Kotki

WYCHOWAWCY

mgr Jadwiga Łępa

mgr Joanna Trela – Gudz

DRODZY RODZICE!

PROSIMY O ODBIÓR POŚCIELI Z PRZEDSZKOLA.

PROPOZYCJE ZABAW 22.06. – 26.06.2020 R.

Kartki4you Ekartka Super tygodnia ze słoneczkiem życzę:) - Darmowe ...

KOCHANI JUTRO DZIEŃ TATY, ZŁÓŻCIE SWOIM TATUSIOM ŻYCZENIA:

W dzień dzisiejszy Tatku miły,
niech Ci płyną życia chwile,
z duszy, z serca, z całej siły.
Więcej czuję – życzę tyle.

23 czerwca Dzień Taty:

Piosenka dla taty 

POKOLORUJCIE RAZEM OBRAZEK:
Kolorowanki Dzień Ojca Malowanki #2
Dzień Ojca 23 czerwca - Gify i obrazki na GifyAgusi.pl

Zabawa – Na ziemi zostaje

Dla dzieci w wieku 4-6 lat

1. Zabawa z gliną

…czyli świetne ćwiczenie dla rączek.

Czego potrzebujesz?

 • glina (dostępna w sklepach z materiałami plastycznymi),
 • mocny, wiązany worek na śmieci,
 • podkładki do pracy o wielkości 30×30 cm (mogą to być zwijane, sylikonowe stolnice, plastikowe deski do krojenia bądź plastikowe obrusy).

Ponieważ glina brudzi, znacznie łatwiej bawić się nią np. na dworze (gdy zrobi się cieplej, będzie to zabawa w sam raz na zewnątrz). Równie dobrze można jednak lepić z gliny w domu, ale wtedy przyda się zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnym zabrudzeniem. Glinę możesz przechowywać zawiniętą w stary, lekko wilgotny ręcznik, w worku na śmieci – wówczas będzie można używać jej wielokrotnie. Taki worek należy dobrze związać, by glina nie wyschła. Prace dzieci można zachować, susząc je w przewiewnym miejscu przez kilka dni.

2. Modele z opiłków drzewnych

… czyli nowy pomysł  na kolejną, plastyczną masę.

Czego potrzebujesz?

 • opiłki drzewne lub drobne trociny (dostępne w sklepach ogrodniczych),
 • nietoksyczny klej do tapet,
 • plastikowa miska,
 • słomki do napojów, wykałaczki, szczoteczka do butelek.

Wymieszaj dwie szklanki opiłków z 1 szklanką kleju do tapet, powoli dolewając wody. Mieszaj do uzyskania konsystencji masy solnej. Prace możesz zostawić w ciepłym miejscu do wyschnięcia. Suche prace można pomalować.

Zapraszam na bajkę:

Peppa Jedzie Na Wakacje

Posłuchajcie wiersza ” Wakacje „

I na koniec piosenka:

Kocham lato

PROPOZYCJE ZABAW 8.06. – 12. 06. 2020 R.

WITAJCIE KOCHANI!

WKRÓTCE WAKACJE

emotki gify - Szukaj w Google (With images) | Śmieszne gify ...

ZAPRASZAM DO DOMOWEGO PRZEDSZKOLA:

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,wakacje-wakacje,679375

RYTMIKA PANA DOMINIKA WAKACJI CZAS PIOSENKA WAKACYJNA DLA DZIECI

Bezpieczne wakacje w górach – Bajka edukacyjna dla dzieci

Lato, wakacje darmowe kolorowanki, malowanki dla dzieci
namioty-w-lesie-kolorowanka-do-druku-dla-dzieci-l – Kolorowanki do ...
Nagrodzeni za blogowanie... - Szkolne Blogi

Propozycje zabaw z przedszkolakami w domu- 22.05. – 29.05.2020 r.

Zbliżający się Dzień Matki to wspaniała okazja, by podziękować wszystkim mamom za trud włożony w wychowanie, ciepło, które nam dają i dobro, które na co dzień czynią. 

