsze głoski w nazwach przedmiotów przedstawionych na obrazkach, łączy je po przypomnieniu wszystkich podanych głosek przez R. i odgaduje nazwę kraju, Np.: palec, oko, lalka, sanki, kot, arbuzy – Polska.

Miłej zabawy- pani Renata

Zajęcia poranne 30.04

I ZMIANA

Dzień dobry !

Na początek zapraszam do małej gimnastyki

• Naucz się krótkiej rymowanki.  

Lasy to płuca ziemi i o nie dbamy.

Nie niszczymy ich, nie śmiecimy w nich.

Tylko w ciszy patrzymy i głęboko… oddychamy.

Po nauczeniu się rymowanki dziecko wypowiada ją w rytmie wystukiwanym przez R. na bębenku.

Posłuchaj  piosenki Ochroń Ziemię (sł. i muz. Krystyna Gowik)

 1. Mieszkamy na wielkiej kuli.

Ta kula to nasza Ziemia.

Dorośli ciągle na tej Ziemi

chcą wszystko zmieniać.

Wycinają drzewa, śmiecą na leśnej łące,

czarny dym z kominów leci i zasłania słońce.

 1. Gdy wszystkie na świecie

dzieci zadbają o piękno Ziemi,

 to wszystko skończy się szczęśliwie,

 nic się nie zmieni.

 W ogromnym kosmosie

Ziemia się nie zgubi,

gdy ją każdy mały człowiek nauczy się lubić.

 1. Ref.: Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem. Ref.: Ochroń Ziemię… Ty i ja – jest tu dzieci wiele. Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas. (2x)

• Określ nastrój piosenki.

 Odpowiedz na pytania:

 − Co to znaczy, że mieszkamy na wielkiej kuli?

 − Czym jest Ziemia? Dlaczego musimy o nią zadbać?

 − Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi Ziemi?

 − Co oznaczają słowa piosenki: „W ogromnym kosmosie Ziemia się nie zgubi, gdy ją mały człowiek zacznie lubić?”

Zabawy przy piosence Ochroń Ziemię.

 • Ćwiczenia prawidłowej wymowy. Rodzic podaje przykłady krótkich zdań w nadanym przez siebie rytmie, a dziecko stara się je powtórzyć na zasadzie  echa muzycznego, w różnym tempie oraz z różnym natężeniem dźwięku: raz głośno, raz cicho. Recytuje coraz głośniej, następnie – coraz ciszej.

Ziemia, ziemia to nasza planeta.

Dbamy o czyste powietrze.

Nie chcemy śmieci na leśnej łące.

Precz z dymem, który zasłania słońce.

Dziecko powtarza zaprezentowany tekst .

 • Zabawa z zastosowaniem piosenki Ochroń Ziemię.

 Dziecko:

I    Mieszkamy na wielkiej kuli.-    w lekkim rozkroku, rysują w powietrzu     przed sobą dużą kulę,

 Ta kula to nasza Ziemia.    –      krzyżują dłonie na piersiach, kołyszą   się (bez odrywania nóg od podłogi),  

Dorośli ciągle na tej Ziemi   –   dziecko podnosi ręce do góry

chcą wszystko zmieniać.  

Wycinają drzewa,            –                     łapią się za głowy,

śmiecą na leśnej łące,   –                      rozkładają ręce przed sobą, czarny dym z kominów leci   –       unosi ręce, wykonuje młynek przed sobą, opuszczają ręce, i zasłania słońce.

Refren:

 Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem. -przechodzi w lewą stronę,

 Ty i ja – jest tu dzieci wiele.  –      maszeruje po okręgu,

Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas. Ochroń Ziemię,-wykonuje   obrót wokół siebie,

bądź jej przyjacielem. –     zatrzymuje się, krzyżuje ręce na klatce piersiowej,

      Ty i ja – jest tu dzieci wiele.  – miarowo klaszcze,

     Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas.

II      Gdy wszystkie na świecie dzieci  – wykonuje zwrot do Rodzica

zadbają o piękno Ziemi,   –   lewą ręką zatacza koła i kładzie na   prawym ramieniu

to wszystko skończy się szczęśliwie, –   unosi prawą rękę energicznie do góry (zaciśnięte pięści),

W ogromnym kosmosie – maszeruje po kole,

Ziemia się nie zgubi, gdy ją każdy mały człowiek – zwraca się twarzą    do R., maszeruje w miejscu,

nauczy się lubić.

Refren:

Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem. – wykonuje kilka kroków w przód z równoczesnym wyrzuceniem rąk przed siebie,

Ty i ja –      –  patrzą w prawo

jest tu dzieci wiele. –  wykonuje kilka kroków w tył,

Im więcej nas,   -wyciąga ręce przed siebie,

tym dla Ziemi lepszy czas. -kołysze rękami przeniesionymi nad głowę,

Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem. – jeszcze raz wykonują to samo. Ty i ja – jest tu dzieci wiele. Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas.

• Zabawa Kolorowe kartoniki – rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej. Kolorowe kartoniki w trzech kolorach, kolorowa opaska w jednym z trzech kolorów, jakie mają kartoniki (dla  dziecka), tamburyn. Rodzic układa w określonym miejscu na dywanie kolorowe kartoniki w rytmie – trzy sekwencje. Dziecko, oznaczone kolorową opaską, w rytmie tamburynu porusza się po pokoju. Mocne uderzenie w tamburyn jest sygnałem, żeby dziecko zajęło miejsce przed kartonikiem,  zgodnie z zapisem ułożonym na dywanie. Zabawę powtarzamy. R. zmienia kolejność kartoników, dodaje kolejne, w zależności od możliwości dziecka.

 • Zaśpiewaj Rodzicom piosenki, które nauczyłeś się w tym miesiącu.

Miłego weekendu i do zobaczenia w poniedziałek.- Pani Renata

II Zmiana Pani Sabinka 30.IV.

Witajcie. Usiądźcie wygodnie i poproście rodzica o przeczytanie opowiadania o zbliżającym się święcie 2.Maj –Dzień flagi polskiej.

Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Dzień Flagi.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=73

Rodzic czyta tekst opowiadania

W przedszkolu gruchnęła wieść, że zbliża się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkie przedszkolaki będą malować chorągiewki. – A po co? – spytała Lenka. – Na jaki kolor? – chciał wiedzieć Alan. – Na czerwony – powiedział Szymek. – Nie. Na biały – sprostowała Ada. – A po co? – ponownie spytała Lenka. – Będziemy z nimi maszerować. Flagi byłyby dla was za ciężkie – wyjaśniła pani. – Tylko wojsko maszeruje. My nie jesteśmy wojskiem – zauważył Alan. – Ale jesteśmy Polakami, a to dzień poświęcony naszej polskiej fladze. Z tej okazji możemy nawet maszerować – powiedziała z uśmiechem pani. – Drugiego maja przemaszerujemy przez całe osiedle. – Dostaniemy prezenty? – zapytał Hubert. – To Dzień Flagi, a nie Dzień Dziecka – zauważył Szymek. Hubert się naburmuszył. Jednak musiał przyznać, że Szymek ma rację. Jeśli już wręczać prezenty, to polskiej fladze, a nie przedszkolakom, którzy z pewnością nie są ani flagami, ani chorągiewkami. Wszyscy lubią malować, więc chwilę później Ada, jej koleżanki i koledzy z zapałem przystąpili do pracy. Jednak malowanie chorągiewek nie było wcale proste. Wymagało szczególnej uwagi. Ci, którzy się zagapili i zamalowali na czerwono więcej niż połowę chorągiewki, musieli malować od nowa. Bo przecież chorągiewka w polskich barwach powinna być tylko w połowie czerwona. Ada też nie od razu była zadowolona ze swojej pracy. – Dobrze, że na chorągiewkach nie trzeba malować komarów. Komary są strasznie trudne do wykonania – pocieszyła ją Lenka. – Muchy też – dodała Ada. I poczuła ulgę, że nie musi malować ani mrówek, ani much, tylko czerwony pas na białej chorągiewce. W Dniu Flagi przedszkolaki z przedszkola Ady wzięły udział w radosnym marszu po osiedlu. Każde dziecko niosło dumnie własnoręcznie wykonaną biało-czerwoną chorągiewkę. Dzieci machały nimi, aż furczało. Ada widziała las rąk przed sobą i czuła, że wszyscy, ona także, robią coś bardzo ważnego. Żałowała, że nie widzą jej rodzice i Olek, i babcia z dziadkiem. Przechodnie z podziwem patrzyli na maszerujących. – O, widzę, że mali Polacy też świętują – pochwaliła ich jakaś pani w sukience w paski. Ada czuła dumę, że mieszka w Polsce, że maszeruje z biało-czerwoną chorągiewką i że jest Polką – może trochę małą, ale co tam: przecież kiedyś urośnie. – Będę wtedy maszerowała z dużą flagą, żeby było ją widać aż z kosmosu – powiedziała. – Nasze chorągiewki też widać – zapewniła ją Lenka. Ada i Lena podniosły swoje chorągiewki jeszcze wyżej i pomachały kosmonautom i kosmitom. Niech wiedzą, że polska flaga świętuje, a z nią świętują mali Polacy.

Rodzic  pyta dziecko:

− Po co przedszkolaki malowały flagi?

− Jak czuła się Ada, maszerując 2 maja z kolegami i koleżankami i machając chorągiewką?

− Z czego była dumna?

 Ćwiczenia z czytaniem  tekstu.  Dziecko czyta głośno teksty umieszczone pod ilustracjami do opowiadania. https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=73

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone 2 maja, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, by propagować wiedzę o Polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flaga składa się z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Pierwszy symbolizuje czystość i niepokalanie, drugi – odwagę i waleczność. Oficjalnie flaga została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości

 Święto Flagi – prezentacja

  Wykonanie chorągiewki z kolorowego papieru.

Przygotuj dla  dziecka: paski papieru – biały i czerwony, klej, patyczek (taki jak do balonów). Dziecko skleja paski papieru, dokleja patyczek. Wykonuje chorągiewkę i stawia w widocznym miejscu np. okno.

 Zabawa ruchowaZiemia, woda, powietrze. Dziecko stoi zwrócone twarzą do rodzica − Na hasło: Ziemia – dotyka dłońmi podłogi, jednocześnie przykucając. − Na hasło: Woda – chwyta się dłońmi za kolana. − Na hasło: Powietrze – wskazuje przestrzeń nad głową. Rodzic  podaje hasła w różnej kolejności.  dziecko, gdy się pomyli daje fant .

Życzę wszystkim miłego świętowania . Do zobaczenia.

Zajęcia poranne 29.04

I ZMIANA

Witam Kochani!

Zapraszam was do zabaw ruchowych. Na początek zabawa dydaktyczna:

 • Zabawa dydaktyczna – Co zanieczyszcza powietrze? (Obrazki przedstawiające różne środki lokomocji, napisy: tak, nie.) Dziecko ogląda  obrazki i dzieli słowa na głoski. Pod napisem tak kładą te, które nie mają wpływu na zanieczyszczenie powietrza (np. rower, rolki, hulajnoga, kajak, żaglówka), a pod napisem nie – pozostałe (fabryka z dymiącym kominem, samochód, samolot, lokomotywa spalinowa). Rodzic uświadamia dziecku, że można przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza poprzez stosowanie specjalnych filtrów, katalizatorów, benzyny bezołowiowej .

 • A teraz popatrz na obrazek:

– Połącz śmieci z odpowiednimi pojemnikami.

-Rysuj butelki i słoiki po śladach.

-Wyjaśnij znaczenie słowa recykling

• Instrumentacja wiersza Bożeny Formy Dbaj o przyrodę. Dla  dziecka: rolka po ręczniku papierowym, dwie plastikowe butelki, puszka po napoju (wypełniona kaszą), szeleszcząca reklamówka, gazeta. Rodzic recytuje dziecku wiersz, z zachowaniem odpowiedniego rytmu. Dziecko powtarza go za R. Następnie łączy tę czynność z klaskaniem. Podczas instrumentacji klaskanie zastępuje grę na instrumentach. Dziecko:

Kochamy naszą planetę, uderza butelkami o podłogę,

przecież na niej mieszkamy, potrząsa puszką,

chcemy, by była piękna, uderza rolką o rolkę,

dlatego o nią dbamy. potrząsa puszką,

Nie zaśmiecamy lasów, zgniata gazetę,

w nich żyją zwierzęta, potrząsa puszką,

to nasi przyjaciele, szeleszczy reklamówkami,

każdy z nas o tym pamięta. potrząsa puszką,

Chcemy mieć czystą wodę uderza butelkami w rytmie o podłogę,

w jeziorach i oceanach, potrząsa puszką,

chcemy, by słońce świeciło prostuje zgniecioną kule z gazet,

na czystym niebie dla nas. potrząsa puszką.

A teraz zapraszam na zabawy i ćwiczenia gimnastyczne (Wygodne sportowe stroje, gazety, tamburyn).

 • Czynności organizacyjno-porządkowe. Dziecko  porusza się w dowolny sposób, ostrożnie, między rozłożonymi gazetami. Na polecenie Rodzica zatrzymuje się i podnosi gazetę.

• Zabawa ożywiająca. Dziecko biega  i potrząsa gazetą trzymaną oburącz w górze. Na mocne uderzenie w tamburyn i zapowiedź: Burza, zatrzymuje się i – przyjmuje dowolną pozycję – chroni się przed zmoknięciem, wykorzystując gazetę.

• Dziecko stoi w rozkroku, trzymając oburącz złożoną gazetę – w skłonie w przód wymachuje gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach prostuje się i potrząsa gazetą w górze.

• Wykonuje klęk podparty, dłonie ma na gazecie, skierowane palcami do wewnątrz – przy zgiętych w łokciach rękach opada tułowiem w przód, broda dotka gazety i powraca do pozycji wyjściowej.

 • W leżeniu przodem – unosi gazetę trzymaną za końce oburącz (ręce zgięte w łokciach, skierowane w bok), dmucha na gazetę i wprowadza ją w ruch.

• Dziecko kładzie gazetę na podłodze, zwija ją po przekątnej w rulonik i przeskakuje przez nie bokiem z jednej strony na drugą, od jednego końca do drugiego

• W staniu, ruloniki trzyma za końce, z przodu – przekłada nogę przez rulonik, wytrzymuje w staniu jednonóż, wykonując dowolne ruchy uniesioną nogą, a następnie tą samą drogą przejście do pozycji wyjściowej (ćwiczenie należy wykonać prawą nogą i lewą nogą, na zmianę).

• Ugniata gazetę tak, aby powstała kulka (piłka) – rzuca kulką i chwyta je w miejscu, w chodzie, w biegu; rzuca i chwyta, wykonując dodatkowe zadania, np.: przed chwytem wykonuje klaśnięcie, dotyka ręką podłogi, robi rękami młynek, wykonuje obrót itp.

• W leżeniu przodem – przetacza kulki z ręki do ręki, podrzuca kulki oburącz, jednorącz.

•Dziecko maszeruje we wspięciu na palcach, z kulką na głowie, i przechodzi do siadu skrzyżnego.

• W siadzie skrzyżnym – wykonuje skręty głową w prawo, w tył i w lewo, w tył. • W siadzie podpartym, kolana ma rozchylone, kulka położona między stopami – podrzuca kulę stopami, chwyta rękami.

• W marszu, kulkę trzyma w dłoni (prawej, lewej) – ćwiczenie oddechowe – wykonuje wdech nosem i próbuje zdmuchiwać kulki z dłoni.

 • Czynności porządkowe: odkłada kulki na wyznaczone miejsce.( do kosza)

Miłej zabawy – pani Renata.

II Zmiana pani Sabinka 29.IV.

Witam i serdecznie i zapraszam do przygotowania liczmanów – patyczki , guziki itp. Przyjrzyj się ilustracji  pierwszej i opowiedz co przedstawia?-   drzewa . Ułóż  o nich zadanie.

 Np. W sadzie rosło 8  drzew  3 uschły . Ile zostało?  Itd.

Przedstaw   za pomocą liczmanów . 8-3=5

 (Następne zadanie o krokusach  a kolejne  o mamie Olka i Ady.)

Rysuj po śladzie drogę dziadka ,Olka i Ady do lasu.

Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – Kwiatek rośnie.

 Dziecko  w siadzie skrzyżnym. Tułów pochyla do przodu, dłonie układa  na podłodze.

 Na hasło: Kwiatek rośnie, dziecko  powoli prostuje tułów. Na hasło: Kwiatek wyciąga się do słońca – wyciąga ręce jak najwyżej. Na hasło: Kwiatek więdnie, dziecko powoli wraca do pozycji wyjściowej.

Przygotuj:  kredki i staraj się rysować po śladzie bez odrywania ręki od kartki

Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie.

 Rysowanie tulipanów po śladach, bez odrywania kredki od kartki. Kolorowanie ich.

Burza mózgów – W jaki sposób można oszczędzać wodę?

Zabawa badawcza – oczyszczanie wody z wykorzystaniem prostego filtra.

Słoik, pędzel ubrudzony  w farbie, duża plastikowa butelka, nożyczki, szmatka flanelowa, gaza lub lignina, węgiel drzewny, żwirek, piasek

Dziecko brudzi wodę w słoiku, płukając w niej pędzel ubrudzony w farbie.  Rodzic pokazuje sposób wykonania prostego filtra oczyszczającego wodę. Wyjaśnia dziecku, że aby woda mogła być używana przez ludzi, oczyszcza się ją i uzdatnia. Wymaga to jednak wysiłku pracujących przy tym ludzi oraz specjalnych filtrów, co pociąga za sobą duże nakłady finansowe. Podkreśla konieczność oszczędzania wody. Rodzic  przecina dużą plastikową butelkę na wysokości 1/3 od jej dna. Dolna część butelki będzie stanowiła zbiornik na oczyszczoną wodę. Drugą część butelki  Rodzic  odwraca szyjką do dołu, a następnie wypełnia ją: szmatką flanelową, gazą lub ligniną, węglem drzewnym, żwirkiem, a na końcu – piaskiem. Warstwy te powinny zająć około połowy wysokości butelki, którą rodzic  nakłada na część butelki stanowiącą zbiornik oczyszczonej wody. Do tak przygotowanego filtru dziecko wlewa brudną wodę ze słoika i obserwuje jej filtrowanie. Patrzy, jak wygląda oczyszczona woda. (W ten sam sposób można oczyścić wodę przyniesioną z rzeki, stawu lub kałuży).

Oszczędzaj wodę!

Zajęcia poranne 28.04

I ZMIANA

Witam Wszystkich !

 Dzisiaj zapraszam do zabaw plastycznych.

• Popatrz  na  obrazki. Oceń, czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody.

 • Posłuchaj nazw roślin chronionych przedstawionych na zdjęciach.

• Wyjaśnianie przez Rodziców słów lasy to płuca Ziemi. R. wyjaśnia, że lasy to płuca Ziemi, bo produkują tlen, którym oddychamy, zatrzymują także pył i kurz, oczyszczają powietrze, a drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne.

• Zabawa dramowa – My, drzewa. Dzieci są drzewami. Rodzic opowiada, co działo się z lasem, drzewami, a dziecko wciela się w role drzew i uzewnętrznia stany emocjonalne w zależności od kolejnych zdarzeń opisywanych przez R. Rodzic opowiada:

Dawno temu lasy były czyste, pełne ptaków i innych zwierząt. Drzewa były szczęśliwe, wesoło się uśmiechały, słuchając śpiewu ptaków siedzących na ich gałęziach. Mijały lata, powoli zachodziły zmiany – wycinki, bezmyślne niszczenie drzew. Zaczęło to złościć drzewa. A gdy na dodatek pojawiły się śmieci, które ludzie wywozili do lasu – drzewa wystraszyły się, co się z nimi stanie. Czy zginą w tych górach śmieci? Czy uschną? Dzisiaj smutno patrzą na to, co się dzieje. Może dzieci im pomogą?

• Zabawa graficzna – Drzewko.

 Dziecko otrzymuje kartkę z narysowanym konturem drzewa. W zależności od kształtu drzewa wypełnia rysunek trójkątami (drzewa iglaste), małymi kołami (rozłożyste drzewa, np. dąb )

• Zabawa ruchowa – Omiń kwiatki. Kolorowe kartki w kształcie koła, tamburyn. Rodzic rozkłada na podłodze kolorowe koła – kwiatki. Dziecko porusza się pomiędzy kwiatkami zgodnie z rytmem granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze przykuca przy najbliższym kwiatku, wciąga powietrze nosem, a wydycha ustami, naśladując ich wąchanie. Dźwięk tamburynu jest sygnałem do ponownego ruchu.

• Praca plastyczna Segregujemy śmieci.

 Dla  dziecka: kartka z wyprawki, klej, nożyczki, kredki.

• Oglądanie rysunków pojemników służących do segregowania śmieci.

• Wycinanie z karty elementów pojemników.

• Kolorowanie pojemników na odpowiednie kolory, w zależności od rodzaju śmieci, jakie należy do nich wrzucać (przedstawione na rysunkach).

• Składanie i sklejanie pojemników zgodnie z instrukcją.

Lub  praca plastyczna Moja ekologiczna zabawka.

 • Rolki po papierze toaletowym, opakowania po jogurcie, sokach, ścinki materiałów, kolorowe sznurki, samoprzylepny papier kolorowy, samoprzylepna kolorowa folia, bibuła, plastelina, nożyczki.
 • Dziecko wybiera dowolne materiały i wykonuje zabawki według własnych pomysłów.

• Wypowiedzi dziecka o tym, jakich materiałów użył do wykonania swoich zabawek.

Po skończonej pracy  pamiętaj, aby  posprzątać i dokładnie umyć ręce!

Miłej zabawy- pani Renata

II Zmiana Pani Sabinka 28.IV

Witajcie mali przyjaciele przyrody .Proponuję wam film, który pozwala zrozumieć, jak ważne dla naszego zdrowia jest  czyste środowisko. Zadbajcie o nie, bo przyroda, czyste powietrze są nam niezbędne do życia.

Bajka edukacyjna – proekologiczna

Oglądanie mapy Polski, wskazywanie na niej dużych obszarów leśnych, np. Świętokrzyski Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy. Zwracanie uwagi na rolę lasów.

Dokończ rysowanie i kolorowanie drzewa tak, aby jego prawa i lewa strona wyglądały jednakowo

  Zabawa ruchowa – Dzięcioł na drzewie. Dziecko  stoi w lekkim rozkroku, naśladuje ruchy dzięcioła stukającego w pień drzewa (wykonuje skłony i skręty głowy).

Przygotuj kartkę i kredki

 Dyktando  graficzne . Rysuj  w prawym górnym rogu słoneczko, w lewym górnym rogu – chmurki, w prawym dolnym rogu – 2  żabki, a w lewym dolnym rogu – 3 kwiatki.

Zapraszam na spacer do parku obserwacja ptaków drzew.

 Miłego popołudnia.