Gify Dziękuję 4 - GifyAgusi.pl

Zabawy ruchowe z mamą i tatą 

1. Badanie przestrzeni – zabawa, w której siedząc rodzic z dzieckiem na kocyku przesuwają się po podłodze w różnych kierunkach, tak aby znaleźć się po przeciwnej stronie sali i minąć się z jak największą ilością uczestników na kocykach.
2. Zabawa pomagająca dziecku w poczuciu i wyczuciu własnego ciała – rodzice turlają dziecko po kocyku na podłodze w lewo i w prawo, a także wokół osi własnej dziecka.
3. Ćwiczenia w parach – „Masaż” wystukiwanie palcami, czubkami palców, dłońmi na plecach różnych rodzajów deszczu(najpierw masaż wykonuje rodzic, potem dziecko), dokładnie według instrukcji nauczyciela.
4. „Domek”- ćwiczenie polegające na tym, że dziecko może zaznać uczucia bezpieczeństwa, zaufania do osoby , z którą bawi się, przebywa. Rodzic w klęku podpartym buduje domek, dziecko wchodzi do środka i chwilę tam zostaje w najwygodniejszej pozycji.
5. „Paczka”- ćwiczenie uczące współpracy. Rodzic składa ręce i nogi silnie do siebie robiąc ze swojego ciała „paczkę”, dziecko próbuje go rozpakować(zaczyna się współpraca, rodzic ulega sile dziecka i daje się rozpakować), potem następuje zmiana ról, rodzic składa dziecko z jego pomocą i próbuje rozpakować(dziecko może stawiać opór, by potem współpracować przy rozpakowaniu).
6. „Tunel”- wspólna zabawa, rodzice stają w rozkroku jeden za drugim, a dzieci starają się przeczołgać pod nimi.

WYCISZENIE:
1. „kołyska” – dziecko siada tyłem na jego zaplecionych kolanach, opiera się o niego plecami, rodzic obejmując je kołysze na boki, przytula( wspomaganie w rozwijaniu układu przedsionkowego i zmysłu równowagi).
2. Leżenie relaksacyjne – w dowolnej pozycji na dywanie z zamkniętymi oczami leżenie i słuchanie muzyki wyciszającej, łagodnej.

KWIATY DLA MAMY– PRACA PLASTYCZNA WYKONANA Z POMOCĄ TATY;)

Laurki na dzień matki:

Laurka z makaronu


Tworzenie laurki z makaronu to naprawdę świetna zabawa! Potrzebujesz makaronu, białej kartki, farb plakatowych, flamastra i mocnego kleju. Makaron możesz pomalować farbami, by twoja laurka była bardziej kolorowa. Pomalowany makaron ułóż w bukiet kwiatów i przyklej, a łodygi lub wazon dorysuj samodzielnie flamastrem. Efekt będzie oszałamiający!

Portret mamy


Jeśli narysujesz swoją mamę to z pewnością rozczuli ją to jak nic innego. Technika wykonania takiej laurki jest dowolna. Może spróbujesz użyć wspólnego zdjęcia i ozdobić je ramką z własnoręcznymi rysunkami? Jeśli nie masz wspólnego zdjęcia narysuj swoją mamę – technika jest dowolna!

Laurka w kształcie serca


To popularny, ale zawsze sprawdzający się pomysł. Serduszko wytnij z kartki papieru i pokoloruj je lub ozdób techniką wydzieranki. Jeśli chcesz, by twoja praca miała w sobie powiew świeżości doklej do niej wystające elementy – np. kwiaty lub kolejne serduszka.

Laurka z odrysowanymi dłońmi


Laurka, na której znajdą się odrysowane dłonie dziecka, to rzecz, która ucieszy każdą mamę. Dodatkowo będzie ona wspaniałą pamiątką, która odnaleziona po latach sprawi, że na twarzy każdej mamy pojawi się uśmiech. Potrzebujesz 2 kartek w różnych kolorach, nożyczek, kleju i mazaka. Odrysowane dłonie wytnij i przyklej na kartkę. Dodatkowo możesz poprosić o pomoc w napisaniu życzeń i daty.

Serduszko z… serduszek


Jeśli masz dziurkacz, który wycina wzorki serduszek – koniecznie z niego skorzystaj! Na kartce A4 narysuj czerwonym flamastrem wielkie serce. Następnie jego środek wyklej wyciętymi serduszkami. To pracochłonna laurka, ale pięknie się prezentuje. Mama na pewno będzie zachwycona!

Kochana Mamo – piosenka dla dzieci, na dzień mamy:

Życzenia na dzień mamy 🌹URWIS💗

Zapraszam na bajkę:

Króliczek Alilo – Dzień Matki

KOCHAM CIĘ ti amo je taime:

Propozycje zabaw z przedszkolakami w domu- 18.05. – 22.05.2020 r.

MAJOWA ŁĄKA

WIOSENNA ŁĄKA – wiersz

Wiosenna łąka w promieniach słońca
cała zielona jest i kwitnąca.
Pszczoły, motyle nad nią fruwają,
a w trawie świerszcze koncerty grają.Rosną na łące białe stokrotki,
wierzby nad rzeką pokryły kotki.
Żaby rechoczą, śpiewają ptaki,
do gniazd dla piskląt znoszą robaki.Żółte kaczeńce na łące kwitną,
niebo ma barwę jasnobłękitną.
Wśród kwiatów pszczoły pilnie pracują,
zbierają nektar, miód produkują.Słoneczko grzeje, stopniały śniegi,
na noskach dzieci są pierwsze piegi.
Cieszą się dzieci i ziemia cała,
że wiosna do nas już zawitała.

W zieleni łąka majowa 

Zagadkowa łąka

Kolorowanka Wiosenne kwiaty do druku
Owady na łące wiosenne malowanki
Motyl nad łąką - Kolorowanka dla dzieci o motylu
Samorządowe Przedszkole w Iłży

Poniżej kilka propozycji prostych zabaw ruchowych z wykorzystaniem sprzętów, jakie z łatwością znajdziemy w domu.

 • Bocian i żaby – wyznaczamy skakankami miejsce na „staw”. Dzieci, które są żabkami, skaczą po sali. Na wyznaczony przez prowadzącego sygnał „bocian” rozpoczyna polowanie, chodząc z wysoko poniesionymi kolanami. Gdy schwyta ustaloną liczbę „żab”, wybiera się innego „bociana”.
 • Celowanie – w centralnym punkcie sali lub boiska ustawiamy dużą piłkę, np. do koszykówki. Metr od niej rysujemy linię, za którą ustawiają się dzieci usiłujące trafić w piłkę otrzymaną wcześniej piłeczką. Po każdej kolejce zwiększamy nieco odległość od piłki.
 • Głupi Jaś – dwoje dzieci stojących jedno naprzeciw drugiego rzuca do siebie piłkę, najlepiej piłkę do siatkówki. Trzecie dziecko, stojące między nimi, stara się ją przechwycić. Kiedy mu się to uda, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.
 • Celuj w okienko – rozkładamy na podłodze dwie obręcze hula-hoop. Dzieci dzielą się na dwie grupy, a zadaniem każdej z nich jest trafienie woreczkami do obręczy ustawionej około 1,5 metra od nich. Wygrywa drużyna z większą liczbą trafnych rzutów.
 • Wyścigi żółwi – w zabawie może wziąć udział dowolna liczba dzieci, a także ich rodzice. Uczestnicy ustawiają się na stracie wyścigu – wszyscy na czworakach i z małym woreczkiem z grochem lub zośką na plecach. Każdy porusza się najszybciej, jak potrafi, uważając, aby nie zgubić balastu. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety z woreczkiem na plecach.
 • Tor przeszkód – na drodze dziecka ustawiamy tor przeszkód. Maluch może toczyć piłkę, biec slalomem między pachołkami, rzucać woreczkiem do obręczy hula-hoop, pokonywać na czworakach tunel. Zabawa z pewnością dostarczy sporo emocji i zajmie maluchy na długi czas.
 • Szczur – jedna osoba z grupy trzyma koniec skakanki i kręci nią dookoła własnej osi, nisko nad ziemią. Dzieci usiłują przeskoczyć nad skakanką. To, które dotknie liny, przejmuje kręcenie skakanką.
 • Wyścigi ze skakanką – uczestnicy podzieleni na 2 zespoły, liczące od 4 do 6 osób, stają w rzędach na wyznaczonej linii. Ostatnia osoba z rzędu trzyma skakankę i na sygnał podaje jeden koniec jej między nogami. Kiedy pierwszy uczestnik z rzędu otrzyma skakankę, grupa rozpoczyna bieg. Dzieci próbują obiec pachołek i wrócić na poprzednie miejsca jak najszybciej. Pierwsza drużyna, której się to uda, wygrywa.
 • Pociąg – uczestnicy podzieleni na dwie drużyny ustawiają się w dwóch rzędach. Na sygnał pierwszy uczestnik obiega pachołek dookoła. Wraca do swojej drużyny, zabiera kolejnego zawodnika i trzymając się za ręce obiegają pachołek. Wracają do rzędu po następną osobę. Wygrywa drużyna, która po zabraniu ostatniego zawodnika, trzymając się za ręce, wróci na swoje miejsce.
 • Uważaj i złap – prowadzący zabawę, stojąc na podwyższeniu, wypowiada imię dziecka i upuszcza na ziemię piłeczkę pingpongową. Zadaniem malucha, którego imię zostało wypowiedziane, jest jak najszybsze chwycenie piłeczki w taki sposób, aby jak najmniej razy odbiła się od podłogi. Wygrywa dziecko , które najszybciej złapało piłeczkę.