Zajęcia poranne 27.04

I ZMIANA

„DBAMY O PRZYRODĘ”

Witajcie kochani!

Rozpoczynamy nowy tydzień. Jaki mamy dzisiaj dzień , wymień wszystkie dni tygodnia.  Zapraszam na kolejne zabawy.

• Oglądnij zdjęcia wybranych drzew – liściastych i iglastych.

 Powiedz jak one się nazywają , porównaj ich wygląd.

 • Powiedz: Co to jest las?

• Przypomnienie ogólnej budowy drzewa. Rodzic wymienia elementy drzewa: korzenie, pień, gałęzie, koronę z liśćmi. Dziecko nazywa części drzewa. Określa, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.

• Posłuchaj wiersza Agaty Widzowskiej Strażnicy przyrody. ( czyta rodzic)

Kuku, kuku! – echo niesie.

To kukułkę słychać w lesie.

– Kuku, czekam! Kuku, dzieci

Czy sprzątniecie swoje śmieci?

Płaczą sarny i jeżyki:

– Ach! Zamienią las w śmietniki!

Rudy lisek wyszedł z norki.

– Dzieci to są mądre stworki.

O! Zbierają już butelki

i zakrętki, i papierki.

Wiedzą, że ze szkiełka w lesie

straszny pożar się rozniesie!

Hyc! Wyskoczył zając Kicek.

– Chcecie poznać tajemnicę?

Każdy maluch las szanuje

i porządku w nim pilnuje.

Wie, że drzewo i roślina

oczyszczają dym z komina.

– Prawda – szepnął wilczek młody.

– Dzieci bronią swej przyrody.

Nikt nie goni nas z patykiem

i nie płoszy zwierząt krzykiem.

Po mrowiskach też nie skaczą.

Przecież wtedy mrówki płaczą!

Odezwała się sarenka:

– Pamiętają o ziarenkach,

w zimie dokarmiają ptaki.

Lubią nas te przedszkolaki!

Cieszmy się więc do rozpuku

i śpiewajmy: Kuku, kuku!

Odpowiedz na pytania:

 − Co robiły dzieci w lesie?

− Co mówiły zwierzęta o dzieciach?

− Jak wy zachowujecie się w lesie?

• Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – Dzieci w lesie.  Rodzic to drzewo – dziecko  porusza się swobodnie . Na uderzenie w bębenek dziecko jak najszybciej przykuca za najbliższym drzewem. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.

Dziś poznamy nową literę. Posłuchaj zagadki:

Dziurki sznurkiem powiązane,
a czemu to służy?
Abyś latem odpoczywał,
gdy Cię upał znuży. ( hamak)

• Wyodrębnianie wyrazu podstawowego – hamak.

Odpowiedz na pytania:

− W czym leżał Olek?

− Czy przyjemnie jest leżeć w hamaku?

 • Analiza i synteza słuchowa słowa hamak. Dziecko dzieli słowo hamak na sylaby oraz na głoski. Liczy, ile w słowie jest sylab i ile głosek. Wyróżnia pierwszą głoskę. Następnie wymienia inne słowa rozpoczynające się głoską h (herbata, hotel, huta…) oraz mające ją w środku (juhas, bohater…).

 • Budowanie schematu słowa hamak. (Białe kartoniki dziecka.) Dziecko jeszcze raz dzieli słowo hamak na sylaby, układając i rozsuwając białe kartoniki. Układa tyle kartoników, ile głosek słyszy w słowie hamak, wymawia głoski głośno, dotykając kolejnych kartoników.

 • Budowanie schematu słowa Hubert. (Białe kartoniki dziecka.) Dziecko dzieli imię na sylaby i na głoski. Układa schemat imienia Hubert .

 • Budowanie modeli słów: hamak, Hubert. (Czerwone kartoniki i niebieskie kartoniki  dziecka). Dziecko głośno wymienia głoski w słowach: hamak, Hubert. Potem określa rodzaj głoski h, mówiąc ją długo: hhhyyyy … krótko: h, h, h, h … Głoska h jest spółgłoską i oznaczamy ją na niebiesko. Pod schematami słów: hamak, Hubert, zaznacza miejsce głoski h na niebiesko. Wskazuje pozostałe spółgłoski i zaznacza je na niebiesko. Pozostałe głoski – samogłoski – oznacza czerwonymi kartonikami.

 • Rodzic pokazuje litery h, H: małą i wielką. Dziecko określa ich wygląd.  Dziecko przypomina, kiedy używamy wielkiej litery.

• Nazwij  zdjęcia. Narysuj pod każdym zdjęciem tylu kresek, z ilu głosek składa się jego nazwa.

• Zaznacz na niebiesko liter h , H w wyrazach.

• Przeczytaj sylaby i krótki  tekst.

• Skreśl co drugą literę w ciągu liter.

• Odczytaj hasła z pozostałych liter.

• Wodzenie palcem po literze h – małej i wielkiej, pisanej. Pisanie liter h, H po śladach, a potem – samodzielnie.

Miłego dnia- pani Renata

II ZMIANA Pani Sabinka 27.IV

Witam myślę, że chętnie odpowiecie mi na pytanie  Kogo możemy nazwać przyjacielem przyrody?

Przygotuj:  zielony karton, mazak. Dziecko  podają propozycje, Rodzic  zapisuje je na zielonym kartonie.

 Na koniec dziecko – na znak, że zgadza się z tym, co jest napisane – odbija na kartonie swoje dłonie maczane w farbie.

 Przykładowe propozycje dziecka:

 Przyjaciel przyrody:

– nie zrywa kwiatów;

-nie łamie gałązek drzew;

-nie śmieci;

-dokarmia ptaki (zwierzęta);

– oszczędza wodę, elektryczność; segreguje śmieci

– lubi zwierzęta i opiekuje się nimi….

Zaprojektuj Medal  dla przyjaciela przyrody

 Zabawa słowna  Jakie to zwierzę? Podawanie nazw zwierząt i roślin rozpoczynających się podaną sylabą. Rodzic  podaje sylaby, a dziecko  wymyśla nazwy zwierząt lub roślin.

Np. so – sowa; je – jeleń; ja – jarzębina, jagody; sar – sarna; je – jeże, jeżyny…

 Zabawa rozwijająca analizę i syntezę słuchową oraz utrwalająca poznane literyCo widzisz? Co słyszysz?

Papierowe koła z literami , poznane litery.

Rodzic rozkłada na podłodze papierowe koła  z  poznanymi  przez dziecko  literami .  Zaznaczam że poznaliśmy cały alfabet . Dziecko  spaceruje pomiędzy  kołami z literami i nie tylko . Na umówiony sygnał  np. klaśniecie  zatrzymuje się przy najbliższym kole z  literą i wymyśla słowo rozpoczynające się na tą literę . Ma na to tyle czasu, ile będzie trwać trzykrotne wypowiedzenie głoski odpowiadającej danej literze przez rodzica . Jeśli poda słowo prawidłowe, zabiera literę, jeśli poda słowo niewłaściwe lub nie zmieści się w czasie, litera zostaje na kole. Powtórzenie słowa już raz wymienionego powoduje, że dziecko oddaje jedną ze swoich liter. Po zakończeniu zabawy dziecko  liczy zdobyte litery.

 • Zabawa ruchowa orient-  porządkowa  – Porządki.

Przygotuj: Rozłóż   gazety w pokoju,  bębenek.

W rytmie bębenka dziecko  swobodnie maszeruje  między gazetami i. Podczas przerwy w muzyce  dziecko podchodzi do najbliżej leżącej gazety  i zgniata ją  formując z niej kulę. Następnie manipuluje nią zgodnie z poleceniami: tocz kulę wokół siebie, podrzucaj kulę, przekładaj kulę z lewej ręki do prawej. Po zakończeniu zadań dźwięk bębenka zaprasza do ponownego marszu.

 Przyjrzyj się ilustracji i powiedz do czego jest nam potrzebna woda ? Dokończ rysowanie i kolorowanie kropli

Zajęcia poranne 24.04

I ZMIANA

Witam Was w ten słoneczny dzień! Dzisiaj zapraszam do zabaw matematycznych :

 • Obejrzyj bajkę.  Zapamiętaj jak nazywają się domy zwierząt i ptaków hodowanych na wsi.

• Ćwiczenia klasyfikacyjne – Gdzie mieszkają zwierzęta? Obrazki domów zwierząt Rodzic odsłania obrazki domów, w których mieszkają zwierzęta. Dziecko wspólnie z Rodzicem je nazywają, a następnie dopasowują zwierzątko do jego domku  ( obora – krowa; kurnik – kura, kogut; buda – pies).

• Zabawa pobudzająco-hamująca – Koniki. ( bębenek). Dziecko maszeruje w określonym kierunku. Kiedy usłyszy dźwięki bębenka, zaczyna zgodnie z jego rytmem poruszać się po okręgu – naśladuje konika. Reaguje na ustalone hasła:

− W tył zwrot – porusza się w przeciwnym kierunku,

Wierzgamy kopytkami – zatrzymuje się, jedną nogą wykonuje ruchy podobne do wierzgania,

Stop! – zatrzymuje się, powtarza tekst, równocześnie wykonuje odpowiednie ruchy (powtarza go dwa razy): ręka, ręka – prawą dłonią dotyka lewego ramienia, lewą dłonią dotyka prawego ramienia,

 noga, noga – uderza  prawą ręką, w prawe udo, lewą ręką w lewe udo,

 raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy – miarowo klaszcze: raz z lewej, raz z prawej strony.

• Dopowiadanie skojarzeń.

Rodzic mówi nazwę zwierzęcia, a dziecko dopowiada kojarzące się z nim słowo (z wierszy, z bajek, opowiadań).

Np. kaczka – dziwaczka

kaczątko – brzydkie

koza (kozucha) – kłamczucha

kot – Filemon

kurka – Czubatka .

 • Zabawa dydaktyczna  Długi, krótki – ćwiczenia w mierzeniu długości.

• Ćwiczenia dotyczące zrozumienia stałości miary. Osiem skakanek lub  osiem sznurków w dwóch różnych kolorach. Rodzic układa ze skakanek dwie drogi (każda składa się z czterech skakanek w tym samym kolorze, np. droga czerwona i droga żółta).

 • Dwie drogi równoległe. Rodzic pyta:

− Czy obie drogi mają taką samą długość?

 Jedna z dróg zakręca.

     – – – –  

     – ^ –  

− Czy teraz drogi mają taką samą długość?

 − Dlaczego uważacie, że czerwona droga jest dłuższa?

 Rodzic wraca jeszcze raz do pierwszego przypadku.

 − Czy drogi mają taką samą długość?

 − Dlaczego tak uważacie?

 Jedna z dróg zakręca.

    – – – – –

  ^ ^

 − Czy drogi nadal mają taką samą długość?

− Jak można udowodnić, że są tej samej długości? (Drogi mają taką samą długość, bo nadal są te same cztery skakanki, tylko przesunięte).

 • Mierzenie szerokości dywanu stopa za stopą. Mały dywan. Dziecko i Rodzic mierzy szerokość dywanu, stawiając stopę przed stopą (palce jednej stopy dotykają pięty drugiej stopy) i głośno licząc.

− Dlaczego wyszły nam różne wyniki?

− Czy wasze stopy są jednakowej długości?

• Mierzenie długości dywanu krokami. Mały dywan. Dziecko i Rodzic mierzy długość dywanu krokami, które głośno liczy.

− Dlaczego wyszły nam różne wyniki?

− Z czym jest związana długość waszych kroków? (Ze wzrostem).

 • Pokaz linijki, miarki krawieckiej. Linijka, mały dywan. Rodzic mierzy linijką długość małego dywanu.

• Olek i Ada zastanawiają się, która tasiemka jest dłuższa. Zastanów się, jak to sprawdzić. Pokoloruj tasiemki. Dokończ rysowanie kurcząt według wzoru. Pokoloruj trzecie kurczątko, licząc od prawej strony.

Miłego weekendu i do zobaczenia w poniedziałek.- Pani Renata

II ZMIANA Pani Sabinka 24.IV

Witam was i zapraszam do zabawy Podróż do dalekiej krainy. Jakiej?

Rodzic czyta tekst a dziecko –członkowie rodziny – wsiadają do pociągu .

Udajemy się dzisiaj w daleką podróż do tajemniczego kraju. Jedziemy długo, bardzo długo pociągiem. Pociąg zatrzymuje się . Dotarliśmy do Krainy radości. Ludzie którzy tutaj mieszkają są zawsze radośni i uśmiechnięci. Od samego rana cieszą się ,kiedy wstają z łóżka przeciągają się z zadowoleniem, witają się z nami uśmiechem, podskakują z radości, obejmują nas i tańczą z nami. Na początku tańczą dwójkami, potem trójkami, potem w dużym kole, nikt nie jest sam.

Niestety musimy jechać dalej!

Lokomotywa już  sapie, wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej… Nagle robi się ciemno. Pociąg zatrzymuje się . Dotarliśmy do Krainy złości! Mieszkają tutaj ludzie, którzy czują się obrażeni i niesprawiedliwie potraktowani, tupią nogami, rzucają się na ziemię, potrząsają głowami, zaciskają dłonie w pięści, krzyczą : nie lubię Cię, nie chcę się z Tobą bawić….

Wreszcie nasza lokomotywa sapie na znak, że jest gotowa do odjazdu. Zatrzymujemy się nabieramy głęboko powietrza do płuc… i uspokajamy się . Wsiadamy do pociągu i jedziemy dalej… .Pociąg zatrzymuje się, dotarliśmy do końcowej stacji.

Jesteśmy w Krainie spokoju. Wszyscy ludzie tutaj mieszkający uśmiechają się do siebie łagodnie, spokojnie i ostrożnie poruszają się, delikatnie głaskają się nawzajem, prowadzą się za ręce, siadają obok siebie spokojnie…. 

Zapraszam do kolorowania ilustracji .

Drukuj ilustrację Praca w ogrodzie

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-bbplus-wyp/mobile/index.html#p=26

Rozmowa z dzieckiem  Co robi ogrodnik, Jakie ma narzędzia?

Ćwiczenia w czytaniu

Otwórz stronę :https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-bbplus-wyp/mobile/index.html#p=14

GRABIE,

WIDŁY

 MOTYKA

 SEKATOR

 ŁOPATA

Policz ile jest narzędzi ? Napisz cyfrę na kartce-  2 linijki.

Zabawa z elem podskoku Przez płotek

Przygotuj skakankę , lub długi sznurek lub gumę . Rozciągnij ją od krzesła do krzesła imitacja płotka. Początkowo niski -skaczemy obunóż , na jednej nodze. Utrudniamy i podnosimy poprzeczkę płotka . Można samemu ustalić regułę skoków i  wysokość płotka. Skacze dziecko i potem rodzic….

Słuchanie książeczek czytanych przez rodzica o tematyce Wiosna na wsi      

Życzę zdrowia i miłego wypoczynku.

Zajęcia poranne 23.04

I ZMIANA

Witam Was w ten słoneczny dzień! Zapraszam na kolejne zabawy.

Posłuchaj  popularnych przysłów, których bohaterami są zwierzęta; spróbuj wyjaśnić ich znaczenia.

Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.

Zapomniał wół, jak cielęciem był.

Koń ma cztery nogi i tak się potyka.

Pasuje jak wół do karety.

Nie kupuj kota w worku.

• Zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym – Głosy zwierząt. Tamburyn. Dziecko porusza się  w rytmie tamburynu. Na przerwę w grze Rodzic mówi nazwę zwierzęcia, a dziecko naśladuje jego głos, odpowiednio modelując swój głos. Zwierzęta dorosłe naśladuje grubym głosem, a młode – cienkim.

 • Oglądnij obrazek, odszukaj na nim śladów zwierząt. Połącz obrazki zwierząt z ich śladami. Przeczytaj nazwy zwierząt.

Zapraszam teraz do zabawy plastycznej:

 „Zwierzęta z wiejskiego podwórka” – malowanie farbami na porowatym podłożu.

• Podziel nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka na sylaby i na głoski przedstawione na  zdjęciach: kura, kogut, owca, baran, krowa, byk, kot, koza.

 • Zabawa Co to za zwierzę? Określanie przez  dziecko cech danego zwierzęcia, bez podawania jego nazwy.  Np. To zwierzę ma białe pióra, długą szyję i woła: Gę, gę. (gęś) To zwierzę pilnuje podwórka i mieszka w budzie. (pies)

• Sposób wykonania pracy. Dla dziecka: kartka, białe serwetki lub chusteczki, klej, farby plakatowe, pędzel.

• Przyklej na kartce pogniecione  białe serwetek lub chusteczki, wypełnij nimi całą powierzchnię kartki.

• Maluj farbami plakatowymi na tak przygotowanej fakturze zwierzęta z wiejskiego podwórka.

• Powiedz, dlaczego właśnie te zwierzęta znalazły się na twoim obrazku.

• Po skończonej pracy pamiętaj o umyciu rąk.

Miłej zabawy- pani Renata

II Zmiana Pani Sabinka 23.IV

Dziś zapraszam was na ćwiczenia.

Załóż wygodny strój i ćwicz  z Lulisią . Przygotuj też butelkę wody  do picia, bo czeka cię mały wysiłek. Zaproś do ćwiczeń rodziców. 

Ćwicz z Lulisią i Lulitulisiami – trening fitness dla dzieci część 2

Ćwiczenia klasyfikacyjne – Co jedzą zwierzęta?

Obrazki przedstawiające pożywienie zwierząt z wiejskiego podwórka.

 Dziecko czyta nazwy  pokarmów  które mogą jeść zwierzęta  (marchew, kapusta, mleko, ryby, trawa, kości, mięso, siano, ziarna zbóż, groch, orzechy).

Potem rysują  przy nazwach  określonych pokarmów sylwety zwierząt, które się nimi żywią. Np. ziarna zbóż – kura, koń, kaczka, gęś;

marchew, kapusta – królik;

mleko, ryby – kot;

 trawa, siano – krowa, owca, koza, koń;

 kości, mięso – pies.

Można odwrócić zabawę obok nazw zwierząt-  rysować co jedzą .

  Zabawa ruchowo-naśladowcza – Zapraszam jako

Dziecko siedzi na krzesełku   Obok z prawej strony znajduje się wolne miejsce. To dziecko mówi: Po mojej prawej stronie jest puste miejsce . Zapraszam na nie mamę  jako… kurkę. Zaproszona mama idzie w kierunku wolnego miejsca, naśladując ruchy kury. Mama  ma puste miejsce i zaprasza dziecko słowami Po mojej prawej stronie jest puste miejsce . Zapraszam na nie ciebie jako… kota.      Zmiana .  

Zabawa ruchowa Workowe balony

Nadmuchaj woreczek śniadaniowy –rodzic jeden  a dziecko drugi.

Stoimy naprzeciw siebie trzymając workowy balon w dłoniach przed sobą.

Na sygnał Łap. Podrzucamy w górę balon- każdy swój i zmieniamy miejsce tj łapiemy balon dziecka a dziecko rodzica.

Zapraszam was do rozwiązania krzyżówki

Mała podpowiedz urwany obrazek to dziecko kwoki

Zaśpiewaj rodzicom ulubioną piosenkę  o wiośnie.

Zajęcia poranne 22.04

I ZMIANA

Witam Kochani!

Zapraszam was do zabaw ruchowych.

Opowieść ruchowa przy muzyce – Wycieczka na wieś.

Rodzic  mówi:

Nadeszła wiosna. Na wsi jest zielono i radośnie. (Dziecko maszeruje za Rodzicem w rytmie wybranego przez niego nagrania wesołej melodii). Odwiedzamy wiejską zagrodę. Straszny tutaj gwar. Widać domowe zwierzęta: owce, krowy, świnie, kaczki, gęsi, kury, indyki. (R. wymienia nazwy gatunków zwierząt, dziecko naśladuje ich charakterystyczne głosy). Patrzcie, przyfrunęły bociany. Wysoko na dachu domu mają swoje gniazdo. (Dziecko robi daszek nad oczami, spogląda w górę. Następnie w rytmie bębenka poruszają się za R., naśladując charakterystyczne ruchy i klekot bociana). Za płotem gospodarstwa widać pole. Rośnie na nim zboże. Zamieniamy się w trawy i kłosy zbóż. (Dziecko przechodzi do przysiadu, słychać ciche dźwięki bębenka. Na hasło: Rośniemy, dźwięki stają się coraz głośniejsze, dziecko powoli wstaje). Na łące pojawiają się zające. Małe zajączki chcą się bawić. Chowają się w trawie. Widać ich duże uszy. (Charakterystyczny rytm bębenka zachęca do podskoków – dziecko naśladuje ruchy zajączka. Ponownie słychać nagranie wesołej melodii). W ogrodach kwitną piękne kwiaty, ich kielichy otwierają się do słoneczka. (Unoszą ręce w górę, naśladują otwierające się do słońca kielichy kwiatów). Za domem jest sad. Przez chwilę odpoczniemy w cieniu drzew, słuchając świergotu ptaków. (Dziecko kładzie się na plecach. Umieszcza ręce na przeponie i miarowo oddycha)

• Posłuchajcie wiersza Teresy Fiutowskiej Podwórkowa awantura.

Kura gdacze, kaczka kwacze –

goni kurę mokrą raczej.

Gęś też syczy, kogut pieje.

Gwałtu! Rety! Co się dzieje?

Ryczy krowa, świnia kwiczy,

a indyk się rozindyczył.

Kot mysz goni, głośno miauczy.

– Dość awantur! Już wystarczy!

Tak pies Burek głośno szczeka

i już słychać go z daleka.

Koza meczy:

 mee, mee, mee…

 – Czego psisko mądrzy się?

 Dla ochłody – wiadro wody

poleją na głowy, brody!

Wyszły z mody awantury!

 A sio, gęsi, a sio, kury! –

Powiedziała, co wiedziała,

 białą brodą pokiwała,

pochyliła nisko rogi.

 – Cisza! Spokój! Zejść mi z drogi!

Awantura się skończyła,

 bo ta koza groźna była.

Rodzic wyjaśnia niezrozumiałe zwroty, zwraca uwagę na głosy, jakie wydawały zwierzęta – dziecko naśladuje te zwierzęta. Odpowiedz na pytania :

− Które zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?

− Jakie zwierzę próbowało je uspokoić? W jaki sposób to zrobiło?

 • Naucz się wiersza na pamięć.

• Ułóż zdania na temat zwierząt z wiejskiego podwórka do zdjęć.

 Zabawę rozpoczyna Rodzic, wypowiadając pierwsze zdanie. Np. Po podwórku kroczy kaczka, a za nią żółte kaczuszki. Następne zdania układa dziecko.

 • Pokoloruj obrazek

Miłej zabawy – pani Renata

II Zmiana Pani Sabinka  22.IV

Dzień dobry, dzień dobry ,wszyscy się witamy , dobry humor mamy .

Zapraszam was do kolorowania lub malowania kury  lub kwoki, koguta i uroczych kurczaków.