Dla chętnych ćwiczenia graficzne. Oczywiście możemy sami dziecku narysować podobne zadania i w ten sposób usprawniać pracę ręki i koordynację wzrokowo-ruchową

Zabawy i zajęcia 11.05. – 15.05. 2020 r.

Kochani, niektóre przedszkolaki wróciły  do przedszkola. Dla dzieci, które pozostają jeszcze w domach nadal będziemy umieszczać  na stronie naszej grupy propozycje zabaw oraz zajęć. Zapraszamy!

Zabawy ruchowe dla dzieci – propozycje

Zestaw nr 1 – Zabawy ruchowe z dzieciństwa mamuś i tatusiów

 • Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy – Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
 • Ciuciubabka – Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
 • Kolory – Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.
 • Balonik – „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i… bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy obojga płci.
 • Gra w klasy – Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
 • Stoi różyczka – Kolejna zabawa dla najmłodszych dzieci, która cieszy od wielu pokoleń. Śpiewajcie (wiadomo jaką) piosenkę i bawcie się!

5 pomysłów na zabawę z dzieckiem bez telewizora

Ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo – ruchową

Są to ćwiczenia grafomotoryczne, w których czynności ruchowe odbywają się pod ścisłą kontrolą wzroku:

 • zabawy manualne typu: nawlekanie koralików, lepienie z plasteliny,
 • zamalowywanie obrazków, pisanie szlaczków,
 • wydzieranki, rysowanie po śladzie, kalkowanie, odwzorowywanie, obrysowywanie, zabawy i układanie modeli z palców i dłoni, przewlekanie kolorowego sznurka przez dziurki, zawiązywanie kokardek, układanki typu puzzle, klocki Lego,
 • nie wyręczanie dziecka w czynnościach typu: ubieranie się, mycie, sznurowanie butów, zapinanie guzików itp.

Gimnastyka dla dzieci w domu 🙂

Brzydkie kaczątko & Kot w Butach 

Brzydkie kaczątko - Together Magazyn
Kolorowanka – Kot w butach

TANIEC ZYGZAK 

DJ Miki-Ręce do góry

Wszystko może być muzyką

8.05.2020 r.

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

WITAJCIE KOCHANI!

Zapraszam Was na ŚPIEWANKI GIMNASTYKOWANKI:

W naszym przedszkolu pełno muzyki jest

Łączenie liniami zdjęć instrumentów ze zdjęciami, na których są ich powiększone fragmenty.


Bajka Muzyczna: Przygody Piotrusia Pana

Bajka Muzyczna: Calineczka

II ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Kartki4you Ekartka Dzień Dobry - Witam Cię Radośnie - Darmowe ...

Muzyka wokół nas jest wszędzie

tu śpiew ptaszek, tam śpiewa wiatr,

muzyka to jest mój cały świat.

Prawda, że piękny ten wiersz? Mam nadzieję, że w dzisiejszych naszych zabawach znajdziecie ciekawe dla siebie propozycje.

Dźwięki i odgłosy – instrumenty muzyczne

Pokoloruj rysunek „Wesołe nutki”

instrumenty muzyczne - kolorowanki - nutki.gif
karty pracy - muzyka.JPG

Dyrygent- szef orkiestry!

Mam dla Was na koniec propozycję, abyście się pobawili w członka orkiestry, w której będziecie wykonywać polecenia dyrygenta. Zobaczcie, jak „gra” publiczność na koncercie (klaszczą tak, jak im każe dyrygent) i dołączcie do nich! ☺

Dyrygent Grafika - nuty na chór, nuty chór stockowe wektory i ...

Koncert Noworoczny Marsz Radeckiego Wiedeń 2020 podsumowanie

7.05.2020 r.