 Kolorowanka  – Kura .        

                                 

Przygotuj  farby, pędzelek, kubeczek z wodą. Poproś rodzica o wydrukowanie kolorowanki i zapraszam do malowania .

  Zabawa muzyczno-ruchowa – Gąski i lis – na świeżym powietrzu.

W wybranym miejscu ogrodu, zaznacz kurnik. W którym mieszkają gąski  .Rodzic lis- poluje na gąskę. Na sygnał –gwizdek – gąska biega po podwórku ,na zawołanie Idzie lis gąska ucieka do kurnika.

Zabawa z elementem tropienia Poszukiwanie gęsiego pióra

Dziecko biega po podwórku i szuka gęsiego pióra. Można go wcześniej narysować i wyciąć z papieru. Do pióra mogą prowadzić strzałki rysowane kredą lub mapa. Chowającym pióro może być dziecko a szukającym rodzic. Zmiana ról.

 Czytanie tekstu indywidualnie  lub z rodzicem

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=65

Zajęcia poranne 21.04

I ZMIANA

Dzień dobry!

•Nazwij zwierzęta, które grupa Ady zobaczyła na wsi w gospodarstwie agroturystycznym. Odszukaj zwierzęta znajdujące się w pętlach na dużym obrazku.

Ćwiczenie równowagi – Na grzędzie. Dziecko jest kurką. Przechodzi, stawiając nogę za nogą, po sznurku, tak aby z niego nie spaść.

 • Zabawa uspokajająca – Na podwórku. Dziecko maszeruje po obwodzie koła z rytmicznym klaskaniem i powtarzaniem rymowanki: Na podwórku jest wesoło, wiele zwierząt chodzi w koło. Ko, ko, ko i kwa, kwa, kwa, niech zabawa dalej trwa.

• Posłuchaj  piosenki Na podwórku (sł. i muz. Jolanta Kucharczyk).

I    Na podwórku na wsi

     jest mieszkańców tyle,

     że aż gospodyni

     trudno zliczyć ile.

Ref.: Kury, gęsi i perliczki,

     i indyki, i indyczki.

     Jest tu kwoka z kurczętami,

     mama kaczka z kaczętami.

     Piękny kogut Kukuryk

     i kot Mruczek, i pies Bryś.

    Więc od rana słychać wszędzie:

     kukuryku, kwa, kwa,

     gę, gę, hau, hau, miau, miau,

     gul, gul, gul – podwórkowy chór.

II. Koń kasztanek w stajni,

     a w oborze krowa,

     tam w zagrodzie owce

     i brodata koza.

Ref.: Kury, gęsi i perliczki…

III.  A tu są króliki:

       i duże, i małe,

       łaciate i szare,

       i czarne, i białe.

 Ref.: Kury, gęsi i perliczki…

  Odpowiedz na pytania dotyczące tekstu piosenki :

 − Gdzie mieszkają zwierzęta, o których jest mowa w piosence?

 − Jakie zwierzęta mieszkają w wiejskiej zagrodzie?

Rodzic rozmawia z dziećmi na temat wyglądu, zwyczajów i charakterystycznych głosów, które wydają wymienione w piosence zwierzęta.

• Określ budowę, nastrój, melodię piosenki. 

• Naucz się refrenu i pierwszej zwrotki na zasadzie echa muzycznego.

• Ćwiczenia aparatu ruchu. Dowolny instrument muzyczny. W rytmie akompaniamentu na wybranym instrumencie dziecko maszeruje za Rodzicem, przeskakują z nogi na nogę, wykonują cwał boczny, chód na piętach, zatrzymują się na hasło: Stop, podskakują obunóż.

• Zabawa rozwijająca poczucie rytmu – Zagadki. Dziecko w siadzie skrzyżnym słucha zagadek Bożeny Formy, które recytuje Rodzic. Powtarza kilka razy za R. kolejne wersy wybranej zagadki w nadanym przez R. rytmie. R. recytuje zagadki, dziecko rytmicznie wykonują ustalone gesty:

Lubi głośno gdakać,               naprzemiennie klaszczą, uderzają w swoje kolana

kiedy zniesie jajko.  

Każdy wie, że jest

stałą kurnika mieszkanką. (kura)

Zakręcony ogonek,                wykonują naprzemiennie cztery uderzenia dłońmi

śmieszny ryjek ma                                o podłogę, cztery razy klaszczą

„Chrum, chrum – głośno woła

– kto jedzenie da?” (świnka)

Na przykład łaciate,                                        przechodzą do pozycji stojącej,

w oborze mieszkają.                                   wykonują cztery uderzenia o kolana

Pasą się na łąkach,                                           wykonują obrót wokół siebie,

zdrowe mleko dają.   (krowy)                               wykonują cztery klaśnięcia,

Nie pieje, nie gdacze,                                            maszerują w miejscu,

tylko głośno kwacze.

Po stawie pływa.                                      wykonują ruchy naśladujące pływanie,

Jak się nazywa? (kaczka)

 • Zabawa wyrabiająca szybki refleks – Zwierzęta i gospodarz.  Gospodarz (Rodzic) zajmuje miejsce pod ścianą, odwrócony tyłem do niego, wypowiada słowa: Raz, dwa, trzy, gospodarz patrzy. Dziecko idzie  w jego stronę jako wybrane zwierzątko. Kiedy gospodarz się odwróci, zatrzymuje się, pozostając w bezruchu. Gospodarz  obserwuje, czy  się nie rusza. Gdy się poruszy, wraca na wyznaczoną linię. Zabawę powtarzamy. Gdy dobiegnie  do gospodarza, wygrywa i zajmuje jego miejsce.

• Rysuj szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie. Rysuj po śladzie drogę kury do kurnika.

MIŁEJ ZABAWY – PANI RENATA

II Zmiana Pani Sabinka 21.IV.

Witam was serdecznie. Gdy będzie możliwość poprosicie rodziców, żeby pokazali wam gospodarstwo na wsi , może babci lub cioci. Ale mam dla was film, który z pewnością pokaże wam życie zwierząt . Usiądźcie wygodnie i oglądajcie.

Bajka dla dzieci o zwierzętach w gospodarstwie

Zapraszam do budowania z klocków i różnorodnych materiałów- nieużytków Gospodarstwo.

 Wczoraj pisałam wam dużo wiadomości na temat rodzin zwierząt.

Twoim zadaniem będzie pokolorować puzzle ze zdjęciami dorosłych zwierząt i ich dzieci. Nazwij  mamy  i ich dzieci. Czytaj nazwy zwierząt przedstawionych na zdjęciach . Naklej ich zdjęcia w odpowiednich miejscach.

 Zabawa orientacyjno porządkowa  Kwoka i kurczątka.

Przygotuj: papierowe talerzyki, ziarenka z bibuły,  bębenek,

dla  dziecka rozłożone talerzyki papierowe z nasionkami – kuleczkami z bibuły

 szablony cyfr od 1 do 6.

 Rodzic jest kwoką. Zajmuje miejsce przed talerzykami rozłożonymi na dywanie. Rozkłada przed sobą szablony cyfr (od 1 do 6). Dziecko maszeruje w określonym kierunku, w rytmie bębenka, między talerzykami  – kurczątko wychodzi na spacer. Na ustalony sygnał – mocne uderzenie w bębenek – kwoka zajmuje swoje miejsce, unosząc w górę szablon dowolnej cyfry. Kurczątko zajmują miejsce przed talerzykiem w którym jest ta sama ilość ziaren.

 Czytanie tekstu indywidualnie przez dziecko.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=66

Zajęcia poranne 20.04

I ZMIANA

„WIOSNA NA WSI”

Witajcie kochani!

Rozpoczynamy nowy tydzień. Powiedzcie, jaki mamy teraz miesiąc.  Zapraszam na kolejne zabawy.

• Przeczytaj głośno teksty znajdujące się pod ilustracjami do opowiadania.

• Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał, połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi – Ptasie rozmowy. (grzechotka, kołatka, bębenek.)  Akompaniament na grzechotce zaprasza do spaceru kurkę; akompaniament na kołatce – gąskę, a na bębenku – indyka. Wywołane ptaki poruszają się, naśladując głosy ptaków: ko, ko, ko – kury; gę, gę, gę – gąski; gul, gul, gul – indyka.

 • Zabawa Jakie jest zwierzę?

 −Rodzic  pyta: Jaki (jaka) jest…? – podając nazwę zwierzęcia, a dziecko wymyślają określenia.

Np. Jaka jest kura? (mała, głośna…)

-Jaki jest kogut? (szybki, głośny…)

-Jaka jest kaczka? (spokojna, powolna…)

-Jaka jest krowa? (duża, łagodna, spokojna…)

-Jaki jest koń? (duży, szybki, groźny…)

  • Zabawa bieżna – Jastrząb i kura . Skakanka. Wyznaczenie przestrzeni – podwórka – dla dziecka do biegania. Po prawej stronie znajduje się kurnik ogrodzony skakanką, po drugiej – gniazdo jastrzębia. Kura chodzi po podwórku i zbiera ziarenka. Na zapowiedź: Leci jastrząb –  kura ucieka do kurnika. Jastrząb łapie kurę .

Dziś poznamy nową literę, oglądnij  film?

Odpowiedz na pytania:

 − Jakim zwierzętom przyglądają się Olek, Ada i dziadek?

 − Czy żubry żyją wolno?

 • Analiza i synteza słuchowa słowa żubry. Dziecko dzieli słowo żubry na sylaby i na głoski. Liczy, ile w słowie żubry jest sylab, a ile głosek. Następnie wymienia inne słowa, w których głoskę ż słychać na początku (żaba, żurek, żyrafa…), w środku (leżak, jeżyny, kałuża…). Rodzic zwraca uwagę, że głoska ż na końcu słowa jest często słyszana jak głoska sz, np. w słowie garaż.

• Buduje schemat słowa żubry. (Białe kartoniki dla  dziecka.) Dziecko układa tyle kartoników, ile sylab słyszy w słowie żubry. Rozsuwa  kartoniki i wymawia sylaby głośno. Następnie układa tyle kartoników, ile głosek słychać w słowie żubry – wymawia głoski głośno, dotykając kolejno kartoników.

• Buduje schemat słowa Żaneta. (Białe kartoniki dla dziecka.) Rodzic mówi, że niedaleko domu dziadków mieszka dziewczynka o imieniu Żaneta. Dziecko dzieli imię na sylaby i na głoski. Układa z kartoników schemat imienia.

 • Buduje  model słów: żubry, Żaneta. (Czerwone kartoniki i niebieskie kartoniki dla dziecka.)

 • Dziecko wypowiada głoskę ż: długo: żżżyyyy… krótko: ż, ż, ż, ż…

Głoska ż jest spółgłoską i oznaczamy ją na niebiesko. Pod schematami słów zaznacza miejsca głoski ż niebieskimi kartonikami. Uzupełnia modele słów: żubry, Żaneta, niebieskimi kartonikami i czerwonymi kartonikami.

• Dziecko omawia  wygląd litery ż, Ż. Wskazuje różnice pomiędzy literami. Rodzic pyta:

 − Kiedy używamy wielkiej litery?

•Podziel nazwy  zdjęć na głoski.

• Pokoloruj na niebiesko liter ż, Ż w wyrazach.

• Przeczytaj sylaby, wyrazy i tekst.

• Oglądnij obrazki. Przeczytaj wypowiedzi, wpisz obok nich odpowiednią liczbę – taką, jaka jest przy obrazku, którego wypowiedzenie dotyczy.

 • Wodzenie palcem po literze ż – małej i wielkiej, pisanej. Pisanie liter ż, Ż po śladach, a potem – samodzielnie.

Miłego dnia- pani Renata

II zmiana Pani Sabinka 20.IV

Zabieram was na wieś. Dzisiejsze zabawy będą związane z zwierzętami hodowanymi na wsi, w stajni i oborze, oraz w kurniku.

Zwierzęta w gospodarstwie podobnie jak wy mają swoje rodziny.

W kurniku wśród drobiu są:

 Kogut , kura,( kwoka to kura, która wysiaduje jajka) i z nich są  kurczęta .

 Kaczor –kaczka-kaczątko

 Gąsior -gęś-gąski

Indyk -indyczka- indyczki

Pozostałe rodziny żyjące w oborze, stajni to:

Byk , krowa i cielątko.

Koń-ogier, klacz i źrebak

Baran- owca- jagnię

Kozioł-cap, koza, koźlątko

W chlewiku żyją:

Świnia –knur, świnia-locha, prosiaki

Zabawa orientacyjno-porządkowa – Rodziny. Rodzicu jeśli nie masz obrazków napisz nazwy zwierząt na kartonikach w niżej podanych kolorach.

 Ułożone z sznurka zagrody  a każde miejsce jest oznaczone kołem wyciętym z brystolu w innym kolorze- rodziny zwierząt , nagranie spokojnej melodii, dzwoneczek.


− kogut, kwoka, kurczątko – kolor niebieski

− krowa, byk, cielątko – kolor brązowy

 − klacz, ogier, źrebak – kolor szary

− kaczor, kaczka, kaczątko – kolor pomarańczowy

 − baran, owca, jagnię – kolor czarny

− kozioł, koza, koźlątko – kolor różowy

–  knur, locha, prosię – kolor zielony.

Na dywanie są rozłożone kartoniki. Na każdym kartoniku widnieje obrazek jednego zwierzęcia lub nazwa. W rytmie spokojnej melodii dziecko przemieszcza się w dowolnych kierunkach między kartonikami. Na dźwięk dzwoneczka podchodzi do najbliżej leżącego kartonika odwraca go, rozpoznaje zwierzę i zajmuje wyznaczone miejsce w zagrodzie , zgodnie z ustalonym kolorem. Kiedy usłyszy ponowny dźwięk dzwoneczka, wydaje głos charakterystyczny dla zwierzęcia, którego obrazek-nazwa jest  na  kartoniku.

Zabawa ortofoniczna Naśladowanie głosów zwierząt przedstawionych na zdjęciu1. Otocz zieloną pętlą zwierzęta, które mają dwie nogi, a czerwoną pętlą te, które mają cztery nogi. Nazwij zwierzęta, które są w jednej pętli, i te, które są w drugiej pętli.

Rysuj kotki według wzoru. Pokoloruj drugiego kotka, licząc od lewej strony.

 Zabawa z elem czworakowania  Wiejskie podwórko.

Rodzic  mówi: Wyobraź sobie, że nasza sala jest wiejskim podwórkiem. Jest wieczór i zbliża się pora karmienia zwierząt. Krowa czeka na świeżą trawę, zaś kaczka na owies. Ale krowa chce jeść wspólnie z innymi krowami, a kaczka – wspólnie z innymi kaczkami. Dlatego  zwierzę musi znaleźć swoją grupę. Możesz sama zdecydować, czy wolisz być krową, czy też kaczką. Nie mów nikomu, jakie zwierzę wybrałaś/ łeś. Krowa potem powie „muu”, a kaczka „kwa”. Ponieważ na podwórku jest już ciemno, zamknij oczy i chodź jak krowa lub kaczka, mucząc przy tym lub kwacząc. Gdy spotkasz  rodzica, które wydaje taki sam dźwięk jak ty, stań obok niego. Musisz trzymać się razem z innym zwierzęciem, a ponadto nie przestawać muczeć lub kwakać.  Na zakończenie nadszedł czas posiłku i koniec zabawy.

Zajęcia poranne 17.04

I ZMIANA

Dzień dobry! Zapraszam na kolejne zabawy.

Zaczynamy od zabawy twórczej – Ptaki z figur. Klocki w kształcie figur geometrycznych dla  dziecka. Dziecko układa z klocków w kształcie figur geometrycznych wymyślone przez siebie ptaki. Przelicza, ile klocków z kształcie danych figur zostało użytych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-58.png

 • Opowiedz historyjkę o wildze. Rysuj palcem po śladzie drogi kukułki do gniazda wilgi.

 „Wesoła wilga” – praca plastyczna. (praca wg. wzoru lub z plasteliny)

• Dziecko wskazuje części ciała wilgi i je nazywa (skrzydła, dziób, kończyny zakończone szponami, pióra…). Podkreśla, że wilga jest ptakiem, bo ma wszystkie cechy ptasie.

•Przygotuj: klej, nożyczki, kredki. • Wytnij z karty rysunek wilgi. • Pokoloruj według wzoru (fotografia). • Natnij obrazek w zaznaczonych miejscach i złóż go według instrukcji. • Sklej głowę.

Pamiętaj, aby po zabawie posprzątać i dokładnie umyć ręce!

Miłego dnia-pani Renata

II ZMIANA Pani Sabinka 17.IV

Witam was i o zdrowie pytam. Mam nadzieję że jesteście zdrowi i chętnie posłuchacie bajki w to piątkowe popołudnie.

Bajka nosi tytuł Złoty ptak , w której poruszony jest temat posłuszeństwa, słuchania dobrych rad od przyjaciół.

Złoty ptak | Bajki na Dobranoc | Polish Fairy Tales

Zabawa dramowa Wiosenne powroty.

 Dziecko wciela się w role wybranych ptaków i prowadzą z rodzicem krótkie dialogi,

 w których próbują wyjaśnić, dlaczego wróciły w Afryki.

Zagadka obrazkowa- Poszukaj cyfry 7 i pokoloruj wszystkie 7jeśli masz wydrukowane

 Liczenie żab. Wskazywanie dwóch takich samych par żab. Kolorowanie ich.

Wyklaskiwanie podanego rytmu i powtarzanie tekstu za rodzicem

Re- ge ,  re- ge  rach, rach, rach! A ty boć-ku, nie złap nas!

Historyjka obrazkowa Mały wróbel.

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-bbplus-wyp/mobile/index.html#p=9  Karta D

 Dla dziecka: karta D, nożyczki, klej. Dziecko wycina obrazki, układa je według kolejności zdarzeń. Potem przykleja na kartce. Opowiada, co dzieje się na kolejnych obrazkach. Opowiada całą historyjkę. Nadaje jej tytuł. Jeśli nie masz możliwości wydruku pokazuj paluszkiem obrazki i opowiadaj rodzicom  

Przeczytaj  samodzielnie lub z pomocą rodzica  Wiosna, wiosna. Tata taty i Olek spacerowali pod lasem. A tam kwiaty –zawilce i inne. Za to na polu ozimina. Ada lubi bazie( kotki). Dostała od Olka cały bukiet….

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-ks/mobile/index.html#p=57

Życzę miłego wypoczynku.

Zajęcia poranne 16.04

I ZMIANA

Witam Was w ten słoneczny dzień! Dzisiaj na początek zaśpiewajcie rodzicom naszą grupową piosenkę. A teraz poćwiczymy palce:

•  prawa ręka poziomo w bok, lewa – pionowo w górę,  prawa ręka poziomo w przód, lewa – pionowo w górę, prawa ręka poziomo w przód, lewa – pod kątem w górę, prawa ręka pod kątem w górę, lewa – pod kątem w dół.

• Rozdzielanie ruchów dłoni i palców: zaciskanie prawej dłoni przy jednoczesnym rozchylaniu lewej, uderzanie czubkami palców obydwu dłoni o blat stołu, na zmianę: wewnętrzną stroną dłoni i zewnętrzną stroną dłoni.

• Rozdzielanie ruchów palców: zaciśnięcie pięści wokół kciuka, unoszenie po jednym placu dłoni opartej palcami o stół

Posłuchaj piosenki „Wołanie wiosny” (sł. i muz. Krystyna Gowik).

 1. Dzisiaj w drodze do przedszkola

już zielone były pola

a bociany klekotały,

bo na łąkę przyleciały

Ref.:       Zielona wiosenka nas woła,

zielona panienka wesoła.

W oczy świeci nam złotym słońcem

 rozrzuca kwiaty pachnące. (2x)

 1. Na gałązkach pierwsze pąki,

 a na pąkach pierwsze bąki.

 Żabki skaczą, a skowronek

 śpiewa jak srebrzysty dzwonek.

Ref.:         Zielona wiosenka…

 1.  Na spacerze zobaczymy,

 czy już nigdzie nie ma zimy.

 Teraz wiosna rządzić będzie,

z czego bardzo się cieszymy!

Ref.:        Zielona wiosenka…

Odpowiedz na pytania dotyczące tekstu piosenki :

 – O jakiej porze roku jest ta piosenka?

 – Po czym poznajemy, że nastaje wiosna?

 – Gdzie przyleciały bociany? Co robiły?

• Naucz się refrenu i pierwszej zwrotki na zasadzie echa muzycznego.

• Ćwiczenia słuchu fonematycznego – Co to za ptak?

Rodzic podaje głoski, a dziecko wymyśla nazwy ptaków rozpoczynające się tymi głoskami. Np. a – albatros; b – bocian; d – dudek; g – gawron; j –jemiołuszka; k – kukułka; m – mewa; o – orzeł; p – pliszka; r – raniuszek; s – sowa; w – wrona.

Zabawy przy piosence „Wołanie wiosny”

 • Dziecko maszeruje po okręgu, zwrot do środka koła i bieg drobnymi krokami do jego środka, powrót do pozycji wyjściowej, utrwalanie kroku krakowiaka

 • Dziecko powtarza  sylaby: tiu, tiu, tiu, bzz, bzz, bzz, cyku-cyk.

 • Zabawa z wykorzystaniem piosenki Wołanie wiosny.  Dziecko jest ustawione na okręgu. Rodzic zajmuje miejsce przed nimi i wprowadza układ ruchowy do piosenki:

 1. Dzisiaj w drodze do przedszkola już zielone były pola, (maszeruje w rytmie ćwierćnut),

a bociany klekotały, (wykonuje zwrot do środka koła, wyciąga przed siebie ręce, którymi naśladuje bocianie dzioby, i miarowo nimi klaszcze),

bo na łąkę przyleciały.( opuszcza ręce i maszeruje w rytmie melodii piosenki),

Ref.: Zielona wiosenka nas woła, (dziecko i rodzic  podają sobie ręce i wykonują obroty w małych kołach, w lewą stronę),

zielona panienka wesoła. (w małych kołach wykonuje obroty w prawą stronę, W oczy świeci nam złotym słońcem (zatrzymuje się i klaszcze miarowo),

 i rozrzuca kwiaty pachnące. (naśladuje rozrzucanie kwiatów).

 II. Na gałązkach pierwsze pąki, a na pąkach pierwsze bąki. (w rytmie piosenki chodzi po kole,

Żabki skaczą, a skowronek (zatrzymuje się i wykonuje miarowe podskoki obunóż w miejscu),

śpiewa jak srebrzysty dzwonek.( unosi ręce nad głowę i małymi krokami wykonuje obrót wokół siebie,)

 Ref.: Zielona wiosenka nas woła, (dziecko i rodzic  podają sobie ręce i wykonują obroty w małych kołach, w lewą stronę),

 zielona panienka wesoła. ( wykonują obroty w prawą stronę),

W oczy świeci nam złotym słońcem (zatrzymuje się i klaszcze miarowo),

 i rozrzuca kwiaty pachnące.( naśladuje rozrzucanie kwiatów).

III.Na spacerze zobaczymy, czy już nigdzie nie ma zimy. ( dziecko maszeruje w       dowolnych kierunkach, ),

Teraz wiosna rządzić będzie, z czego bardzo się cieszymy! (w dalszym ciągu      maszeruje, równocześnie klaszcząc).

 Ref.: Zielona wiosenka nas woła…

• Zabawa Kolorowe kwiaty – wyrabiająca reakcję na ustalone sygnały. Kolorowy kwiat (kwiat dla dziecka wycięty z papieru, nagranie piosenki Wołanie wiosny) Dziecko zajmuje dowolne miejsce na środku pokoju. Obok  dziecka leży kolorowy kwiat. W rytmie nagrania piosenki dziecko maszeruje. Kiedy usłyszy refren, zajmuje miejsce obok  kwiatka. Następuje przerwa w muzyce. Dziecko zajmuje miejsce zgodnie z poleceniem Rodzica: z przodu kwiatka, z tyłu kwiatka, z lewej strony, z prawej strony.

Pokaż na rysunkach: słowika, wróbla, jaskółki, bociana. Pokoloruj rysunki ptaków, które powracają do Polski wiosną.

MILEJ ZABAWY- PANI RENATA

II ZMIANA Pani Sabinka w dniu 16 IV

Witam serdecznie i zachęcam do obejrzenia filmu pt. Wywiad z bocianem w którym

Krasnal Tadzio zaprasza do swojego studia Bociana, by przeprowadzić z nim wywiad. Dzięki pełnej humoru fabule dzieci poznają bocianie zwyczaje oraz oglądają relację z podróży do ciepłych krajów. Bajka jest doskonałą propozycją dla małych miłośników przyrody, głodnych ciekawostek o zwierzętach i otaczającym świecie.

Wywiad z Bocianem I Film dla dzieci I Lulek.tv

Zagadka obrazkowa Brakujący obrazek

Połącz fragmenty obrazków z dołu karty z odpowiednimi pustymi miejscami na dużym obrazku.

Zabawa orientacyjno-porządkowa – Spłoszone ptaszki.

Przygotuj: skakanki,  sznurek

Na środku pokoju jest ułożone ze skakanek duże koło i kilka kółek ze sznurka niedaleko niego. Z boku stoi rodzic jako piesek. Dziecko jest wróbelkiem i skacze w dużym kole

i szuka pożywienia. Niespodziewanie wpada do środka koła piesek i zaczyna szczekać. Wróbelek ucieka (podskoki obunóż) do kółka ze sznurka. Gdy piesek opuści duże koło, wówczas wróbel tam wraca i zabawa zaczyna się od początku. Może być zmiana ról.

Możecie zaprosić wszystkich członków rodziny, żeby zabawa była ciekawsza i było więcej wróbli.

 Czytanie z Rodzicem  (lub samodzielnie) nazw ptaków z pierwszego rzędu. Odszukanie w drugim i w trzecim rzędzie takich samych wyrazów.

Jeśli wydrukujesz kartę to – Pokoloruj ich nazwy  tak samo jak te we wzorze.

 Zabawa Prawda czy fałsz? -rozwijanie umiejętności poruszania się w przestrzeni, bez potrącania innych.

Przygotuj dowolny instrument na którym łatwo można zmieniać tempo np. tamburyno

Rodzic  gra na tamburynie, zmieniając tempo. Dziecko porusza się w dowolnych kierunkach zgodnie z jego rytmem.

Na ustalony sygnał wykonuje zadanie:

 jedno uderzenie  –  dziecko przechodzi do przysiadu,

dwa uderzenia – wykonuje dwa podskoki,

trzy uderzenia – odgaduje, czy zdanie wypowiedziane przez Rodzica jest prawdziwe, czy fałszywe        (jeżeli zdanie jest prawdziwe dziecko unosi rękę w górę; jeżeli jest fałszywe, stoi na baczność):

Zdania prawdziwe czy fałszywe:

Wiosną zwierzęta zapadają w sen zimowy.

 Marzec, kwiecień to jesienne miesiące.

Kiedy jest lato, w jeziorach zamarza woda.

Wiosną z dalekich krajów wracają ptaki i budują sobie gniazda.

Rozmowa na temat zwierząt wykluwających się z jajek. − Jakie zwierzęta wykluwają się z jajeczek? (Jaszczurki, ptaki, owady, żaby, ryby). − Czy wszystkie jajeczka są takie same? − Czy wszystkie zwierzęta wykluwają się tak jak ptaki?

Wzory graficzne Rysuj po śladzie i samodzielnie

Zajęcia poranne 15.04

I ZMIANA

Witam Wszystkich !

Zapraszam na kolejne zabawy.

Na początek zapraszam do małej gimnastyki

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

A teraz zabawy ruchowe – ( Kilka kartek)

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa Obserwujemy powracające ptaki. Dziecko spaceruje po pokoju. Na hasło: Skowronek, zatrzymuje się, kładzie na brzuchu, podnosi łokcie nad podłogę, naśladuje obserwowanie ptaka przez lornetkę.

• Zabawa ruchowa z elementem przeskoku – Uwaga! Kałuża. Dziecko spaceruje po pokoju między rozłożonymi przez rodzica kartkami – kałużami. Na hasło: Kałuża, przeskakują przez kartki – kałuże.

 • Ćwiczenia ruchowo-graficzne – Krople deszczu. Dziecko kreśli kształt kropli deszczu w powietrzu raz prawą, raz lewą dłonią, a potem robi to samo na dywanie.

• Marsz po kole przy wybranej piosence.

Dziś poznamy nową literę, opowiedz co znajduje się na obrazku?

• Analiza i synteza słuchowa słowa jajka. Dziecko dzieli słowo jajka na sylaby i na głoski. Liczy sylaby i głoski słowie jajka. Wymienia inne słowa, w których głoska j jest na początku (jagody, jogurt, jodła…), na końcu (kij, maj, tramwaj…) oraz w środku (bajka, fajka, lejek…).

• Buduje schemat słowa jajka z  białych kartoników. Dziecko układa tyle kartoników, ile sylab słyszy w słowie jajka. Rozsuwa kartoniki, wymawiając głośno sylaby. Następnie układa tyle kartoników, z ilu głosek składa się słowo; wymawia głośno głoski, dotykając kartoników.

 • Buduje schemat słowa Jagoda  z białych kartoników.  Dziecko dzieli słowo Jagoda na sylaby, a potem na głoski.

• Buduje model słów: jajka, Jagoda. Czerwone kartoniki i niebieskie kartoniki . Dziecko głośno dzieli słowa: jajka, Jagoda, na głoski. Wymawia głoskę j : długo: jjjyyyy … krótko: j, j, j, j … Głoska j jest spółgłoską i oznaczamy ją na niebiesko. Pod schematami słów dziecko zaznacza miejsce głoski j niebieskimi kartonikami. Czerwonymi kartonikami zaznaczają miejsca samogłosek w słowach: jajka, Jagoda. Pozostałe miejsca zaznaczają na niebiesko – to spółgłoski. Porównuje liczbę samogłosek i spółgłosek w słowach: jajka, Jagoda. • Dziecko omawia  wygląd litery j.  Dziecko przypomina, kiedy używamy wielkiej litery.

•  Odczytuje wyrazy: jajka, Jagoda.

• Określanie różnic między i a j oraz wymową głosek i, j . Rodzic pokazuje dziecku kartoniki z literami i, j, a dziecko określa różnice między nimi. Następnie mówi, która głoska – i czy j – jest samogłoską, a która spółgłoską. Dziecko uzasadnia swoją wypowiedź.

• Nazwij zdjęcia

• Podziel nazwy zdjęć na głoski.

• Zaznacz na niebiesko liter j, J w wyrazach.

• Przeczytaj sylaby, wyrazy i tekst.

• Rozwiąż krzyżówkę.

• Przeczytaj nazwy ptaków.

•  Połącz sylaby i przeczytaj wyrazy.

• Wodzenie palcem po literze j – małej i wielkiej, pisanej. Pisanie liter j, J po śladach, a potem – samodzielnie.

Miłego dnia- pani Renata

Zajęcia popołudniowe

II Zmiana Sabina Wnuk  15.IV  

Witam dzielne przedszkolaki i rodziców – wasze główki ruszamy głowami, rączki machamy

nóżki tupiemy . itp. Zapraszam do popołudniowych zabaw

Zabawa relaksacyjna – Ptasie gniazdo.          

Frédéric Chopin – April Dreams

Przygotuj:  Klocki, poduszki,

 Rodzic  wraz z dzieckiem buduje na środku pokoju gniazdo z kocków i poduszek. Wszyscy siadają w gnieździe. Rodzic  prosi dziecko, aby wyobraziło sobie, że jest  pisklątkiem. Przy nagraniu spokojnej melodii opowiada, co się zdarzyło. –

Nasze przytulne, ciepłe gniazdo jest bardzo wysoko na drzewie i wiatr kołysze nim delikatnie. W gnieździe mieszkają mama bocianowa i małe bocianie pisklęta. Wiatr dmie coraz mocniej. Nagle gniazdo się przewraca, a ty, małe pisklę, musisz rozłożyć skrzydełka i machać nimi, aby nie spaść na ziemię. Rozłóż szeroko ramiona i lataj po pokoju, mówiąc: kle, kle, kle… dopóki nie naprawię gniazda i z powrotem cię do niego nie przyprowadzę. (Rodzic naprawia gniazdo i przyprowadza do  pisklę ).

Rodzic kontynuuje opowieść: –

Teraz znów siedzimy w naszym ciepłym gniazdku i łagodnie się kołyszemy. Ojej, nadchodzi burza! Nagle nasze gniazdo znów się przewraca. Rozłóż skrzydełka i lataj po pokoju powtarzając przy tym: kle, kle, kle… Mocno poruszaj swoimi skrzydełkami, aby stały się silne. Chcę naprawić gniazdo i zanieść do niego wszystkie pisklęta. Teraz znowu możemy wszyscy razem siedzieć w ciepłym domku. Widzę, że mój mały  bocian umie  już latać… Rozwiń swoje skrzydełka, pofruń, przyleć teraz do gniazda sam.

 Zabawa słowna Ptaki

Przygotuj obrazki ptaków, dla dziecka oraz  czerwone kartoniki i niebieskie kartoniki.

 Dziecko losuje  obrazek ptaka  mówi jego nazwę i  dzieli na sylaby . Następnie  układa model ich nazwy   oznaczając głoski kartonikami niebieskimi i czerwonymi. Czerwony kartonik-  to samogłoski  a o i u e y  pozostałe głoski to  spółgłoski  –  kartoniki niebieskie. Po ułożeniu modelu dziecko porównuje liczbę samogłosek i spółgłosek.

Kolorowanie rysunku czajki według wzoru .

 Karta str 64

 Czytanie z Rodzicem. (lub samodzielnie) nazw części ciała czajki. https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/ola-bplus-kp-4.pdf

Dorysuj tyle jajek by było ich po 10 w każdym polu

Ćwiczenie motoryki dużej Malarz maluje.

Dziecko  Malarz trzyma na niby pędzel i maluje

Drzewo –pień gałęzie. Na gałęzi gniazdo. W nim 6 jajek. Lecące do gniazda ptaki. Padający deszcz, i na ziemi kałuże, obok drzewa stoi dom itd….

Rodzic chwali jaki piękny obraz powstał w wyobraźni

Zajęcia poranne 14.04

I  ZMIANA

„WIOSENNY POWRÓT PTAKÓW.”

Witajcie kochani!

Rozpoczynamy nowy tydzień. Mam nadzieję, że miło i radośnie spędziliście święta z rodziną. Powiedzcie, jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia. Zapraszam na kolejne zabawy.

Na początek obejrzyjcie zdjęcia  ptaków, które powróciły do nas wczesną wiosną – skowronka, bociana, czajki i szpaka.  Omówcie ich wygląd – różnice i podobieństwa.  Podziel nazwy tych ptaków na sylaby.

   skowronek

bocian

    szpak

   czajka

• Słuchanie opowiadania Hanny Zdzitowieckiej Gdzie budować gniazdo?

– Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci – powiedział dzięcioł. – Kto to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca – oburzył się skowronek. – O, nie! Gniazdko powinno być usłane na ziemi, w bruździe, pomiędzy zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu… – Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie z gliny, pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory – świergotała jaskółka. – Sit, sit – powiedział cichutko remiz. – Nie zgadzam się z wami. Gniazdko w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wiaterek buja nim jak kołyską… – Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni – zaćwierkał stary wróbel. – Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać ukrytych w ziemi owadów. Ba, są nawet ptaki budujące gniazda tylko w norkach, w ziemi albo wprost na wodzie… Ja tam nie jestem wybredny w wyborze miejsca na gniazdo. Miałem już ich wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie – pod rynną, trzecie… hm… trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte – szpakom. Owszem, dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dość niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach, które poznosił na gniazdo, miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi tego kącika.

 • Rozmowa na temat opowiadania.

− Które ptaki rozmawiały o gniazdach?

− Jakie gniazdo zachwalał dzięcioł, a jakie skowronek?

− Jakie gniazdo zachwalała jaskółka, a jakie remiz?

− Co powiedział wróbel na temat gniazd?

− Z czego ptaki robią gniazda?

• Zabawa bieżna – Powroty ptaków. Tamburyn.

 Dziecko jest ptakiem. Wraca z Afryki, biega w różnych kierunkach z rozłożonymi na bok rękami, przy akompaniamencie tamburynu. Podczas przerwy w grze przykuca i odpoczywa przed dalszą podróżą. Dźwięki tamburynu są sygnałem do dalszego biegu.

• Posłuchaj nazw ptaków, popatrz na ich gniazda. Określ różnice i podobieństwa między gniazdami. Dokończ rysowanie bocianów według wzoru.

• Oglądnij zdjęcia bociana. 

• Określ cechy ptaków na podstawie bociana (dziób, skrzydła, ciało pokryte piórami, fruwa, ma ogon itp.).

• Naśladuj głos bociana.

• Wizualizacja – Jestem bocianem.

 Dziecko naśladuje ruchem i głosem bociana, o którym opowiada Rodzic: Bocian chodzi powoli po łące, czasem dotknie czegoś dziobem. Następnie zatrzymuje się, staje na jednej nodze i wypatruje. Czatując, czasem porusza dziobem, piórami, zaklekoce głośno. Myśli: „Nie ma nic smacznego, są tylko żaby, a jednak lepszy rydz niż nic” i łapie żaby. Potem odlatuje do swojego starego gniazda, które ma od lat.

Miłej zabawy – pani Renata.

Zajęcia popołudniowe

II Zmiana

Witam Was serdecznie po Świętach . Mam nadzieję, że chętnie zabawicie się w swoim domku z rodzicami . Poproście, by przeczytali wam wiadomości o bocianie.

Słuchanie wiadomości na temat bociana.

Bocian biały zamieszkuje tereny trawiaste, stepy, sawanny, tereny uprawne blisko zbiorników wodnych, bagienne, wilgotne lub okresowo zalewane łąki i pastwiska, okolice jezior i laguny. Lubi rozproszone drzewa, na których może gniazdować lub nocować. Występuje głównie na nizinach, rzadko na wyżynach. Bocian unika terenów zimnych, o częstych opadach atmosferycznych, obszarów wysoko położonych i o gęstej roślinności.

W przeciwieństwie do bociana czarnego, nie unika siedzib ludzkich i często gnieździ się  nawet w środku wsi lub w małych miastach.

 Bocian ma upierzenie białe, z wyjątkiem czarnych lotek i ogona. Nogi i dziób są czerwone. Szyję ma długą, w locie wyciągniętą do przodu. Młode ptaki mają czarny dziób. Pisklęta są pokryte białym, gęstym puchem. Bociany zakładają duże, koliste gniazda z warstwowo ułożonych gałęzi, poprzetykanych skośnie witkami. Wyściółka jest dość obfita – ze słomy, torfu, niekiedy z dodatkiem papieru i szmat. Umiejscowione są one zwykle na drzewie, w bezpośredniej bliskości siedzib ludzkich, lub na różnych budowlach (na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego, w ruinach wysokich budynków, na nieczynnych kominach fabrycznych, pylonach, słupach telegraficznych, stogach).

Bocian składa jaja pod koniec kwietnia (od 1 do 7). Jest ptakiem mięsożernym. Żywi się owadami, głównie pasikonikami i chrząszczami, ale również jaszczurkami, wężami, pisklętami i małymi zającami. W latach obfitujących w myszy i norniki zjada prawie wyłącznie te gryzonie, przez co jest ptakiem pożytecznym z punktu widzenia rolników. •

• Omówienie budowy bociana (nogi, głowa, szyja, skrzydła, tułów, ogon). • Określanie kolorów poszczególnych części ciała bociana.

 Posłuchajcie piosenki  naśladujcie głosy bociana i żabek. Powtórzcie ją  kilka razy wymyślając dowolne ruchy .

 Piosenki dla dzieci Bocian Muzyczny Elementarz dla dzieci M.Konopnicka

https://www.bing.com/videos/search?q=piosenki+o+bocianie+dla+dzieci&docid=608002493531360904&mid=85D83084E5B261BBD31A85D83084E5B261BBD31A&view=detail&FORM=VIRE

Przygotuj czarną i czerwoną kredkę oraz białą kartkę.  Narysuj bociana w locie według instrukcji  .Jeśli  ci się spodoba  To możesz ich narysować całe stado.

Jak narysować..Bocian

https://www.bing.com/videos/search?q=jak+narysowa%c4%87+…Bocian&docid=607990317325877322&mid=E1D20946808B45664A3BE1D20946808B45664A3B&view=deta&FORM=VIRE

Układaj puzzle  Jeśli masz w domu puzzle związane z tematyką Wiosna, Wiosenne kwiaty, Ptaki itp. poukładaj.

Miłego dnia  życzy Pani Sabinka

Zajęcia poranne 10.04

I ZMIANA

Witam Kochani!

Zapraszam was do zabaw ruchowych

-Zabawa Ciepło, zimno, pod hasłem: Szukamy jajka. Jajko ugotowane na twardo. Dziecko szuka jajka ugotowanego na twardo, które zostało ukryte w pokoju. Rodzic naprowadza szukającego na ukryty przedmiot, stosując określenia: ciepło, cieplej, najcieplej, gorąco, zimno, zimno, najzimniej.

• Zabawa ruchowa przy muzyce Modesta Musorgskiego Taniec kurcząt w skorupkach.

 Dziecko zamienia się w kurczątko, które przy nagraniu muzyki wykluwa się z jajka i wyruszają zwiedzać świat. Dziecko ruchami ciała, mimiką i głosem najpierw naśladuje kurczątko zwinięte w jajeczku, następnie wolno zaczyna się poruszać, prostuje się, wyciąga łapki i głowę – wykluwa się ze skorupki. Potem wyrusza w drogę, która prowadzi pod górę. Idąc, kołysze się na boki. Następnie turla się z górki i trafia do kurnika, gdzie czeka na nie mama kwoka z pysznym śniadankiem.

ZABAWY I ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE Z NIETYPOWYM PRZYBOREMGĄBKI :  (Wygodne sportowe stroje i 2 gąbki dla dziecka)

MARSZ po obwodzie koła uderzanie gąbkami jedna o drugą z reakcją na sygnał: obrót podskokiem w drugą stronę,

Marsz we wspięciu na palcach na sygnał zatrzymanie ręki wysoko w górze, zaciskają gąbki 10 razy.
Chód na piętach na sygnał zatrzymanie ręce w bok, zaciskają gąbki 10 razy Chód na zew częściach stopy, na sygnał zatrzymanie ręce w tył, zaciskają gąbki. Chód z gąbką między kolanami, na sygnał zatrzymanie, ręce w przód, zaciskają gąbkę 10 razy .Przywitanie z gąbkami- skłony głowy: w przód i w tył, skręty głowy: w prawo i w lewo i krążenia głowy.

ZABAWA OŻYWIAJĄCA
Bieg, na sygnał  zatrzymanie, podrzucanie i łapanie gąbki z próbą klaśnięcia.  Zabawa „Ile razy”  Dziecko podrzuca gąbkę tyle razy ile usłyszały uderzeń w bębenek.  Na sygnał zatrzymanie w miejscu: postawa. Zgniatanie gąbki.

ĆWICZENIE RÓWNOWAGI I SKRĘTY TUŁOWIA
 Stanie na prawej nodze, lewa zgięta w kolanie, podniesiona w tył ze skierowaniem stopy mocno w górę. Gąbka w lewej ręce. Na sygnał skręt tułowia w lewo i próba ułożenia gąbki na stopie nogi zgiętej do tyłu. Komu uda się to zrobić klaszcze w ręce. Przy powtórzeniu zmiana nogi.

Jedna gąbka na podłodze podskoki jednonóż do gąbki i odskakiwanie. Raz prawa, raz lewa noga.

ĆWICZENIE DUŻYCH GRUP MIĘŚNIOWYCH
Dziecko stoi prosto, gąbka włożona między stopy. Chowa i pokazuje gąbkę- skłon, wyciągnięcie gąbki i pokazanie jej w górze nad  sobą. Przy powtórzeniach tempo ćwiczenia wzrasta.
SKRĘTOSKŁONY
W  rozkroku, skłon, podawanie gąbki z ręki do ręki między nogami, tworzą „ósemki”

W  rozkroku, gąbka leży na podłodze przy prawej stopie , kilkakrotne zataczanie kółek przy prawej stopie, następnie przy lewej. Po każdym ćwiczeniu krótki odpoczynek.

ĆWICZENIE STÓP

Siad skulny podparty, ręce oparte z tyłu o podłogę, stopy na podłodze kolana złączone. Chwytanie na gąbki palcami stóp i unoszenie do góry.
Raz prawą, raz lewą stopą.

ĆWICZENIE MIĘŚNI GRZBIETU
W parach, rodzic tworzy most: podpór przodem. Na grzbiecie leży gąbka, przechodzenie pod mostem w taki sposób aby gąbka nie spadła, raz rodzic, raz dziecko.

W parach leżenie tyłem, nogi wyprostowane w górze i złączone stopami tworzą „Most”, ręce wyciągnięte wzdłuż tułowia. Na sygnał lekkie unoszenie bioder w górę.

W leżeniu przodem – okrężne podawanie gąbki z ręki do ręki z przodu i za plecami o ramionach prostych.

RZUTY
 Rzucanie gąbkami do kosza lub pudełkach.

PODSKOKI
Gąbki ułożone jedna za drugą tworzą „Węża”. Przeskakiwanie przez „węża” obunóż z jednej strony na drugą.

ĆWICZENIE USPOKAJAJĄCE
Leżenie tyłem, jedna gąbka pod głową: „poduszka”, druga gąbka na klatce piersiowej – wdech nosem, wydech ustami. Następnie druga gąbka na brzuchu i oddychanie przeponą- wdech nosem, wydech ustami.