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

Słuchanie wiersza T. Fiutowskiej Żabki.

Przed groźnym boćkiem

cztery żabki małe

do stawu skakały.

Pierwsza hyc!

Druga – hyc!

Trzecia – hyc!

A ta czwarta – nic.

Bociek nad nią stoi,

już otwiera dziób,

a ona do wody chlup!

Ona – myk,

ona – bryk,

bociek nie ma nic!

Dlaczego żabki uciekały przed bocianem?

Posłuchajcie:

Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.

Dziecko naśladuje głos żaby – głośno, cicho, w zależności od tego, jak trzyma rękę rodzic. Gdy podniesie ją do góry – dziecko mówi głośno: rege, rege, kum, kum, a gdy ją opuści – mówi cicho.

Słuchanie utworu Żabki i bocian

Wykonanie grzechotki z puszki po napoju.

Butelkowe grzechotki  Jak zrobić grzechotkę z butelki ? Poproście rodziców o pomoc.

Zabawa z wykorzystaniem tekstu.

Mówienie przez dzieci tekstu: Jestem muzyką. Chowam się w wietrze, wierszach, strumykach – ze złością, smutkiem, strachem i z radością.

Kolorowego dnia żabka - Gify i obrazki na GifyAgusi.pl

II ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Słońce i ptaszek witają Dzień dobry - Gify i obrazki na GifyAgusi.pl

Hej Przedszkolaki, kto będzie miał dziś czas i ochotę, oto kilka propozycji zabaw muzycznych. Bawcie się dobrze

Zabawa z wykorzystaniem tekstu

Mówienie przez dzieci tekstu: Jestem muzyką, chowam się w wietrze, wierszach, strumykach– ze złością, smutkiem, radością.

Odgłosy przyrody

Świat wokół nas jest pełen dźwięków, a wiele z nich znalazło dosłowne swoje odbicie  muzyce. Najsławniejszym chyba „odgłosem natury” w salach koncertowych jest lot trzmiela – bohatera opery Nikołaja Rimskiego-Korsakowa Bajka o carze Sałtanie, wystawionej po raz pierwszy w 1900 roku w Petersburgu. Nie jest to bowiem trzmiel zwykły, lecz carewicz Gwidon zamieniony w owada, którego lot grą „naśladuje” orkiestra. To „orkiestrowe bzyczenie” w niedługim czasie zyskało wielką popularność jako samodzielny utwór, którym popisywano się na rozmaitych instrumentach. W gruncie rzeczy bowiem chodzi w nim przede wszystkim o to, by grać możliwie jak najszybciej, a rekordziści trafiają do Księgi Guinessa. 

♫ Przykładowe nagrania:

Nikołaj Rimsky-Korsakow – Lot Trzmiela

Nikołaj Rimski-Korsakow, Lot trzmielal w opracowaniu na fortepian w wykonaniu pianistki Yuja Wang

Teraz słuszna dawka pomysłów na wesołą zabawę☺

Zabawy z dziećmi w domu | 10 sposobów na nudę

Zabawa rozwijające wyobraźnię ruchową: Lustro 

Ta popularna zabawa rozwija wyobraźnię przestrzenną, wzbogaca środki ruchowe dziecka, uczy bacznej obserwacji. Wykonywać ją można w wielu wersjach: w ciszy, przy muzyce, wg ustalonych wcześniej zasad itp. Polega ona na improwizacji ruchowej jednej osoby, która naśladowana jest natychmiast (jak ruch postaci w lustrze) przez drugą osobę lub grupę.

MIŁEGO DNIA

6.05.2020 r.

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

WITAJCIE KOCHANI!

Dzisiaj zapraszam Was do sklepu muzycznego.

Zobaczcie, co można w nim kupić:

Powiedzcie:
− Co może znajdować się w sklepie muzycznym?
− Jakie instrumenty można tam kupić?

Poznajcie instrumenty muzyczne w Przedszkolu Profesora Szymona


Policzcie obrazki instrumentów, które są na każdej półce. W kołach narysujcie tyle kresek, ile jest instrumentów. Spróbujcie nazwać te instrumenty.

Zapraszam Was do wspólnej zabawy z piosenkami, które już znacie:

Pokolorujcie wybrany obrazek instrumentu:

II ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Dzieci Z Muzyka Notatki - Stockowe grafiki wektorowe i więcej ...