ZAKOŃCZENIE
Marsz po obwodzie  koła .

Teraz jak masz ochotę to pokoloruj obrazek

Życzenia:

Spotkałam dzisiaj kurczaka
Co po baziach skakał.
Za nim kurka podążała
I pisanki malowała.
Wtem baranek się ukazał
I życzenia złożyć kazał:
Świąt wesołych, roześmianych.  W poniedziałek kubeł wody.  Szczęścia, zdrowia oraz zgody.  Na tą Świętą Wielkanoc! Wesołego Alleluja!    Życzy pani Renata
   

Zajęcia popołudniowe

II Zmiana Pani Sabinka

Witam w Wielki Piątek.

Myślę, że bardzo dużo pomagacie rodzicom  w kuchni, ale może w wolnej chwili zaprosicie ich do krótkiej zabawy.

Zabawa ruchowa – Śmigus-dyngus

Dziecko maszeruje po obwodzie koła podczas recytacji przez rodzica  wiersza Władysława Broniewskiego Śmigus.

Śmigus! Dyngus!

Na uciechę z kubła

wodę lej ze śmiechem!

 Jak nie kubła,

to ze dzbana,

śmigus-dyngus dziś od rana!

• Rozmowa ..Co to jest śmigus-dyngus? − Co to znaczy staropolski obyczaj?Kiedy obchodzi się śmigus-dyngus?

• Wyjaśnienie, jak rozumiany był ten zwyczaj dawniej.

Kiedyś były to dwa różne obyczaje wielkanocne.

 Jednym z nich był dyngus, który polegał na tym, że młodzież chodziła po domach i zbierała datki w postaci jajek, wędlin, ciast itp.

 Śmigus natomiast miał odmienny charakter i polegał na uderzeniu na szczęście rózgą wierzbową z baziami. Rózga ta była wcześniej święcona w Niedzielę Palmową.

Na słowo: Śmigus –  dziecko klaszcze w ręce, a na słowo: Dyngus – tupie. Po skończonej recytacji dziecko  naśladuje polewanie  wodą.

Wzorkowe  pisanki – rysuj kolorowymi kredkami  po śladzie.

Wzory graficzne Rysowanie po śladzie .

Na zakończenie składam wszystkim dzieciom i ich rodzicom, rodzinie życzenia wielkanocne

Radosnych Świąt Wielkanocnych,
dobrego odpoczynku, smacznego jajka,
szalonego i wyjątkowego mokrego Śmigusa Dyngusa
oraz samych słonecznych, spokojnych i cudownych dni

Z okazji Świąt Wielkanocnych
Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny,
składam wszystkim w ten czas radosny.
Niech wszystkie troski będą daleko,
a dobro płynie szeroką rzeką.

Pani Sabinka

Zajęcia poranne 09.04

I ZMIANA

Witam Wszystkich !

 Dzisiaj zapraszam do zabawy plastycznej ale najpierw zagadki.

•  Popatrz na obrazki i ułóż do nich zdania. Posłuchaj zagadek :

• Zagadki dotykowe – Co ukryłam w pudełku? Przedmioty związane

z Wielkanocą, apaszka do zasłonięcia oczu.

 Rodzic wyjmuje z pudełka przedmioty związane z Wielkanocą. Dziecko

z zasłoniętymi oczami odgaduje, co otrzymuje do rąk, np. koszyczek, baranka, zajączka, bazie, borowinkę, serwetkę.

• Ćwiczenie spostrzegawczości – Ukryte pisanki. Pisanki.

 Dziecko szuka pisanek ukrytych przez Rodzica. Kiedy je znajdzie, określa, w jakich miejscach były one schowane. Stosuje odpowiednie przyimki. Liczy, ile pisanek zostało ukrytych.

• Zabawa ruchowa – Jajka – do koszyka! ( skakanki, kartoniki z kropkami lub z liczbami). Na podłodze Rodzic rozkłada skakanki, przy których kładzie kartoniki z kropkami lub z liczbami. Dziecko zaczarowuje w jajko. Ma się one czuć i zachowywać tak, jakby było jajkiem. Jajko porusza się po pokoju w dowolny sposób. Na hasło: Jajka – do koszyka! dziecko ustawia się w skakance – przy której jest kartonik z podaną liczba.

 Zapraszam do wykonania pracy plastycznej (do wyboru) koszyczka wielkanocnego lub pisanki.

• Wypowiedzi dziecka, na podstawie obserwacji i doświadczenia, o tym, jak powinien wyglądać koszyczek wielkanocny. Wyjaśnienie, dlaczego właśnie takie potrawy i przedmioty powinny się w nim znaleźć.

• Wykonanie pracy Koszyczek wielkanocny. (Potrzebne będą  nożyczki, klej, piórka.)

• Wycinanie  i sklejanie koszyczka według instrukcji.

• Doklejanie we właściwym miejscu uchwytu.

• Doklejanie kurczakom piórek na czubkach głów. Do gotowego koszyczka można włożyć pisankę.

A może wolicie zrobić pisankę?

Potrzebne będą farby plakatowe lub akwarele i jajka ugotowane na twardo. Poprośmy dziecko, by zamoczyło palec w ulubionym  kolorze i nałożyło farbkę na skorupkę jajka. Niech dziecko pomaluje całe jajko w swoje ulubione kolory. Gdy pisanka będzie gotowa, odstawiamy ją do wyschnięcia. Potem możemy je nabłyszczy odrobiną oleju roślinnego

Najprostszą techniką dekorowania jajka będą flamastry.  Przygotujmy kolorowe, wodoodporne flamastry i jajka ugotowane na twardo. Możemy wcześniej ufarbować je w dowolnym barwniku. Teraz wystarczy, żeby dziecko namalowało flamastrami przeróżne wzory, np. słoneczko, gałązki, listki lub dowolne wzory geometryczne.

Inną nieskomplikowaną techniką zdobienia jajek wielkanocnych jest przyklejanie na jajko kolorowych, samoprzylepnych naklejek.  Alternatywą dla kupnych naklejek jest kolorowy papier lub gazety.  Dziecko będzie dekorować jajka wydzieranymi kawałeczkami papieru. Aby ułatwić dziecku przyklejanie wydzieranki, wykorzystajmy klej z mąki ziemniaczanej. Posmarujmy nim całą powierzchnię jajka i umieśćmy w kieliszku.

• Po skończonej pracy pamiętajcie o umyciu rąk.

Miłej zabawy- pani Renata

Zajęcia popołudniowe

II ZMIANA Pani Sabinka

Myślę że wszyscy już macie przygotowane pisanki do koszyczka wielkanocnego, lecz jeśli jeszcze nie robiliście pisanek ten film wam pokaże kilka pomysłów.

Jak zrobić pisanki – pomysły dla dzieci i mamy

Zabawa słowna – Składamy życzenia.

Kartki świąteczne z życzeniami.

 Rodzic czyta życzenia zapisane na kartkach świątecznych.

Dziecko je omawia (czego sobie życzą ludzie). Potem próbuje układać swoje życzenia.

Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

Pocięta na części kartka świąteczna dla  dziecka. Dziecko  układa ją w całość i przykleja na kartce.

 • Zabawa z jajkiem – Szybko i ostrożnie.

Przygotuj pusty koszyk na jajka na stole,  łyżkę dla siebie i dziecka oraz kilka jajek , ugotowanych na twardo.  Dziecko otrzymuje łyżkę i jajko ugotowane na twardo i staje w drugim końcu pokoju . Na sygnał rodzica   przenosi swoje jajko na łyżce  i ostrożnie odkłada je do koszyka, aby się nie stłukło w  z góry ustalonym czasie .Wygrywa ten,  kto najszybciej przeniesie swoje jajka do koszyka i ich nie stłucze. Można ustalić swoje reguły zabawy, wprowadzić  nagrody, punkty itp.

 • Czytanie krótkich tekstów dotyczących Wielkanocy.

Kartoniki z napisami:

Gdy zbliża się Wielkanoc, wtedy malujemy jajka.

Malujemy je farbami albo rysujemy wzory woskiem, a potem wkładamy do barwionej wody i gotujemy.

Wosk wtedy spływa i zostaje kolorowe jajko z jasnymi wzorami.

Ozdobione jajka to pisanki.

 Kolorowanie koszyczka zgodnie z kolorami kropek.

Rysowanie pod każdym zdjęciem odpowiednią liczbę kresek, odpowiadającą liczbie sylab (lub głosek) np.  BA-RA-NEK      I I I                        B-A-R-A-N-E-K : I I I I I I I

Pozdrawiam wszystkich .

Zajęcia poranne 08.04

I ZMIANA

Witam Was w ten słoneczny dzień! Na początek zapraszam do zabaw matematycznych :

• Dziecko ogląda pisanki na obrazku. Omawia znajdujące się na nich wzory. Wskazuje pary takich samych pisanek.

• Ćwiczenia z pisankami. Sylwety dwóch koszyków, sylwety pisanek: 6 zielonych, 4 czerwonych, 5 żółtych, 4 niebieskich. (Proszę wyciąć z kolorowych kartek)    Sylwety dwóch koszyczków, a w nich obrazki pisanek.

• Wyjmowanie pisanek z koszyczków, przeliczanie ich.

− Ile pisanek jest w pierwszym koszyczku? (6 zielonych, 4 czerwone).

− Ile pisanek jest w drugim koszyczku? (5 żółtych, 4 niebieskie).

• Liczenie wszystkich pisanek w koszyczkach.

Układanie zapisów matematycznych. Pierwszy koszyczek 6 (zielonych) + 4 (czerwone) = 10 pisanek

Drugi koszyczek 5 (żółtych) + 4 (niebieskie) = 9 pisanek

• Porównywanie liczebności pisanek w koszyczkach. 10 > 9

Zabawa ruchowa – Pokaż pisankę.

Dziecko porusza się po pokoju ( podskakuje, maszeruje) . Na hasło: Pokaż pisankę, zatrzymuje się i pokazuje na niby trzymaną w dłoniach pisankę. Opowiada o swojej pisance. Powtarzamy zabawę.

Zabawy badawcze – Wokół jajka.

• Zabawa badawcza – Poznajemy budowę jajka.

Jajka: kurze, przepiórcze, strusie, dwa takie same jajka – z tym, że jedno jest ugotowane, a drugie – surowe.

Dziecko ogląda jajka (jajka: kurze, przepiórcze, strusie lub ich obrazki), porównuje ich wielkość i kolorystykę, wypowiada się na temat ich kształtu; podaje przykłady zwierząt, które wykluwają się z jajek. Rodzic rozbija przed dzieckiem jajko, dziecko ogląda jego zawartość; nazywa poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki. Rodzic pokazuje dziecku dwa jednakowe jajka. Prosi, aby się zastanowił, po czym można poznać, że jedno z nich jest surowe, a drugie gotowane. Dziecko podaje swoje propozycje. Następnie R. wprawia w ruch obrotowy oba jajka. Dziecko obserwuje ich ruchy i określa, które z nich kręci się szybciej. Rozbijają jajko i sprawdzają, czy miało rację. Jajko surowe obraca się tylko przez chwilę, a potem się zatrzymuje. Powodem jest jego płynny środek, który porusza się wewnątrz skorupki w różne strony, co hamuje szybkie poruszanie się jajka.

• Zabawa badawcza – Jajka i woda. Jajka surowe, jajka ugorowane, szklane naczynia, sól, łyżka.

• Dziecko bada zachowanie w wodzie jajka surowego i jajka ugotowanego – wkładają je kolejno do przezroczystego naczynia z wodą. Obserwuje ich zachowanie.

• Do wody w przezroczystym naczyniu wkłada surowe jajko i dosypuje stopniowo sól (około 10–12 łyżek soli). Obserwują, co dzieje się z jajkiem.

• Poznanie ciekawostek na temat pisanek.

Uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie dobry urodzaj. Były one darem, który miał zapewnić obdarowanej osobie wszelką pomyślność  (także w sprawach sercowych). Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem. Panna mogła dostać pisankę czekoladowo- marcepanową z pierścionkiem zaręczynowym w środku. Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami. Francuski jubiler P. C. Fabergé wykonał takie drogie pisanki na zamówienie cara Rosji. Pisanki służyły do zabawy zwanej taczanką. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie potłukła.

• Zabawa ruchowa z elementem turlania – Rozsypane pisanki. Dziecko jest pisanką. Delikatnie turla się po podłodze w różnych kierunkach, zwracając uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Zabawa: Co można zrobić z jajka?

• Dziecko ogląda skorupki jajka przez lupę.

• Wypowiada się  na temat: Co można zrobić z jajek? Pomalować, ugotować, usmażyć itp.

• Wymyślanie przez dziecko przepisów na potrawy z jajek. Nadawanie im nazw.

Jajka dla smakoszy – przyrządzenie dowolnej potrawy z użyciem jaj ugotowanych na twardo. Np. jajka z groszkiem konserwowym w majonezie, pasta jajeczna. Dziecko, po umyciu rąk i włożeniu fartuszków,  dzieli jajka na połowy, wkłada do miseczki, dodaje odcedzony zielony groszek konserwowy, kładzie na wierzchu majonez i posypuje całość pokrojonym przez Rodzica szczypiorkiem.

Kroją drobno jajka, wkłada je do miseczki, wrzuca pokrojony przez Rodzica szczypiorek, dodaje odrobinę śmietany i majonezu, trochę solą i mieszają. Przygotowują też kromki bułki wrocławskiej, smarując je masłem. Obie potrawy można podać na podwieczorek. (Do czasu podwieczorku potrawy powinny być w kuchni, w chłodnym miejscu).

Po skończonej pracy pamiętajcie o posprzątaniu miejsca pracy i o umyciu rączek.

MIŁEJ ZABAWY – PANI RENATA

Zajęcia popołudniowe

II ZMIANA Pani Sabinka

Witam i zapraszam na chwilkę relaksu dzieci wraz z rodzicami.

Zabawa relaksacyjna  Masażyk

Dziecko leży  na łóżku. Rodzic wykonuje masaż pleców dziecka do wiersza.

Babcia placek ugniatała naciskamy plecy dziecka całą dłonią

Wyciskała wałkowała , ściskamy dziecko za boki przesuwamy płasko obie dłonie jednocześnie.

Raz na prawo raz na lewo, przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach

Potem trochę w przód i w tył żeby placek równy był.

Cicho, cicho…. Placek rośnie nakrywamy plecy dziecka rekami lub swoim ciałem.

W ciepłym piecu  u babuni.

A gdy będzie upieczony ,każdy brzuch zadowolony, głaszczemy dziecko po plecach.

Zmiana ról- rodzic czyta dziecko masuje.

Siejemy rzeżuchę .

Potrzebny będzie spodek ,wata i ziarenka rzeżuchy. Na spodek układamy watę tak na grubość ok. 1 cm. Sypiemy po niej ziarenka i podlewamy wodą .Codziennie sprawdzamy, czy rośnie –czekając do świąt. Podlewamy tak watę, by była wciąż mokra.

Opowiedz Historyjkę obrazkową  .

Pomyśl – Co wydarzyło się najpierw?  Zaznacz cyfrą  1 lub  kropką .

Co wydarzyło się potem? – kolejną cyfrą .

 Kurczątko – Dokończ  rysowanie  kurczątek według wzoru.

Tangram- Pisanka

Rodzic  na kolorowej kartce narysuje Jajko  z liniami wg wzoru  .    

Dziecko ma za zadanie pociąć jajko wzdłuż linii nożyczkami a następnie   ułożyć  Pisankę w całość .

Myślę że coś was zainteresowało.

Zajęcia poranne 07.04

I ZMIANA

 Dzień dobry!

• Posłuchaj  piosenki Koszyczek dobrych życzeń (sł. i muz. Krystyna Gowik).

 1. Siedzi biały cukrowy baranek w wielkanocnym koszyku,

a z barankiem gromada pisanek – dużo śmiechu i krzyku.

Dwie kiełbaski pachnące są, sól i pieprz, by był pyszny smak.

Dziwi się biały baranek: „O! Kto to wszystko będzie jadł?”

 Ref.:     Mama, tata, siostra, brat – każdy coś z koszyczka zjadł,

 a to taki jest koszyczek pełen dobrych życzeń.

Gdy życzenia złożyć chcesz, coś z koszyczka szybko bierz!

 I życz szczęścia, pomyślności, a na święta dużo gości!

 1. Dawno temu prababcia tak samo koszyk przygotowała.

Był baranek i dużo pisanek, i kiełbaska niemała.

Ja to dobrze już teraz wiem, że koszyczek przemienia świat,

 lecz babcia z dziadkiem dziwili się: kto to wszystko będzie jadł?

 Ref.: Mama, tata…

 1. Kiedyś ja przygotuję koszyczek, aby spełniał życzenia.

Od pisanek kolory pożyczę, od baranka marzenia.

 I tak zawsze już będzie wciąż, że w koszyczku pyszności są,

 a mamy i babcie, i ciocie też z życzeniami dają go.

 Ref.: Mama, tata…

• Rozmowa na temat tekstu piosenki.

 Rodzic pyta:

− Co znajduje się w koszyczku, o którym jest mowa w piosence?

 − Co znaczą w piosence słowa „koszyczek dobrych życzeń”?

• Utrwalanie pojęć: przygrywka, zwrotka, refren.

Zaznacz klaśnięciem pierwszej miary taktu podczas zwrotki.  Zaznacz w refrenie pierwszej miary taktu uderzeniami dłońmi o podłogę.

 • Słuchanie ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

 Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia. Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.

 Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.

 Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią.

Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.

Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać

o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.

 Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.

Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

 Zabawy przy piosence Koszyczek dobrych życzeń.

 • Ćwiczenia ruchowe przy akompaniamencie dowolnego instrumentu. Marsz, skoki obunóż, utrwalanie kroków walczyka.

• Ćwiczenie oddechowe – Baranek. Dla dziecka: szablon baranka, słomka, skrawki białego papieru. Dziecko siedzi przy stole. Przed  dzieckiem znajduje się szablon baranka. Obok baranka zostają umieszczone małe kawałki białego papieru. Dziecko za pomocą słomki przenosi kawałki papieru na szablon baranka. Nie pomaga sobie rękami.

 • Zabawa rozwijająca reakcję na zmiany tempa – Kolorowe pisanki.  Obrazek pisanki dla dziecka. Rodzic klaszcze w ręce w umiarkowanym tempie. Dziecko trzyma pisankę przed sobą, blisko ciała i maszeruje. Rodzic klaszcze w ręce w szybkim tempie. Dziecko wyciąga przed siebie ręce, w których trzyma pisankę,

 i biegnie drobnymi krokami po okręgu. Rodzic klaszcze w ręce w wolnym tempie. Dziecko unosi ręce w górę, trzyma pisankę nad głową i stawia duże kroki w dowolnych kierunkach.  

 • Zabawa przy piosence Koszyczek dobrych życzeń, połączona z grą na instrumentach.

Obrazek koszyczka , nagranie piosenki,  instrumenty perkusyjne.(drewienka, grzechotka, tamburyno)

Zwrotka I – instrumentacja.                   Dziecko gra na:

Siedzi biały, cukrowy baranek              drewienkach w rytmie melodii piosenki, w wielkanocnym koszyku,                    grzechotkach  w rytmie melodii piosenki,

 a z barankiem gromada pisanek           drewienkach w rytmie ósemek,

– dużo śmiechu i krzyku.                        

Dwie kiełbaski pachnące są,                   drewienkach w rytmie melodii piosenki, sól i pieprz, by był pyszny smak.           grzechotkach w rytmie melodii piosenki, Dziwi się biały baranek: „O!                  tamburynie  w rytmie melodii piosenki

Kto to wszystko będzie jadł?”               

Refren – element ruchu do piosenki.

Mama, tata, siostra, brat                   maszeruje wokół swojego koszyczka

    w  lewą stronę (jedno obejście),

– każdy coś z koszyczka zjadł,                 maszeruje wokół swojego koszyczka   a to taki jest koszyczek                                 w prawą stronę (jedno obejście),

pełen dobrych życzeń.

Gdy marzenia spełnić chcesz,                    powoli przechodzi do przysiadu,              koszyczek trzyma w dłoniach,

 coś z koszyczka szybko bierz!                powoli unosi koszyczek przed sobą,       na wysokość głowy,

I życz szczęścia, pomyślności,                 powoli przechodzi do pozycji stojącej, a na święta dużo gości!                       powoli przechodzi do przysiadu,  stawia     koszyk przed sobą,

                                                                     na słowo gości wykonują wyprost z   równoczesnym uniesieniem rąk w górę.

 II i III zwrotka tak samo jak podczas zwrotki pierwszej.

 Refren tak samo jak za pierwszym razem.

Milej zabawy – pani Renata

Zajęcia popołudniowe

II Zmiana- Pani Sabinka

Witam was serdecznie. Czy już zrobiliście porządki w swoim pokoju?

Jeśli tak, to miło wam będzie posłuchać bajki o Kubusiu, który szukał wielkanocnych jajek, ale co dalej się wydarzyło? Popatrzcie i posłuchajcie…

Kubuś – Wielkanoc – bajka dla dzieci

Przygotuj kredki.

Pokoloruj Pisankę. Zajączki zrobiły ogromną pisankę, na której zaszyfrowały nazwę jednego z wiosennych miesięcy. Zgadnij ,jaki to miesiąc?

Zabawa   pobudzająco- hamująca  Baranek.

Zaproś rodzica do zabawy

Przygotuj na stole duży szablon baranka , kulki z waty,  łebek baranka, uszy, oczka, nos, chorągiew z dowolnych materiałów.

Do dowolnej muzyczki tańcz po pokoju na przerwę układaj baranka z kulek waty i pozostałych elementów. Ponownie poruszaj się do muzyki dalej układaj baranka, ponownie muzyczka zagra do tańca i zakończ układanie baranka .

Rysunek Rodzica do dziecka bez słów.

Rodzic rysuje dłonią w powietrzu np. jajko i wzory na pisance itd.

Dziecko rysuje to samo na kartce najpierw jajko następnie każdy wzór itd. Pozdrawiam.

Zajęcia poranne 06.04

I ZMIANA

 „WIELKANOCNE TO PISANKI, WYKLEJANKI, MALOWANKI”

Witam Wszystkich !

Powiedz, jaki dziś dzień tygodnia. Wymień nazwy wszystkich dni tygodnia.

Odpowiedz na pytania:

-Czy wiesz jakie zbliżają się święta?

-Co to są pisanki?

-Kiedy przygotowujemy pisanki?

-Jak wykonujecie pisanki?

 • Posłuchaj ciekawostek na temat pisanek.

Legenda głosi, że Maria Magdalena, kiedy szła w niedzielę wielkanocną do grobu Chrystusa, zabrała ze sobą jajka, które miały być posiłkiem dla apostołów. Po spotkaniu Chrystusa, który zmartwychwstał, zauważyła, że jajka zmieniły kolor na czerwony. Od tej pory przyjął się zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc. Malowane we wzory jajko nazywa się pisanką, bo zgodnie z tradycją te wzory pisze się rozgrzanym woskiem na jajku, używając lejka ze skuwki od sznurowadeł oraz szpilki do robienia kropek.  Kiedyś pisanki zakopywano pod progami domów, aby zapewniły mieszkańcom szczęście i dostatek. Skorupki jaj wielkanocnych rzucano też pod drzewa owocowe, aby zapobiec szkodnikom i sprowadzić urodzaj. W zabawie zwanej walatką lub wybitką toczono po stole pisanki lub uderzano nimi o siebie. Posiadacz stłuczonego jajka tracił je na rzecz właściciela nienaruszonej pisanki. Inną grą było rzucanie pisankami do siebie lub przerzucanie ich przez dachy kościoła.

 • Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki (według Małgorzaty Markowskiej). Dziecko stoi przed R.  ćwiczy pod dyktando wypowiadanej przez niego rymowanki.

 Ręce w przód, ręce w górę,

 i podskokiem aż pod chmurę.

 Ręce w dół, ręce w bok,

nogi wykonują skok. (Wykonują podskok obunóż w miejscu).

Wszyscy ćwiczą bez wyjątku, (Maszerują w miejscu).

zaczynamy od początku. (Maszerują w miejscu).

Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Gipsowe pisanki.  Dziecko słucha opowiadania i ogląda ilustracje:

Zbliżały się święta wielkanocne. Rodzina Ady i Olka zwykle spędzała je razem z babcią i dziadkiem. Niestety, tydzień wcześniej dziadek zagapił się na przelatującego bociana i złamał prawą rękę. – Ojej! Biedny dziadek. Nie będzie mógł malować z nami pisanek – stwierdziła smutno Ada. – Nie martwcie się, wymyślimy dziadkowi jakieś zajęcie – odpowiedziała babcia, biegnąc po ścierkę, bo dziadek rozlał herbatę. Posługiwanie się lewą ręką nie wychodziło mu najlepiej. Wszyscy zgodzili się, by spędzić Wielkanoc w domu babci i dziadka, a potem wspólnie ustalili plan przygotowań do świąt. Ada i Olek mieli zrobić pisanki. Mama miała czuwać nad całością i robić kilka rzeczy naraz, bo była wspaniałym organizatorem. Tata miał wspomóc mamie w zakupach, sprzątaniu i przygotowaniu potraw. Jego specjalnością były pieczeń, sałatka jarzynowa i sernik. Tata był też specjalistą od mycia okien i robił to szybko

i sprawnie, pogwizdując przy tym jak skowronek. Zadaniem babci były dekoracje i przygotowanie świeżych kwiatów. Dziadek… Dziadek miał za zadanie leżeć i odpoczywać, bo „musi się oszczędzać”. Tak stwierdziła babcia. Wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci z pomocą mamy ugotowały jajka na dwa sposoby: część w łupinach cebuli, część w wywarze z buraków. Cebulowe jaja miały kolor brązowy, a buraczane – różowy. – Takie pisanki nazywają się kraszanki – wyjaśniła mama. – Możemy pokolorować je we wzorki cienkim białym pisakiem lub wydrapać na nich wzorki. – Wtedy będą drapanki – dodała babcia. – A czy wiecie, jak zabarwić jajka na kolory żółty, zielony lub czarny?

– zapytał dziadek. – Pomalować farbami plakatowymi – odpowiedział Olek.

 – A gdybyście nie mieli farb? – Hm, to nie wiemy… – Kolor zielony uzyskamy z liści pokrzywy, a czarny z owoców czarnego bzu lub łupin orzecha włoskiego. Aha! Żółty – z suszonych kwiatów jaskrów polnych. Wystarczy dorzucić je do wody i ugotować w niej jajka. Babcia mrugnęła do wnuków i po chwili przyniosła im kwiaty narcyzów. Miała też przygotowaną, samodzielnie wyhodowaną rzeżuchę. Zrobiła z niej piękne dekoracje. Wyglądały jak małe łączki, a na nich siedziały żółte kurczaczki zrobione z papieru. Z ogrodowej szklarni babcia przyniosła pachnące hiacynty w doniczkach i pęki białych tulipanów. Przygotowała też biały obrus. W wazonach stały kosmate bazie, nazywane przez Adę „szarymi kotkami”. Kiedy okna lśniły już czystością, tata zabrał się do pieczenia sernika. – A czy wiecie, że można upiec sernik

z dodatkiem ziemniaków? – zapytał dziadek. – Coś ty, dziadku! Przecież sernik robi się z sera, masła i jajek – zauważyła Ada. – A nieprawda! Moja mama piekła pyszny sernik z dodatkiem kilku ugotowanych ziemniaków. Oczywiście twarogu było dwa razy więcej, ale te ziemniaki nadawały sernikowi puszystości. Wszystkie sąsiadki przychodziły do mamy po przepis. – Oj, to muszę ci taki upiec, kochanie – powiedziała babcia. – Sam ci upiekę taki sernik, ale bez gipsu – odparł dziadek. – Sernik z gipsem byłby za twardy – roześmiał się tata. – Ale skoro zachwalasz ten przepis, to zaraz dodam do sernika jednego ziemniaka, bo akurat mam za dużo do sałatki. Tymczasem mama ugotowała smakowity żurek

i zrobiła ciasto na piaskową babę wielkanocną. Ada i Olek nie mogli się doczekać, kiedy pójdą poświęcić pokarmy. Z pomocą mamy pięknie przystroili koszyczek, w którym na białej serwetce leżały chleb, jaja, biała kiełbasa, ciasto oraz sól i pieprz. Całość ozdobili zielonymi gałązkami bukszpanu. W pierwszy dzień świąt cała rodzina usiądzie przy świątecznym stole i podzieli się jajkiem, symbolem życia. – Jutro poszukamy jajek schowanych w ogrodzie

– przypomniała sobie Ada. – Zajączek zawsze przynosi dla nas czekoladowe jajka. – To nie zajączek, tylko mama – odparł Olek, który nie wierzył

w opowieści o zajączku przynoszącym prezenty. – To tylko zabawa.

– A czy wiecie, jak bawiono się dawniej na Wielkanoc? – ożywił się dziadek.

 – Ulubioną zabawą było uderzanie o siebie dwoma jajkami, a zwyciężał ten, którego jajko nie zostało rozbite. – Ojej! To dopiero była jajecznica!

– zachichotała Ada. – Dawniej chodzono po wsi z kogutem, który był symbolem urodzaju. Później prawdziwe ptaki zastąpiły kogutki gliniane lub drewniane.

– A śmigus-dyngus też był? – zapytał Olek. – Był, ale nie mówiono dyngus, tylko wykup. Chłopcy chodzili po wsi i w zamian za śpiew domagali się zapłaty, czyli wykupu w postaci pisanek, słodyczy albo pieniędzy. – Dziadku, jak ty dużo wiesz – zachwycił się Olek. – Dziadek nam pomaga we wszystkim!

– dodała Ada. – A przecież ma złamaną rękę. – Może w nagrodę namalujemy dziadkowi pisanki na gipsie? – zaproponował Olek. I tak też zrobili. Gips dziadka wyglądał naprawdę świątecznie. – Kochani – powiedział zadowolony dziadek. – Mam do was wielką prośbę. Sernik się piecze, babka piaskowa rośnie, a jajka są pokolorowane. Usiądźmy w ogrodzie, popatrzmy w niebo

i pomyślmy o tym, co jest najważniejsze. – O czym, dziadku? – Jak to o czym?

O życiu i o miłości – odpowiedział dziadek i podrapał się lewą ręką.

 • Rozmowa na temat opowiadania.

 − Gdzie rodzina Olka i Ady spędziła Wielkanoc?

 − Co się stało dziadkowi? Dlaczego?

 − Jakie zadania mieli do wykonania podczas przygotowań do świąt Olek i Ada, rodzice i dziadkowie?

 − Czym babcia ozdobiła stół?

 − Jakie rady dawał dziadek?

− Czy tata i mama wywiązali się z zadań?

− Co według dziadka jest najważniejsze?

Rysowanie pisanki po śladzie:

MIŁEJ ZABAWY – PANI RENATA

Zajęcia popołudniowe

II ZMIANA –Pani Sabinka

Wszyscy pięknie się witamy , do zabawy zapraszamy

do przodu jeden krok, teraz obrót, uścisk rąk. 

Myślę, że chętnie uściskacie mamę lub tatę i zapraszam do zabaw .          

Gra liczbowa – Kostką rzucamy – pisanki zbieramy. Przygotuj szablony  pisanek – kolorowe i białe( stos kartonowych  pomieszanych jajek) duża kostka do gry z liczbami . Rodzic  rozkłada na dywanie, w rzędzie tyle kartoników ile wskazał pierwszy rzut kostką, powycinane z kartonu kolorowe pisanki i sylwety białych jajeczek. Dziecko kolejno rzuca dużą kostką liczbową, zbiera tyle jajek, ile wskazuje liczba oczek, i układa je na końcu rzędu pisanek. Jeśli wśród zebranych pisanek znajduje się białe jajko, dziecko je zatrzymuje. Zabawa trwa tak długo, aż na dywanie zostaną tylko kolorowe jajka. Na zakończenie dziecko  liczy zebrane białe jajka. Gra rodzic i dziecko. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej białych jajek.

 Zabawa z wykorzystaniem tekstu rymowanki.

Jajeczko, jajeczko, jesteś pisaneczką.

Dziecko wypowiada rymowankę, dzieląc słowa na sylaby i łącząc tę czynność z odpowiednimi ruchami: jedna sylaba – przysiad, druga – wyprost (naprzemiennie).

Wykorzystaj papierowe sylwety pisanek w trzech kolorach

Dostrzeganie rytmu w układzie kolorowych, papierowych pisanek i kontynuowanie go. . Rodzic układa ciąg rytmiczny z papierowych, kolorowych pisanek. Dziecko, po dostrzeżeniu rytmu, kontynuuje go, układając odpowiednie sylwety. Np. pisanki: czerwona, niebieska, pomarańczowa, czerwona, niebieska, pomarańczowa, czerwona, niebieska, pomarańczowa (zawsze trzy sekwencje).

 • Dorysuj wzory   Pisanki – drugie połówki pisanek    . Zdjęcie 1.

 • Zabawa ruchowa – Pokaż pisankę

Dziecko biega po pokoju do dowolnej muzyki. Na przerwę zatrzymuje się i opisuje pisankę którą na niby trzyma w dłoni . Dziecko pobudza swoją wyobraźnię.

Zajęcia poranne 03.04

I ZMIANA

Witajcie kochani!

Dziś posłuchajcie fragmentu wiersza Apolinarego Nosalskiego O dwunastu braciach – kwiecień.

Kwiecień nie czeka,

bardzo się spieszy,

aby na drzewach listki rozwiesić,

pierwsze warzywa zasiać w ogrodzie,

po czym z uśmiechem od nas odchodzi.

 odpowiedz: − O jakim miesiącu jest wiersz?

 Co robi kwiecień? –

Wymień nazwy wszystkich miesięcy.

Zapraszam na kolejne zabawy:  „ Kule i koła”– wiersz Marii Terlikowskiej Kolorowe koła.

Spójrzcie uważnie dookoła, wszędzie są kule i koła.

 Kół co niemiara, kul co niemiara.

Jest koło! Tarcza zegara.

Wesoło koła turkocą pod starodawną karocą.

Na drogach świecą się jasno, błysną i gasną, błysną i gasną.

 A tutaj koło przy kole: wagon, semafor – to kolej.

 A kiedy kół jest tak dużo, po prostu pachnie podróżą.

 Kulę każdy nadmucha – od babci do malucha.

Zrobimy z mydła pianę i będą bańki mydlane.

 • Wyjaśnianie znaczenia słów: gondola, semafor, staroświecka.

 • Rozmowa na temat wiersza

− Jakie przedmioty w kształcie koła zostały wymienione w wierszu? (Dziecko nazywają je i wskazują na obrazkach).

 − Jakie przedmioty w kształcie kuli zostały wymienione w wierszu? (Dziecko, tak samo jak przy kole, nazywają je i wskazują na obrazkach).

 • Segregowanie przedmiotów przygotowanych przez rodzica- plastikowy talerz, koło samochodzika, kolorowy krążek, taca, różnej wielkości piłki, pomarańcza, koraliki itp. Segregowanie przedmiotów na te w kształcie koła (plastikowy talerz, koło samochodzika, kolorowy krążek, taca…) i te w kształcie kuli (różnej wielkości piłki, pomarańcza, koraliki…).

• Określenie różnic między kołem a kulą.

 Napisy: kula, koło, : kartonowe koło, piłeczka. Dziecko bierze między dłonie kartonowe koło. Powinny dojść do wniosku, że koło jest płaskie, prawie go nie czują między dłońmi. Potem bierze piłeczkę. Tu odczucia są inne: piłeczka zajmuje już trochę miejsca (przestrzeni), nie jest płaska jak koło. Potem dziecko rzuca kartonowe koła na podłogę. Ono upada i leży. Następnie rzuca piłkę w kształcie kuli. Ona – jak większość kul – odbija się i turla.

 • Czytanie całościowe lub samodzielne wyrazów kula, koło.

 Ojej, przepraszam, omyłka. To już nie bańka – to piłka. Tu mamy kulę armatnią, niemodną wprawdzie ostatnio. Sypią się kule, kuleczki, wiśnie, a może porzeczki. Nitka, na nitce kulki. Czyje korale? – Urszulki. Balon to kula z gondolą. Lećmy! Państwo pozwolą. W balonie było przyjemnie, lecz pora wracać na Ziemię. Noc właśnie Ziemię otula. A Ziemia – to co? Też kula. (…)

-Następnie rodzic rozcina koło. Ma dwie płaskie połówki koła. Kroi pomarańczę na plasterki, otrzymuje kawałki w kształcie koła. (rodzic wyjaśnia, że środek każdej kuli ma kształt koła).

 • Zabawa z piłkami (kulkami) i krążkami (kołami). Kolorowe koło, piłkę, nagranie spokojnej melodii. Przy nagraniu spokojnej muzyki dziecko w dowolny sposób poruszają się po pokoju. Podczas przerwy w muzyce zatrzymuje się i patrzą, co rodzic pokaże jeśli piłkę – dziecko podskakuj w miejscu, a jeżeli koło, dziecko wykonuje przysiady. Ponowne dźwięki muzyki zachęcają dziecko do swobodnego poruszania się.

•  Otaczanie zieloną pętlą tego, co ma kształt koła, a czerwoną – kuli. Rysowanie kół po śladach. Kolorowanie najmniejszego koła na żółto, a największego – na niebiesko.

• Zabawa orientacyjno-porządkowa Pada deszcz – świeci słońce.

Dziecko trzyma w dłoniach pionowo koło. Gdy usłyszy hasło: Pada deszcz, unosi koło poziomo, wysoko nad sobą, jak daszek chroniący przed deszczem i spaceruje. Na hasło: Świeci słońce – radośnie przeskakuje z nogi na nogę, trzyma koło na wysokości barków. Zabawę powtarzamy.

MIŁEJ ZABAWY – PANI RENATA

Zajęcia popołudniowe

Witam  i zachęcam do wysłuchania bajki muzycznej .

Usiądź  wygodnie w fotelu  uważnie słuchaj.

Bajka Muzyczna: Wiosna radosna

Jeśli masz ochotę narysuj obrazek z  Maciusiem Uśmiechalskim  , Królem Dziubalem  Burym, Żabką śmieszką , słowikiem,   zajączkami itd.

Rodzic zadaje zagadkę – dziecko odgaduje

Zgadnij, w jakich kwiatach można znaleźć brata?… (bratki)

Tuż przy ziemi niziutko, płatki z łodyżką krótką.
Fioletowe, wesołe, bo to przecież… (fiołek)
Dobrze ją znamy z prześlicznej woni, kwitnie dzwonkami,
chociaż nie zadzwoni. … (konwalia)

Jeszcze wszystko uśpione, jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija i mówi o wiośnie. … (przebiśnieg)
Na zielonej łące kwitnie ich tysiące. W swej nazwie sto mają,
jak się nazywają?… (stokrotka)

Jak ten kwiatek się nazywa, co słowo „pan” w nazwie ukrywa? … (tulipan)

Zwykle złote, białe albo fioletowe, wychodzą spod ziemi…. (krokusy)
W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się ,,sanki”,
a te kwiaty kwitną w marcu, w mroźne ranki. (sasanki)

Wiosna przyszła, czekaj chwilkę,
A po chwilce pojawiły się… (zawilce)

Przeczytaj nazwy kwiatów . Dlaczego niektóre kwiaty są pod ochroną?

 Zabawa Kwiaty rosną –kwiaty zwiędły.

Rodzic mówi:  Nasionko rozwiewa wiatr, Dziecko-nasionko biega po pokoju . Rodzic:  nagle wiatr ucichł i nasionko wpadło do ziemi. Dziecko robi  przysiad.  Rodzic: Przyszedł deszczyk i podlał go. Nasionko pękło. Przygrzały go promyki słońca i z nasionka wyrosła łodyżka .Coraz większa, i większa . Dziecko powoli wstaje  z przysiadu. Rodzic:  Pojawiły się listeczki. Dziecko unosi ręce w bok. Rodzic : Deszczyk znowu podlał roślinkę i z łodyżki wyszedł piękny kwiatek. Dziecko unosi ręce do góry.   Rodzic : Słonko mocno przygrzało i kwiatuszek zwiędł. Dziecko schyliło głowę. Ale  znowu zaczął padać deszcz, i kwiat rozchylił swoje płatki. Zabawę można powtórzyć. (Można zmienić się rolami).

Pozdrawiam wszystkich  –Pani Sabinka.

Zajęcia poranne 02.04

Witam Wszystkich !

Powiedz, jaki dziś dzień tygodnia. Wymień nazwy wszystkich dni tygodnia. Dzisiaj zapraszam do zabawy plastycznej ale najpierw poćwiczymy paluszki. Zabawa paluszkowa „10 paluszków”

Mam 10 palców małych do zabawy doskonałych(podnosimy dłonie do góry),
Mogę wszystko zrobić nimi – paluszkami malutkimi(ruszamy paluszkami).
Mogę zamknąć je w piąsteczki lub rozłożyć jak chusteczki(zamykamy piąstki i rozkładamy paluszki).
Mogę w słonko je zamienić, albo schować do kieszeni(rozszerzamy paluszki, i wkładamy do kieszeni).
Mogę podnieść je wysoko lub rozłożyć tak szeroko(podnosimy ręce wysoko do góry i rozkładamy w bok).
Mogą w koszyk się zaplatać albo jak motylek latać(splatamy dłonie palcami ze sobą, później machamy paluszkami).
Mogę je ustawić w rządku lub rozpocząć od początku!(łączymy paluszki w obu dłoniach).

Posłuchaj wierszyka „Forsycja”

Żółte forsycje, zielona trawa,

Ptaszek zakwili, fajna to sprawa.

Długie spacery, ciepło na dworze,

Jakże nam miło jest o tej porze.

Czy wiecie co to jest forsycja ? Popatrzcie na zdjęcie czy znasz te kwiaty?

 Soczyście żółte forsycje zawsze kojarzą nam się z pierwszymi promieniami słońca i nadchodzącą wiosną. Dziś pokażę Wam prosty sposób na pracę plastyczną – Forsycja metodą stempelkowania.

           Do wykonania pracy potrzebujesz: białą kartkę format A4, żółtą farbę, brązową farbę, drucik kreatywny lub wycięty szablon kwiatu forsycji.

             Na kratce za pomocą pędzla, patyka lub palca malujemy brązowe gałązki. Następnie drucik kreatywny wyginamy tak, aby powstał kwiat forsycji z czterema płatkami. Dobrze widać to na zdjęciach poniżej. Tak przygotowany stempelek maczamy w żółtej farbie i stemplujemy kwiaty na naszych gałązkach. Jeśli nie macie drucika kreatywnego podobną pieczątkę można wyciąć z kawałka kartonu, ziemniaka lub słomki do picia napojów. Środki naszych kwiatów dodatkowo  delikatnie stemplujemy  zamoczonymi w brązowej farbie palcami.

Pamiętaj, aby po zabawie posprzątać i dokładnie umyć ręce!

Miłego dnia-pani Renata

Zajęcia popołudniowe

Kto z was ma chęć do zabaw popołudniowych to zapraszam.

MAMO TATO pobaw się ze mną.

Ćwiczenie pamięci ruchowejWiosenne obrazki.

Rodzic kreśli palcem w powietrzu rysunki związane tematycznie z wiosną.  Dziecko odgaduje  co rodzic  narysował i samodzielne odtwarza ten  rysunek.   Rysuje np. chmury, krokusa, bociana, bazie, słońce, deszcz.

Zabawa Czy to już wiosna?

Zielony kartonowy listek dla dziecka. Podnosi w górę zielony listek wtedy, kiedy usłyszy informację zapowiadającą wiosnę. Rodzic czyta:

− Po trawie chodzą bociany.

− W lesie wyrosły prawdziwki i kurki.

− Mocno świeci słońce i dni są coraz dłuższe.

− W ogrodzie zakwitły przebiśniegi i krokusy.

 − Dzieci zjeżdżają z górki na nartach.

 − Na drzewach pojawiły się zielone listki.

− Wieje mroźny wiatr i sypie śnieg.

− Nad stawem kumkają żaby.

Wypowiedzi dziecka o tym, jak jego zdaniem powinna wyglądać wiosna. Uzasadnianie swojej opinii.  Wspólne wyjaśnianie znaczenia przysłów związanych z wiosną.

 Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata.

A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata.

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni.

Piosenka do śpiewania Nie śpijcie kiedy wiosnahttps://www.youtube.com/watch?v=l4OcX981Sww

Przygotuj ołówek i rysuj po śladzie, a potem samodzielnie .

            Pamiętajcie o myciu rączek …..Piosenka wam to powie.

Śpiewające Brzdące – Przegoń wirusa – Piosenki dla dzieci.

Pozdrawiam wszystkie dzieci i rodziców i życzę zdrowia P. Sabinka

Zajęcia poranne -01.04

Witajcie kochani!

Dziś zaczyna się nowy miesiąc czy wiecie jaki?

Zapraszam na kolejne zabawy.

Na początek zabawa – Wiosenne obrazki.

Kreślenie przez rodzica palcem w powietrzu rysunków związanych tematycznie z wiosną. Odgadywanie przez dziecko, co rodzic narysował. Samodzielne odtwarzanie rysunku. Rodzic rysuje np. chmury, krokusa, bociana, bazie, słońce, deszcz.

Dziś poznamy nową literę, opowiedz co dzieje się na obrazku?

Odpowiedz na pytania:

− W jaki sposób Olek ozdobił jajka?

− Czego do tego użył?