Zapraszam do dalszych zabaw z muzyką w roli głównej. Będzie można skorzystać z gotowych materiałów, albo pobawić się rytmami na podanych przykładach. Zatem do zabawy 

Zabawy z muzyką w domu dla 3-4 latka – CZĘŚĆ 1

Rytmy – zabawa bez przygotowania

Nie wszystkie zabawy muzyczne wymagają od nas sprzętu lub muzycznych kompetencji. Proste ćwiczenia rytmiczne jesteśmy w stanie przeprowadzić bez żadnego przygotowania. Możemy:

 • wystukiwać rytm dowolnej piosenki różnymi przedmiotami dodatkowo budując doświadczenia dźwiękowe w oparciu o przedmioty codziennego użytku;
 • naśladować rytm wyklaskany przez dorosłego (wykląskany lub wytupany – każdy się liczy) – dla młodszych przedszkolaków wybieramy prosty rytm i prezentujemy mniej uderzeń.

Zabawa w kolorowe rytmy. 

W tej zabawie na podłodze należy umieścić kolorowe chusty lub maty. Ważne jest, aby każda z chust lub mat była w innym, jednolitym kolorze. Dzieci tańczą między kolorowymi matami w rytm wesołej muzyki. Gdy muzyka cichnie, prowadzący prosi dzieci, aby weszły na matę oznaczoną np. kolorem czerwonym i liczy do trzech. Dziecko, które nie zdąży w tym czasie znaleźć się na kolorze, odpada z gry.

Na koniec zapraszam Was na piękną bajkę

KONCERT ŚWIERSZCZA (1980) – SERIA: PRZYGODY MYSZKI

Dzień Dobry: Animowane obrazki i gify - milego dnia

4.05.2020 r.

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

WITAJCIE KOCHANI

Na początek zapraszam Was na rytmiczną rozgrzewkę W PODSKOKACH

Posłuchajcie wiersza T. Fiutowskiej „Koncert

W zaroślach nad stawem
świerszcze koncert dają.
W malowniczym, pięknym miejscu
filharmonię mają.
Stroją struny przy skrzypeczkach,
smyki woskiem pociągają.
Świerszcz – dyrygent – znak już daje,
koncert zaczynają.
Z lewej strony pierwsze skrzypce,
z prawej grają drugie.
Rozbrzmiewają piękne dźwięki
serenady długiej.

Nagle wiatr przyfrunął!
Już gra ze świerszczami.
Żaby biją brawa
żabimi łapkami.
Wielka to przyjemność
słuchać tej muzyki,
przyznali to nawet
śpiewacy – słowiki.

Rozmowa na temat wiersza.
• Wyjaśnienie znaczenia słów: filharmonia, dyrygent, serenada, smyki.
− Kto dawał koncert nad stawem?
− Na jakich instrumentach grały świerszcze?
− Kto dał znak do rozpoczęcia koncertu?
− Czy słuchaczom podobał się koncert?

Omówienie wyglądu skrzypiec.
Dziecko ogląda zdjęcie skrzypiec.


Skrzypce to instrument strunowy z grupy smyczkowych. Ma cztery struny i pudło rezonansowe.
Dźwięki powstają przez pociąganie smyczkiem po strunach lub przez szarpanie strun palcami.

Pokaz skrzypiec

II ZMIANA- Joanna Trela-Gudz

Instrumenty Muzyczne | Pobierz Darmowe Wektory, Zdjęcia i pliki PSD

Witajcie,

Otwórzmy się na dźwięki wokół nas, a okaże się, że sporo pięknej muzyki usłyszymy. 

Na początek wsłuchajmy się w śpiew ptaków, dlatego poniżej prezentacja, która pomoże nam rozpoznać, jakie dźwięki wydają różne gatunki ptaków.

Rozpoznawanie głosów ptaków

Spróbujmy sami stworzyć muzykę przy użyciu naszych głosów i rąk☺

Zabawy muzyczne dla dzieci z cyklu „Zabawy dywanowe” – ZAMYKAMY, OTWIERAMY

Zabawy muzyczne dla dzieci z cyklu „Zabawy dywanowe” – RAZ, DWA, TRZY

Zabawy językowe- powtarzanie krótkich wypowiedzeń- ćwiczenie pamięci i dykcji.

Czarny żuk w twardym pancerzu.