• Analiza i synteza słuchowa słowa farby. Dziecko dzieli słowo farby na sylaby i na głoski. Liczy, ile w słowie jest sylab, a ile głosek. Następnie wymienia inne słowa, w których głoskę f słychać na początku (futro, flaga, fasola…), w środku słowa (agrafka, alfabet, wafle…).

• Budowanie schematu słowa farby. Białe kartoniki dla dziecka.(

Dziecko układa tyle kartoników, ile sylab słyszy w słowie farby – rozsuwa kartoniki i wymienia głośno sylaby. Następnie układa tyle kartoników, ile głosek słychać w słowie farby, wymawia głoski głośno, dotykając kolejno kartoników.

• Budowanie schematu słowa Franek. Białe kartoniki dla dziecka.

Kolega Ady, ten który nie chodzi, ma na imię Franek. Rodzic przypomina o tym dziecku. Dziecko dzieli imię Franek na sylaby i na głoski. Układa z kartoników schemat imienia.

• Budowanie modeli słów: farby, Franek. Czerwone kartoniki i niebieskie kartoniki dla dziecka. Dziecko głośno dzieli na głoski słowa: farby, Franek.

Wypowiada głoskę f: długo: fffyyyy… krótko: f, f, f, f.

Głoska f jest spółgłoską i oznaczamy ją na niebiesko. Pod schematami słów: farby, Franek, dziecko zaznacza miejsca głoski f niebieskimi kartonikami. Potem zaznacza miejsca samogłosek czerwonymi kartonikami, a miejsca pozostałych spółgłosek – niebieskimi kartonikami. Porównuje liczbę samogłosek i spółgłosek.

Dziecko przypomina, kiedy używamy wielkiej litery. Odczytuje wyrazy: farby, Franek.

• Nazywanie zdjęć. Rysowanie pod nimi modeli ich nazw.

• Kolorowanie na niebiesko liter f, F w wyrazach.

• Czytanie sylab, tekstu.

• Czytanie wyrazów powstałych z połączenia sylab.

• Łączenie liter z lukami w wyrazach. Odczytanie powstałych wyrazów.

• Wodzenie palcem po literze f: małej i wielkiej, pisanej. Pisanie liter f, F po śladach, a potem – samodzielnie.

Miłej zabawy – pani Renata

Zajęcia popołudniowe

Witam was i myślę, że po obiedzie macie ochotę  posłuchać muzyki relaksacyjnej  i odgadnąć Jakie kwiaty wiosenne przedstawiono w tym utworze?

   Spring waltz Dmitri Shostakovich – The Second Waltz

https://www.youtube.com/watch?v=kc6Kcgka8Ho

Narysuj … Rodzinny  bukiet kwiatów – I podaruj swoim bliskim  

Dziecko rysuje maluje kwiaty- zwracamy uwagę na elementy  łodyga, liście, kwiat… barwy, kształty .

Odszukaj drogi  Ady i Olka do kwiatów . Nazwij je.

https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/91235685_252094939167242_3678197373680484352_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=vxNdef2BT58AX9GHvpS&_nc_ht=scontent.fwaw5-1.fna&oh=3dcf8011536278487ba1c0463e5ac564&oe=5EA8B466

Zabawa Taniec promyków  z wstążeczką ,apaszką, szyfonową chustką.

Rodzic puszcza dowolną skoczną muzykę dziecko porusza się do muzyki, można zaproponować  kilka gestów itp. Ważne jest skoordynowanie ruchów z rytmem muzyki.

Przygotuj kredkę dla siebie i rodzica.

Słuchaj i rysuj. Czytanie tekstu i rysowanie wykonuje rodzic i dziecko

https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/91391311_1064494307253691_1500734965623554048_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=y5BtlzVXC7cAX9o01Hp&_nc_ht=scontent.fwaw5-1.fna&oh=aaf2fd4dbfeb3e615efc2e6fa9049193&oe=5EA84E38

Pozdrawiam, pani Sabinka 🙂

Zajęcia poranne 31.03

Witajcie w ostatni dzień miesiąca Marca tj. WTOREK.

Myślę, że wasze roślinki na oknie pięknie rosną i pamiętacie o ich podlewaniu Fasolki, cebulki, pietruszki. Możecie  wsiać do doniczki z ziemią nasionka zbóż ,które będą piękną dekoracją waszego okna w Święta  Wielkanocne.

Ćwiczenie ortofoniczne Głosy Lasu

Rodzic wymienia zwierzęta leśne  dziecko naśladuje jego glos np. Sowa -Hu, hu, Wilk -auuu, dzik -hrum, Kukułka-ku, ku itp

Zabawa  w  rymy

 Rodzic podaje nazwę zwierzęcia, a dziecko  wymyśla do niej rymy,

 np. wiewiórka – chmurka, piórka, kurka…

 myszka – szyszka, pliszka, łodyżka…

niedźwiadek – dziadek, niejadek…

Rozwiązanie rebusu fonetycznego. Zdjęcia/obrazki: ser, ogórek, waga, arbuzy. Dziecko łączy pierwsze głoski z nazw zdjęć/obrazków – podaje nazwę ptaka, którą otrzymał: ser (s), ogórek (o), waga (w), arbuzy (a) – sowa.

Rodzic  wyjaśnia, że sowa jest ptakiem.          

Dziecko ogląda  zdjęcie sowy.  Podaje cechy ptasie sowy (pióra, duże kończyny zakończone szponami, dziób, skrzydła, fruwa). Określa kolor piór, zwraca uwagę na duże oczy.

https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/p1080x2048/91419972_221416762275592_3681589745009295360_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=doKR45yNCTcAX_JZDr6&_nc_ht=scontent.fwaw5-1.fna&_nc_tp=6&oh=c1ffa30a9077d70bd9a7d14027dff317&oe=5EA94484

Dziecko  słucha wiadomości na temat sów.

Sowa to ptak nocny, mocno upierzony. Oczy ma otoczone piórami tworzącymi coś na kształt tarczy, tzw. szlarę. Sowa jest ptakiem drapieżnym. Swoją zdobycz połyka w całości. W Polsce żyje kilka gatunków sów, od największego – ogromnego puchacza – do małej sówki, wielkości wróbla. Puchacz jest u nas rzadkim ptakiem. W pobliżu osiedli ludzkich mieszka najczęściej sowa pójdźka oraz płomykówka. Płomykówka jest bardzo wrażliwa na światło dzienne, więc wychodzi ze swojej kryjówki jedynie nocą.

• Zabawa ruchowa Sowy fruwają, sowy śpią. Dzieci biega i macha rękami – skrzydłami. Gdy usłyszy hasło: Sowa śpi – zatrzymuje się, wykonują przysiad, głowę wciska w ramiona, ręce trzyma opuszczone wzdłuż tułowia, a oczy zamknięte. Na słowa : Sowa fruwa, dziecko przemieszcza się po pokoju  – nocnym lesie, porusza rękami – skrzydłami.

 Słuchanie piosenki  Śpiewające Brzdące Mądra sowa –Piosenki dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=pSMSOvfCNeA

Wykonanie sów z pasków brązowego papieru.

Narysowane na brązowym papierze paski o długości: 11 cm, 7,5 cm, 6 cm (na brzuszek), 8,5 cm (na głowę), 4 cm i 3 cm (na oczy), 6 cm – nacięty na końcach (na uszy). Dziecko skleja ze sobą paski tak, jak na poniżej przedstawionym zdjęciu.

• Oglądanie wykonanej pracy .

Miłego dnia życzę P. Sabinka

Zajęcia popołudniowe

II ZMIANA

Zabawa Co robimy?

Rodzic rytmicznie recytuje proponowany tekst . Po opanowaniu tekstu dziecko wspólnie z rodzicem obrazują go ruchem.

Wszystkie dzieci maszerują.

Teraz równo przytupują,

pięknie klaszczą razem z panią

i znów maszerują za nią.

Spoglądają w prawo, w lewo

i witają się z kolegą,

a na końcu robią koło,

no i bawią się wesoło

Ćwiczenia oddechowe – Pada deszcz – świeci słońce.

Na dywanie są rozłożone chmurki wycięte z białych kartek papieru (kilka). Dziecko spaceruje w rytmie wybranej piosenki. Rodzic zwraca się do dziecka: Jest piękna pogoda, wychodzimy na spacer.

Podczas przerwy w muzyce rodzic klaszcze w ręce – zaczyna padać deszcz.

Każdy podchodzi do najbliżej leżącej chmurki, powoli unosi ją nad głowę, równocześnie nabierając powietrze. Trzymając ją wysoko, przez chwilę zatrzymuje powietrze w płucach. Następnie powoli je wypuszcza, równocześnie przechodząc do przysiadu – kładzie chmurkę na dywanie.

Kończenie zdań – tworzenie porównań.

Śnieg jest biały jak… (mąka, papier, kreda…)

Deszcz jest mokry jak… (woda, mgła…)

Burza jest groźna jak… (lew, tornado…)

Słońce grzeje mocno jak…(kaloryfer, piec)

Narysuj na kartce 5 przedmiotów zaczynających się na literę Ł i pokoloruj.

Miłej zabawy – pani Renata

Witam o poranku w dniu 30.III

Powiedz swoim rodzicom: Jak nazywa się dzisiejszy dzień?  Jaka jest pora roku? Nazwij miesiąc. Wymień nazwy wszystkich miesięcy.

Porozmawiaj o swoich obowiązkach domowych, które wykonasz w dniu dzisiejszym.

Tablice edukacyjne: Zwierzęta naszych lasów

A teraz zachęcam do  poznania  przedstawicieli zwierząt żyjących w lesie;

Rozpoznaj te zwierzęta :  sarna, dzik, wiewiórka ,borsuk

Zapraszam do  zabawy. W lesie.            

 Rodzic opowiada, a dziecko wykonuje ruchy, gesty, naśladują dźwięki, o których jest mowa. Wyruszamy na wycieczkę do lasu (dziecko maszeruje w miejscu). Ścieżka robi się coraz węższa, idziemy coraz wolniej. Las staje się bardzo gęsty – trzeba się schylać, przechodzić pod gałęziami, rozchylać zarośla  (dziecko pokazuje różne sposoby przedostawania się przez las). Co jakiś czas odpoczywa. Zatrzymaj się i słuchaj odgłosów lasu: śpiewu ptaków (wykonaj skłony głowy w tył, na boki), stukania dzięcioła (w przysiadzie, uderzaj palcami o podłogę). Idź dalej. Widzisz w oddali  sarenki, dziecko  biega jak sarenka . Rodzic  mówi – Uważaj  idzie dzik – dziecko chodzi na czworakach. Zobacz tam w górze po gałązkach  skaczą  wiewiórki  – dziecko skacze z nóżki na nóżkę. Przechodź na paluszkach obok nory  borsuka. Jesteś już na polanie, biegaj radośnie, podskakuj, zrywaj kwiaty. Powoli wracaj do domu – dziecko maszeruje.

Jeżeli masz w domu Encyklopedię zwierząt to odszukaj  i nazwij  obrazki leśnych zwierząt: sowy, sroki, sarny, borsuka, kukułki, sójki, jeża, wilgi, wiewiórki, jelenia, wilka, niedźwiedzia brunatnego.

Dziecko  nazywa leśne zwierzęta. Dzieli ich nazwy na sylaby i na głoski . Przykładowe zdjęcia/obrazki do podziału na sylaby i na głoski  to  sowa, sroka, sarna, borsuk, kukułka, sójka.

Układanie zdań z wykorzystaniem pasków papieru  – Każde słowo to 1 pasek papieru

To jest las. Dziecko układa 3 paski i powtarza zdanie

W lesie mieszka sarna. . Dziecko układa 4 paski i powtarza zdanie

W  gęstym  lesie mieszka sarna . Dziecko układa  5 pasków i powtarza zdanie. Dziecko samo tworzy zdanie a rodzic układa paski.

Zabawy badawcze Gdzie jest powietrze?

 Przezroczyste kubeczki, w tym jeden z otworami, gazety, przezroczyste naczynie z wodą, schłodzona butelka, wysoka miska z gorącą wodą, moneta, balonik, szklanka, miska z wodą.

 • Ćwiczenia oddechowe. Wąchanie kwiatka. Dziecko mocno wciąga powietrze nosem, a wydycha – ustami. Rodzic pyta − Co wciągałeś(łaś)  nosem, a wydychałeś(łaś) ustami? −                

Gdzie jest to powietrze?

Poznawanie właściwości powietrza.

Ćwiczenie 1.  Przygotuj przezroczysty kubeczek, gazetę i przezroczysty pojemnik z wodą.  Rodzic zgniata gazetę (po kawałku) i umieszcza w kubeczku. Trzyma kubeczek do góry dnem, . wkłada go do pojemnika z wodą. Po chwili go wyciąga. Dzieci dotykają papieru. (Papier jest suchy). Następnie Rodzic wkłada tak samo pogniecione gazety do kubeczka, ale robi dziurki w jego dnie. Wkłada odwrócony do góry dnem kubeczek z gazetą do pojemnika z wodą. Po chwili wyciąga go, a dziecko dotyka gazety. (Papier jest mokry).

Rodzic pyta: − Czy za pierwszym razem gazety były mokre, czy suche? − Dlaczego woda nie wypełniła kubeczka? − A jak było za drugim razem? Dlaczego woda wypełniła kubeczek?Co uszło przez dziurki?

Wniosek Powietrze jest wszędzie. Wypełnia wszystko. Za pierwszym razem w kubeczku było powietrze i dlatego woda się do niego nie dostała. Za drugim razem powietrze uszło przez otworki i dlatego woda dostała się do kubeczka.

Ćwiczenie 2. Dziecko nadmuchuje 2 baloniki. Potem wkłada je do misek z wodą tak, aby otwór balonika był pod wodą. Przygląda się wodzie, wylatującym z niej bąbelkom.

Ćwiczenie trwa do chwili, aż balonik całkiem oklapnie. Rodzic pyta: − Co działo się z wodą? − Co było w bąbelkach? − Co działo się z balonikiem? − Skąd bąbelki z powietrzem znalazły się w wodzie?

Wniosek Powietrze jest wszędzie. Było też w baloniku.

Ćwiczenie 3.  − Czy powietrze ma zapach? Określanie właściwości fizycznych powietrza. −  Dziecko  wącha  powietrze. − Czy ma smak? Smakuje powietrze.

− Jaki kształt ma powietrze w pokoju? A jaki kształt ma np. w wazonie? (Dziecko powinny samo dojść do wniosku, że powietrze przyjmuje kształt pomieszczenia, naczynia, w którymsię znajduje).

 − Co dzieje się z powietrzem, gdy je odgrzejemy? N. wkłada schłodzoną szklaną butelkę do wysokiej miski wypełnionej do 1/3 objętości gorącą wodą.  Dziecko kładzie monetę na szyjce butelki, zasłaniając otwór. Rodzic  trzyma butelkę, żeby się nie wywróciła. Dziecko w ciszy obserwuje, co się dzieje. (Moneta wyda dźwięk, poruszona powietrzem). − Co podgrzewaliśmy, podgrzewając butelkę? − Co się stało z monetą? − Co ją poruszyło?Dlaczego powietrze wychodziło z butelki?

Wniosek

Powietrze jest bezbarwne, bezwonne, przyjmuje kształt pomieszczenia, naczynia, w którym się znajduje. Podgrzewane, zwiększa swoją objętość, potrzebuje miejsca.

Rodzic wyjaśnia, że takie substancje jak powietrze nazywamy gazami.

III. Rozmowa podsumowująca. − Co to jest gaz? − Czy powietrze coś waży? − Co to znaczy, że w powietrzu unoszą się zapachy? − Czy jest możliwe, że gdzieś nie ma powietrza? − Jak nurkowie oddychają pod wodą?

IV. Zastosowanie właściwości powietrza. •

 Po co, do czego jest potrzebne powietrze.

Podpowiedzi

 • Podgrzewanie powietrza do lotu balonem.

 • Regulowanie temperatury powietrza do uprawy roślin szklarniowych.

• Chłodzenie powietrza do dłuższego przechowywania żywności (np. w lodówce).

•Zastosowanie sprężonego powietrza (tlenu) w medycynie (np. w chorobach układu oddechowego, głównie płuc). Obecnie w urządzeniach służących leczeniu Koronawirusa.

Życzę zdrówka- Pani Sabinka .

Zajęcia popołudniowe

II ZMIANA

1. Oglądnijcie film o niedzwiedziach:

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) to chroniony ssak z rodziny niedźwiedzi. Ma masywną budowę ciała, krótką i grubą szyję, małą głowę i oczy i uszy, bardzo silne kończyny. Skóra porośnięta bardzo gęstym futrem w kolorze brązowym, zdarzają się też barwy kremowej i czarnej. Ma bardzo dobry węch i słuch. Jest największym żyjącym drapieżnikiem w Polsce. Ma łagodne usposobienie, nie atakuje człowieka, wręcz go unika, jednakże sprowokowany może być bardzo groźny. Gdy jest głodny potrafi zabić konia.W 2008 roku było ich w Polsce tylko 90.

To niesamowite, ale ten potężny ssak może rozwinąć w biegu prędkość nawet 65 km/h.

Niedźwiedź brunatny jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Wokół gawry jest także chroniona strefa w odległości 500 m.

Nasze niedźwiedzie żyją maksymalnie 40 lat. Zwykle jednak od 25 do 35 lat.


2. Układanie zdań na temat zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Układanie rymów do nazw zwierząt. Zdjęcia zwierząt występujących w Polsce (sarny, borsuka,kreta, sroki, wrony, motyla). Dziecko ogląda zdjęcia zwierząt występujących w Polsce. Podają ich nazwy. Dzielą te nazwy na sylaby , na głoski .Rysowanie pod zdjęciami odpowiedniej liczby kresek, odpowiadającej liczbie głosek. Słuchanie nazw ptaków drapieżnych zamieszkujących łąki i pola. Potem dzieci układają zdania z nazwą wybranego zwierzęcia, na koniec liczą słowa w ułożonych zdaniach.

Np. Sroka lubi błyszczące przedmioty. (4 słowa).

Rodzic podaje nazwę zwierzęcia, a dziecko wymyśla do niej rymy, np. wiewiórka – chmurka, piórka, kurka…

myszka – szyszka, pliszka, łodyżka…

niedźwiadek – dziadek, niejadek…

3.Zabawa Zwierzęta w lesie.

Dziecko ustawia sobie krzesełko na dywanie. Skacząca wiewiórka w półprzysiadzie, ze złączonymi z przodu dłońmi, trzyma orzeszek – dziecko skacze obunóż wokół swojego drzewa (krzesełka). Niedźwiedź wspina się na drzewo – w siadzie na krzesełku dzieci wykonują naprzemienne ruchy rękami i nogami. Wąż – dziecko tworzy wijącego się między krzesełkami węża. Syczą: sss… Na sygnał rodzica nieruchomieje. Zbawę powtarzamy.

4. Rysowanie po szarych liniach. Określanie, które zwierzęta obserwowali Olek i dziadek. Czytanie całościowe wyrazów: lornetka, lupa. Czytanie samodzielne wyrazów: lornetka, lupa.

Miłej zabawy – pani Renata

Zajęcia poranne 27.III.2019

Witam wszystkich i zapraszam do obejrzenia filmu

Wędrówki Skrzata Borówki – odc. 9 – Pole

Zestaw zabaw i ćwiczeń ruchowych z butelkami po wodzie mineralnej

Mamo Tato pobaw się ze mną .   (Wygodne sportowe stroje)

Przygotuj plastikową butelkę dla każdego uczestnika zabawy

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa Spacer .

Dziecko porusza się swobodnie po pokoju, trzymając przybór w rękach. Na klaśnięcie Rodzica  zatrzymuje się i manipuluje przyborem: podaje go sobie z jednej ręki do drugiej, z przodu, za plecami, pod kolanami; podrzuca i łapie.

Ćwiczenia mięśni brzucha – Jak najdalej w przód.         

Dziecko  w siadzie prostym  trzyma przybór w obu rękach. Wykonuje skłon tułowia w przód, sięgając rękami z przyborem jak najdalej w kierunku stóp (kolana proste).

Skręty – Na prawo, na lewo. Dziecko w siadzie skrzyżnym, trzyma przybór na głowie, przytrzymuje rękami, łokcie ma na zewnątrz. Wykonuje skręty tułowia w prawo i w lewo; co pewien czas wykonując kilka rzutów i chwytów przyboru

SkrętoskłonyWitamy stopy. Dziecko w siadzie rozkrocznym, przybór  trzyma oburącz w górze; wykonuje skrętoskłon do lewej stopy – dotknięcie –przywitanie z przyborem; wyprost;  wykonuje skrętoskłon do prawej stopy – przywitanie jej (podczas ćwiczenia dziecko stara się nie zginać kolan, przybór trzyma obiema rękami).

Ćwiczenie mięśni grzbietu – Oglądamy butelkę. Dziecko w leżeniu przodem, trzyma przybór  w obu rękach, przed głową. Unosi głowę, prostuje ręce; ogląda przybór, wytrzymuje przez chwilę. Potem wraca do leżenia – odpoczywa.

 • Ćwiczenie mięśni brzucha – Spotkanie. Dziecko w leżeniu tyłem, trzyma przybór  w obu rękach wyciągniętych za głową. Jednocześnie wznosi obie nogi i ręce – dąży do spotkania nóg z przyborem; potem powraca do pozycji wyjściowej.

 • Ćwiczenie mięśni grzbietu i brzucha – Z nóg do rąk. Dziecko w leżeniu tyłem, trzyma przybór  pomiędzy stopami. Przekazuje  go do rąk, za głowę i powraca do siadu. Ponownie wkłada przybór  pomiędzy stopy i od nowa wykonuje ćwiczenie.

Bieg – Postaw butelkę. Dziecko biega z przyborem w różnych kierunkach przy akompaniamencie muzyki . Podczas przerwy w  muzyce stawia przybór na podłodze tak, aby się nie przewrócił.

Ćwiczenia przeciw płaskostopiu – Sprytne stopy. Dziecko w siadzie prostym podpartym, przybór  ma pomiędzy stopami (pionowo). Krąży nimi obunóż w prawo i w lewo. Wałkuje przyborem: raz jedną stopą, raz drugą. -W siadzie podpartym dziecko chwyta  stopami przybór  i podnosi go do góry.

Zabawa rytmiczna  – Zgodnie z rytmem granym na pokrywkach Dziecko spaceruje po pokoju w różnych kierunkach, w rytmie granym na pokrywkach przez rodzica. Podczas przerwy w grze zatrzymuje się, słucha rytmu wystukiwanego przez rodzica i, stara się go zapamiętać, a następnie wystukuje ten rytm, uderzając przyborem o podłogę.

Zabawa uspokajająca Marsz parami. Dziecko maszeruje  po obwodzie koła; odkłada przybór do pojemnika z plastikami.

Dziękuję rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.

Pozdrawiam P. Sabina  Wnuk

Zajęcia popołudniowe

1.Rozwiązanie zagadki.

Pracowitsze są od ludzi,

wstają, gdy je słonko zbudzi.

Zorganizowane jak żołnierze,

każda coś do pyszczka bierze –

igły sosny lub źdźbła słomy.

Co to za zwierzęta?

Wiesz, tylko pomyśl! (mrówki)

Omówienie budowy mrówki. ( czyta rodzic)

Mrówki mają smukłe ciało, dużą głowę, wąski i wydłużony tułów, odwłok jajowaty, duży, czułki kolankowato załamane, narząd gębowy, gryzący, szczęki dolne przystosowane do zlizywania cieczy. Nogi mają cienkie i długie. Królowa ma skrzydła, robotnice ich nie mają. Samice żyjące krótko mają skrzydła. Królowe i samice tracą skrzydła po okresie godowym.

2. Czytanie z rodzicem (lub samodzielnie) wyrazu mrowisko.

Mrówki tworzą duże społeczeństwa, w których każdy osobnik jest podporządkowany interesom całej kolonii (wykonuje ściśle określone funkcje). Jedynym obowiązkiem królowej jest składanie jaj. Najwięcej w mrowisku jest robotnic. Wykonują one wszelkie prace: dostarczają pożywienie, sprzątają, bronią przed obcymi, opiekują się potomstwem.

Oglądanie mrowiska. Kolorowanie rysunków mrówek.

Odpowiadanie na pytanie: Dlaczego mrówki nazywamy czyścicielami lasu? Liczenie mrówek na mrowisku oraz ile jest pod ziemią.

Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach.

3. Zabawa ruchowa Kulawy lisek.

Dzieco jest liskiem. Znajduje się w przysiadzie podpartym, jedną nogę ma uniesioną lekko w tył, wyprostowaną. Idzie na czworakach, wspierając się na dłoniach i jednej nodze (posuwanie się do przodu jest zbliżone do zajęczego skoku). Po kilku ruchach siadają skrzyżnie i odpoczywają, a następnie przechodzą do przysiadu podpartego, podnosząc drugą nogę w tył i powtarzając zabawę od początku.

Miłej zabawy – pani Renata

Witam  w dzisiejszy czwartkowy  poranek 26.III .2020

Zachęcam Was do założenia hodowli fasoli, opis zamieściłam już na stronie.

 Kto z was ma już zasadzone roślinki podlewa je oraz obserwuje: Co się zmieniło?

Rozmawiamy o zmianach np. nasionko pękło, ma już kiełki itp.

Szukamy na swojej półce z książeczkami  Mieszkańców pólKto to taki?

Rodzic wymienia głoski:    m-y-sz-k-a ,    z-a-j-ą-c,   k-r-e-t,  k-u-r-o-p-a-t-w-a,  b-a- ż-a-n-t –

Dziecko odgaduje  nazwy i ogląda książeczki, zwraca uwagę na ich wygląd i ich domek

Zapraszam  rodziców z dzieckiem  do wykonania pracy technicznej    Uciekająca  myszka


Przygotuj:  Skarpetkę ,  rolkę po papierze toaletowym , nożyczki , 2 guziki ,sznurek na ogon i wąsy  wata, kartka papieru

Wykonanie:

Na paluszkach skarpetki rodzic  przyszyje 2 guziki- Oczka i zszyje nosek z wąsami . W środek skarpetki włóż odrobinę  waty i rolkę po papierze toaletowym . Odstającą skarpetkę –piętę i resztę włóż do środka rolki .Na koniec doklej ogon lub mama doszyje z sznurka lub tasiemki oraz uszy z kartki papieru.

Myszkę można umocować do dłuższego sznurka bawić się w dowolny sposób

Proponowane zabawy  

 1. Złap myszkę  Dziecko trzyma plastikową  odwróconą miskę i próbuje złapać myszkę którą rodzic ciągnie na sznurku. Zmiana ról
 2. Szukamy myszki  w zabawie Ciepło-  zimno. Dziecko wychodzi do innego pokoju . Mama chowa myszkę w pokoju. Woła dziecko które rozpoczyna szukanie . Rodzic podpowiada dziecku  słowami mróz, zimno, ciepło, gorąco .  Słowo gorąco oznacza miejsce schowanej myszki. Mróz  -nie idź tam.

Zaznaczam że myszkę można zrobić bez skarpety i szycia guzików tylko z wykorzystaniem kolorowych kartek i kleju

Mali twórcy próbujcie co wam wyjdzie ……..powodzenia!

Witam  w dzisiejszy czwartkowy  poranek 26.III .2020

Zachęcam Was do założenia hodowli fasoli, opis zamieściłam już na stronie.

 Kto z was ma już zasadzone roślinki podlewa je oraz obserwuje: Co się zmieniło?

Rozmawiamy o zmianach np. nasionko pękło, ma już kiełki itp.

Szukamy na swojej półce z książeczkami  Mieszkańców pólKto to taki?

Rodzic wymienia głoski:    m-y-sz-k-a ,    z-a-j-ą-c,   k-r-e-t,  k-u-r-o-p-a-t-w-a,  b-a- ż-a-n-t –

Dziecko odgaduje  nazwy i ogląda książeczki, zwraca uwagę na ich wygląd i ich domek

Zapraszam  rodziców z dzieckiem  do wykonania pracy technicznej    Uciekająca  myszka

Przygotuj:  Skarpetkę ,  rolkę po papierze toaletowym , nożyczki , 2 guziki ,sznurek na ogon i wąsy  wata, kartka papieru

Wykonanie:

Na paluszkach skarpetki rodzic  przyszyje 2 guziki- Oczka i zszyje nosek z wąsami . W środek skarpetki włóż odrobinę  waty i rolkę po papierze toaletowym . Odstającą skarpetkę –piętę i resztę włóż do środka rolki .Na koniec doklej ogon lub mama doszyje z sznurka lub tasiemki oraz uszy z kartki papieru.

Myszkę można umocować do dłuższego sznurka bawić się w dowolny sposób

Proponowane zabawy  

 1. Złap myszkę  Dziecko trzyma plastikową  odwróconą miskę i próbuje złapać myszkę którą rodzic ciągnie na sznurku. Zmiana ról
 2. Szukamy myszki  w zabawie Ciepło-  zimno. Dziecko wychodzi do innego pokoju . Mama chowa myszkę w pokoju. Woła dziecko które rozpoczyna szukanie . Rodzic podpowiada dziecku  słowami mróz, zimno, ciepło, gorąco .  Słowo gorąco oznacza miejsce schowanej myszki. Mróz  -nie idź tam.

Zaznaczam że myszkę można zrobić bez skarpety i szycia guzików tylko z wykorzystaniem kolorowych kartek i kleju

Mali twórcy próbujcie co wam wyjdzie ……..powodzenia!

Życzę wspaniałej zabawy –pani Sabinka.   

Życzę wspaniałej zabawy –pani Sabinka.   

Witam wszystkich i zapraszam do zabawy z dzieckiem

II ZMIANA

1. Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Otaczanie czerwoną pętlą ssaków, zieloną pętlą – ptaków, a brązową pętlą – owadów. Rysowanie po śladzie drogi kreta do kopca.

2. Zabawa pobudzająco-hamująca Proste plecy.

Proszę przygotować :2 łyżki , 2 pokrywki, 2 kolcki itp.

Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, ma proste plecy, ręce ułożone na kolanach. Kiedy usłyszy dźwięki łyżek, zaczyna maszerować. Przerwa w muzyce oznacza ponowne przejście do siadu skrzyżnego i pozostanie w bezruchu przez kilka sekund. Kiedy usłyszy dźwięki np. pokrywek, zaczyna podskakiwać. Określone dźwięki odpowiadają ustalonym wcześniej figurom: obroty, bieg, skoki w przód.

3. Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Słuchanie nazw zwierząt. Nazywanie ich ruchów.

II ZMIANA

1. Nazywanie zwierząt przedstawionych na zdjęciach. Otaczanie czerwoną pętlą ssaków, zieloną pętlą – ptaków, a brązową pętlą – owadów. Rysowanie po śladzie drogi kreta do kopca.

2. Zabawa pobudzająco-hamująca Proste plecy.

Proszę przygotować :2 łyżki , 2 pokrywki, 2 kolcki itp.

Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, ma proste plecy, ręce ułożone na kolanach. Kiedy usłyszy dźwięki łyżek, zaczyna maszerować. Przerwa w muzyce oznacza ponowne przejście do siadu skrzyżnego i pozostanie w bezruchu przez kilka sekund. Kiedy usłyszy dźwięki np. pokrywek, zaczyna podskakiwać. Określone dźwięki odpowiadają ustalonym wcześniej figurom: obroty, bieg, skoki w przód.

3. Rysowanie szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Słuchanie nazw zwierząt. Nazywanie ich ruchów.


Miłej zabawy, pani Renata

Propozycja zajęć  i zabaw w dniu 25.III.2020

I zmiana –

Zabawa z lusterkiem Puszczamy zajączki

Dziecko trzyma w ręku lusterko i kieruje do okna w stronę promieni słonecznych, promienie odbijają się w nim i dają odblask ,którym można dowolnie kierować.

W tym opowiadaniu lustrzany zajączek może uratować życie.

Słuchanie opowiadania Mieszkańcy pól – Co to jest Ktosiek?

Ada bardzo lubiła, gdy rodzice czytali jej książki. Niektóre znała prawie na pamięć. Czasami jednak prosiła, żeby wymyślali dla niej zupełnie nowe historie. Pewnego wieczoru mama opowiedziała jej bajkę o dwóch niesfornych zajączkach. Ich ulubioną zabawą było puszczanie „lustrzanych zajączków”. Gdy kierowało się lusterko w stronę światła, promień odbijał się w nim i dawał odblask, którym można było dowolnie sterować. Wystarczyło poruszać lusterkiem w górę, w dół i na boki, a odbite światło skakało jak mały zajączek. Ada leżała wygodnie w łóżku, a mama zaczęła opowieść: „Zajączek Hyc i zajączek Hop mieszkali z rodzicami w leśnej kotlince. Ich mama wiele razy ostrzegała synków przed niebezpieczeństwem i prosiła, żeby nigdy nie oddalali się od domu i nie rozmawiali z obcymi. Jednak zajączki były bardzo ciekawe, co kryje się za strumieniem. – Zróbmy tylko małe hyc! – powiedział zajączek Hyc. – A potem zróbmy małe hop! – powiedział Hop. Szybciutko zrobiły „hyc!” „hop!” i „kic, kic” i przeskoczyły strumień. A tam było tyle ciekawych rzeczy! Jagodowe krzaki, nory borsuków, ślady dzików i bukowe orzeszki. Zajączki kicały leśną drogą i nawet nie zauważyły, że są już daleko od domu. – Wracajmy, bo mama będzie nas szukać – powiedział Hyc. – Ale w którą stronę? – zawahał się jego brat. Na prawo była wielka jaskinia. Na lewo był głęboki wąwóz. Na wprost były bagna. Z tyłu nadchodził… Ktosiek…” – A kto to jest Ktosiek? – zapytała Ada. – Taki nie wiadomo kto. Ktoś obcy, komu nie można ufać. – Ojej! I co te zajączki teraz zrobią? – Posłuchaj dalej… – mama wzięła głęboki oddech i wróciła do swojej opowieści: „Ktosiek zbliżał się szybko, o czym świadczyły szelest łamanych gałęzi i falujące zarośla. Zajączki przytuliły się do siebie i pisnęły: 37 – Mamo, ratuj! Z krzaków wyszedł wielki kocur, zwany rysiem. Był cztery razy większy od zwykłego kota. Miał dzikie spojrzenie i szpiczaste uszy. – Co jest, szaraki? Co tu robicie? – zapytał i obwąchał kulące się ze strachu zwierzątka. – Idziemy do domu – wyszeptał Hyc. – Do mamy – dodał Hop. – A gdzie to jest? – zapytał ryś. – Tam – Hyc wskazał kierunek. – Tam – jego brat pokazał kierunek przeciwny. – Hm… widzę, że zabłądziliście. Ja was zaprowadzę – zdecydował ryś. – Ale my nie możemy iść z nikim obcym. Mama nam nie pozwala. – Ja obcy? Ja? Przecież ja jestem waszym dobrym wujkiem i od dawna przyjaźnię się z waszą mamą – ryś wyszczerzył zęby w sztucznym uśmiechu. – Ale my cię nie znamy. Ty jesteś Ktosiek – odparły zajączki. – Ktosiek? Dobre sobie! Mam na imię Miłosław, bo w całym lesie słynę z tego, że jestem bardzo miły. – Skoro znasz naszą mamę, to powiedz, jak ona wygląda – zapytał podchwytliwie Hyc. – Noo… jest większa niż wy, ma bardzo długie uszy, które czasami leżą płasko, a czasem są nastroszone do góry. Ma mocne tylne nogi i potrafi bardzo wysoko skakać. Aha! No i bardzo was kocha! Zgadza się? – zakończył ryś. – Chyba tak… – szepnęły zajączki. – Obiecałem waszej mamie, że w razie potrzeby się wami zaopiekuję. Chodźcie za mną, zaprowadzę was do domu. Zajączki spojrzały na siebie niepewnie. Wtem na drzewie pojawiła się wiewiórka. – Nie ufajcie mu! To jest Ktosiek! – krzyknęła i bęc! rzuciła w rysia orzeszkiem, który trafił go prosto w nos. – A kysz! – warknął ryś. – Mam coś dla was, kochane szaraczki – odwrócił się i zerwał krzaki pełne soczystych jagód. – Dziękujemy – odparły zajączki, które poczuły się już bardzo głodne. – Piii! Nie jedzcie tego! – pisnął przelatujący ptak. – On chce was oszukać! – krzyknęła myszka, a mrówki zebrały się w jedną mrówczą drużynę i zaczęły gryźć rysia po łapach. – Uciekajcie! – wrzasnął borsuk. Przerażone zajączki zaczęły uciekać, a ryś ruszył za nimi. Skakały najszybciej jak potrafiły, ale Ktosiek był szybki jak gepard. Już, już miał capnąć zębami kark jednego z zajączków, gdy stało się coś niespodziewanego. Blask o sile tysiąca latarek oślepił oczy rysia, który potknął się o wystający korzeń i upadł pyskiem prosto w błoto. Bęc! – Lustrzany zajączek! – wrzasnął Hop. Okazało się, że to zajęcza mama puściła „lustrzanego zajączka” prosto w oczy napastnika. Zanim ryś otrząsnął się z błota i odzyskał wzrok, posadziła dzieci na swoim grzbiecie i powiedziała: – Trzymajcie się mocno. Wracamy do domu! Wieczorem, w bezpiecznej kotlince, Hyc i Hop przytuliły się do mamy. – Przepraszamy. Już nigdy więcej nie będziemy same odchodzić od domu i rozmawiać z Ktosiem. Dziękujemy, że nas uratowałaś, mamusiu. Mama pogładziła mięciutkie uszy swoich synków i powiedziała: – I podziękujcie też „lustrzanemu zajączkowi”. Bez niego bym sobie nie poradziła”

 • Rozmowa na temat opowiadania. Rodzic  pyta  − O czym opowiadała mama Adzie?  Co było ulubioną zabawą niesfornych zajączków? − Jakie imiona miały zajączki? − Przed czym mama ostrzegała zajączki? − Czy posłuchały one mamy? − Kogo spotkały w lesie? − Kto to jest Ktosiek? − Jak skończyła się ta historia? − Czy wy też możecie spotkać Ktośka? − Co wtedy powinniście zrobić?

Zabawa z wykorzystaniem rymowanki. Dzieci dobierają się parami, stają naprzeciwko siebie. Powtarzają tekst rymowanki za Rodzicem  uderzając raz w swoje dłonie, raz w dłonie partnera.

My z ktośkami nie mówimy, Rodziców się zawsze trzymamy nic też od nich nie bierzemy. – nieznajomych unikamy

Dziecko w  parzez rodzicem  stają naprzeciwko siebie. Powtarzają tekst rymowanki za Rodzicem uderzając raz w swoje dłonie, raz w dłonie partnera.

Czytanie wyrazów:  Uwaga Ktosiek! Pole itp.

Milej zabawy  pani Sabinka W.

II zmiana: Zabawy w III części dnia:

1.Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.

Rodzic wskazuje poszczególne obrazki (lub mówi słowa) elementów pogody w dowolnej kolejności, a dziecko wypowiada słowa, dźwięki pasujące do obrazków. Dźwięki te zostały wcześniej ustalone.

Np. Krople deszczu – kap, kap…

Kałuże – plum, plum…

Strumyk – szur, szur…

Chmury – och, och, och…

Burza – trach, trach, itp.

2.Kreatywne rysowanie.

Rodzic na kartce rysuje chmury dla dziecka. Dziecko dostaje rysunki chmur i kredki . Przekształca je tak, aby otrzymać obrazek znanego przedmiotu, zwierzęcia, znanej rośliny, a następnie koloruje obrazek.

Miłej zabawy.

Filmiki z literą U:

U jak…
https://www.youtube.com/watch?v=Rebk4tiz40E

Smok tłumaczy
https://www.youtube.com/watch?v=ht3bpJw7z5U

Nauka Alfabetu – UBU Poznaje literkę U

Ul. Video alfabet z literą U. Nauka rysowania i pisania.

Filmiki z literą Ł:

Ł jak…
https://www.youtube.com/watch?v=dbcNF4SQETg


Smok tłumaczy
https://www.youtube.com/watch?v=SDfHrp8JE9E


Nauka Alfabetu – UBU Poznaje literkę Ł
https://www.youtube.com/watch?v=bttA3e7BbgI


Łódź. Video alfabet z literą Ł. Nauka rysowania i pisania.

https://www.youtube.com/watch?v=ohpA4vQ5bro
Całe Abecdło – niech dzieci spróbują znaleźć litery Ł i U 😊
https://www.youtube.com/watch?v=kQyaXHYJTxY

Witaj WIOSNO -Uczmy się bawiąc wesoło

Zachęcamy  do spędzania wolnego czasu wspólnie z dzieckiem .

Czytamy książeczki  o tematyce przyrodniczej   

Wiosna w polu i w ogrodzie .Pierwsze kwiaty. Ciekawostki przyrodnicze – wykorzystanie internetu

Załóżmy Zielony ogródek na oknie– siejmy na wacie rzeżuchę, zboże itp., sadzimy  cebulkę pietruszkę, ziemniaka w słoiku. Rozmawiamy o pielęgnacji roślin ,przesadzaniu, okopywaniu itd.

Jesteśmy badaczami i robimy  doświadczenie    Hodowla fasoli 

Celem jest pokazanie jak roślina zjada nasionko, z jakich części się składa.

Materiały : 3-4 ziarna fasoli,  gaza, gumka recepturka, słoik z wodą, podstawka.

Wykonanie :

1 Na napełniony wodą słoik nakładamy pojedynczą warstwę gazy, którą mocujemy przy pomocy gumki.

2.W gazie robimy wgłębienie (musi się w nim znajdować niewielka ilość wody) w które wkładamy ziarna fasoli.

3..Całość stawiamy na podstawce i umieszczamy na parapecie okna.

Prowadzimy długoterminową obserwację ,uzupełniając wyparowaną ze słoika wodę. Prowadzimy rozmowę z dzieckiem na temat zmian nasion , nazywamy części roślinki . Możemy zaproponować dziecku prowadzenie Dziennika  Badacza z rysunkami ( najpierw nasionka ,potem  rośliny)

Zabawy z  literką U,u oraz Ł,ł

– Szukamy przedmiotów  na literkę… ,

– głoskujemy słowa rozpoczynające się na głoskę ,

=dzielimy na sylaby rożne słowa , 

Rysujemy przedmioty , lepimy z plasteliny ,masy solnej, modeliny literę U. u Ł,ł drukowane.

Rysujemy wzory litero-podobne.

Zabawa z gazeta Kreślimy  znane literki

Proponujemy zapomniane zabawy ze skakanką 

Przeskoki obunóż na skakance w przód ,w tył, na jednej nodze itp.

Zabawy  z piłką 

Piłka parzytoczymy piłkę po trawie kogo dotknie odchodzi na bok . 

Zachęcamy do skorzystania z propozycji zabaw, które można przeprowadzić w domu

Zabawy badawcze

Magiczny ziemniak

• Materiały: dwie szklanki/ kubeczki dla każdego dziecka, woda, sól, łyżeczki, plastry ziemniaka.
• Przebieg: dziecko samo przygotowuje roztwór soli w jednej z dwóch szklanek
i umieszcza w niej plaster ziemniaka. Dziecko zauważa, że w szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.
• Wnioski: – prawda czy fałsz.
1.W słonej wodzie ziemniak pływa? (prawda)
2. W wodzie bez soli ziemniak tonie? (prawda)
• Wyjaśnienie: ciecze – substancje płynne mają różny ciężar, mimo takiej samej objętości. Woda słona (morza i oceany) ma większy ciężar niż woda słodka (rzeki
i jeziora). W słonej wodzie wszystko pływa lepiej.

Drożdże

• Materiały: drożdże np. suszone w ilości dwóch łyżeczek, ciepła woda,
3 łyżeczki cukru, balon, butelka po soczku.
• Przebieg: do butelki wsypujemy drożdże i zalewamy 50ml. ciepłej wody, następnie dodajemy cukier i całość mieszamy. Na otwór butelki naciągamy balonik.
• Wyjaśnienie: z suchymi drożdżami nic się nie dzieje, dopóki nie dodamy ciepłej wody i cukru. Po zalaniu wodą odzyskują aktywność. Wówczas zaczynają one korzystać
z cukru, jako pokarmu wytwarzając gaz (dwutlenek węgla), który napełnia balonik. Jeżeli chcemy przyspieszyć wzrost to butelkę wstawiamy do ciepłej wody.

Nasza piosenka „JAGÓDKI”

Jesteśmy Jagódki, Leśne Jagódki 
I Mieszkamy W Lasach Zielonych, Zielonych.
Oczka Mamy Czarne Buźki Granatowe,
A Spódniczki Są Zielone I Seledynowe.
A Kiedy Dzień Nadchodzi, Dzień Nadchodzi,
Idziemy Na Jagody, Na Jagody.
A Nasze Czarne Serca, Czarne Serca 
Biją Nam Radośnie:
Bum Ta Rara , Bum Ta Rara, Bum, Bum, Bum.
Jesteśmy Jagódki, Leśne Jagódki
I Mieszkamy W Lasach Zielonych, Zielonych.
Oczka Mamy Czarne Buźki Granatowe,
A Czapeczki Też Nosimy,
Bo Nam Zimno W Głowę
A Kiedy Dzień Nadchodzi, Dzień Nadchodzi,
Idziemy Na Jagody, Na Jagody.
A Nasze Czarne Serca, Czarne Serca
Biją Nam Radośnie:
Bum Ta Rara , Bum Ta Rara, Bum, Bum, Bum.