Skacze pliszka raz, dwa, trzy.

Śpiewa la, szumi las.

Kukułeczka kuka, cudzego gniazda w lesie szuka.

Muzyczne kolorowanki

Kolorowanki INSTRUMENTY MUZYCZNE, perkusja, gitara, trąbka malowanki
Instrumenty muzyczne - kolorowanki do druku - FD
Kolorowanka Dla Dzieci Instrumenty Muzyczne Marakasy - Stockowe ...

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

Hallo kids! 

Jak nazywa się miasto, w którym mieszkamy? Mielec. Czym możemy poruszać się po mieście? Pojazdami! Jak je nazwiemy? Posłuchajcie i powtarzajcie! 

Car [kar] – samochód; 

Bus [bas] – autobus; 

Bike [bajk] – rower; 

Zabawa ruchowa 1: gdy usłyszysz “CAR!” – jedź jak kierowca w aucie; 

Gdy usłyszysz “BIKE!” – jedź jak rowerzysta: połóż się na plecach i rób kółeczka nogami uniesionymi w górę; 

Gdy usłyszysz “BUS!” – wyciągnij ręce do tyłu, niech dorosły je złapie – i tak zrobicie mały autobusik; 

Powtórzcie zabawę kilka razy; 

Zabawa ruchowa 2: Do powyższej zabawy dodajemy dodatkowy element i dwa nowe słowa: fast [fest] – szybko; slow [slou] – wolno; Nazywamy pojazd. Gdy dziecko odpowiednio zareaguje na nazwę, mówimy np. Slow (dziecko porusza się powoli) lub fast (dziecko porusza się szybko; 

Zabawa ruchowa 3: żeby auta w mieście poruszały się bezpiecznie, potrzebują świateł ulicznych. Jakie kolory widzimy na światłach? Red [red], yellow [jelou], green [grin]! 

Przygotujcie klocki lub kartki papieru w tych kolorach. Dziecko to CAR (auto); dorosły pokazuje kolorowy przedmiot, a dziecko – auto odpowiednio reaguje i równocześnie nazywa kolor. Na przykład: kolor czerwony – dziecko STOI i powtarza RED, RED itd. (cicho), bo auta na czerwonym świetle stoją; 

Kolor żółty – dziecko maszeruje w miejscu i powtarza YELLOW, YELLOW (głośniej) itd., bo auta włączają silniki; 

Kolor zielony – dziecko biegnie i powtarza GREEN, GREEN bo auta na zielonym świetle jadą. 

Film – dla chętnych dzieci: 

Do czwartku! Bye! 

„ZABAWA W TEATR”.

30.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

News

Spacer po teatrze

Zapraszam was dziś na wirtualny spacer po najpiękniejszym teatrze w Polsce, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Może w przyszłości wybierzecie się tam na prawdziwe przedstawienie☺

https://teatrwkrakowie.pl/wirtualny-spacer-po-teatrze

„Gdzie nasze miejsca?”- zabawa dydaktyczna

W teatrze - Przedszkouczek.pl

Domowy teatrzyk- kukiełki z plastikowych sztućców

Poniżej przykładowe kukiełki, a przecież może być wiele, wiele różnych wersji. Moja propozycja, aby przy zabawie w teatr, dorośli „grali” figurkami z widelczyków;)

Domowe Przedszkole "Smerfuś" - Teatr i kino (With images) | Domowe ...

Piosenka z pokazywaniem: „Jestem muzykantem konszabelantem”

Zapraszam teraz na zajęcia muzyczne:

Świat małego Ludwika Instrumenty muzyczne

Wiersze,Gify Na Dzień Dobry ...: Gify Milego dnia - herbata , kawa

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Kochani, w tym tygodniu w naszym kraju obchodzimy:


1 maja (piątek) – Święto Pracy
2 maja (sobota) – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej,
3 maja (niedziela) – Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

8 Weekend Obrazki, zdjęcia na facebook - ObrazkiOnline

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

Hallo kids! It’s Thursday today! 

Dzień dobry w czwartek. Przygotujmy przedmioty do zabawy. Mam nadzieję, że zostały obrazki z poniedziałku. Możemy je wykorzystać. Szybko posegregujmy je na 4 grupy; paper, glass, plastic, food. Przypomnijmy dzieciom nazwy, wskazując na odpowiednie przedmioty. 

Włączmy piosenkę i zachęćmy dzieci, aby razem z piosenką podnosiły odpowiednie rzeczy do segregowania. 

Przypomnijmy polecenia: Pick up! I Put it in…! 

Teraz kolejny raz słuchamy piosenkę i próbujemy śpiewać te części tekstu, które się powtarzają. Dzieci przedszkolne uczą się piosenek przez osłuchanie, dlatego prosimy o częste włączanie piosenki i zachęcanie dzieci do powtarzania. 

A oto tekst: 

1.Pick up a paper and put it in, put it in, put it in. 

Pick up a paper and put it in – in the recycling bin. 

[pik ap e peipe end put it in, put it in, put it in pik ap e peipe end put it in in de risajklin bin] 

(Podnieś papier i włóż go do kosza do recyklingu); 

2.Pick up glass and put it in, put it in, put it in. 

Pick up a paper and put it in – in the recycling bin. 

[pik ap glas end put it in put it in put it in pik ap glas end put it in in de risajklin bin] 

(Podnieś szkło i umieść w koszu do recyklingu); 

3.Pick up plastic and put it in, put it in, put it in. 

Pick up plastic and put it in – in the recycling bin. 

[pik ap plestik end put it in put it in put it in pik ap plestik end put it in inde risajkl bin] 

(Podnieś tworzywo sztuczne i włóż do pojemnika do recyklingu); 

4.Pick up food and put it in, put it in, put it in. 

Pick up food and put it in – in the compost bin. 

[pik ap fud end put it in put it in put it in pik ap fud end put it in in de kompoust bin] 

(Podnieś jedzenie i włóż do pojemnika na kompost); 

5.Dla chętnych dzieci proponujemy film o segregowaniu odpadów. Nagranie pochodzi z kidsacademy.mobi. 

W filmie tym jest podział na dwie grupy produktów: RECYCLE (te, które nadają się do przetworzenia i powstają z nich nowe rzeczy) i TRASH (śmieci czyli te, których nie można przerobić na nowe). Zadanie dla dzieci: próbować usłyszeć znajome słowa. 

6.Dodatkowe słownictwo dla chętnych: mess [mes] bałagan; 

Lunch [lancz] posiłek w środku dnia; 

clean up [klin ap] posprzątaj; wyczyść; 

trash bin [tresz bin] kosz na śmieci; 

I don’t know [aj dont nou] Nie wiem; 

recycling symbol [risajklin symbl] znak recyklingu; 

Metal [metl] metal; 

7.What is it? [uot iż it] Co to? Recycling symbol! 

8.It’s all for today. Bye! 

29.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

ZABAWA W TEATR - Wieliczka City

Witajcie,

Czy ktoś dzisiaj się nudzi? Czy ktoś ma zły humor? A może ktoś z was się nie wyspał? Wszystkiemu zaradzimy, zapraszamy do kolejnego dnia zabaw w teatr

Dla rozbudzenia nasza piosenka w bajkowej wersji:

Piosenka dziecięca Głowa ramiona kolana pięty BZYK.tv

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

Ćwiczenia dykcyjne na podst. Tekstów o treści baśniowej. Powtarzanie za dorosłym z podziałem na sylaby:

Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.

Krasnoludek na czerwone ubranko i czerwone buciki.

Śliska szosa, śliska szosa, a po szosie Szymon szedł.

Ćwiczenie na spostrzegawczość- wyszukiwanie różnic

znajdz-roznice-27a – Kolorowanki do druku E-kolorowanki
Znajdź różnice między obrazkami, ilustracjami, edukacja

Śpiew i zabawa taneczna

A teraz zapraszam do tańca i śpiewu przy piosence „Boogie woogie”. Można zrobić dziecku na prawej dłoni np. kropkę flamastrem lub zawiązać mu wstążeczkę  tak, aby od początku prawidłowo wskazywało stronę prawą i lewą. Dobra zabawa dla całej rodziny ☺

Zabawa matematyczna: Robot w teatrze

Przyjrzyjcie się robotowi na obrazku poniżej. Pomyślcie, o czym może opowiadać spektakl, w którym występowałyby takie kukiełki-roboty. 

A teraz zobaczcie, z jakich i z ilu figur geometrycznych się składa. Zaznaczcie ilość kreskami.

Praca zdalna | Przedszkole Nr 328 ,,Akademia pod czereśnią"
Zdjęcie - http://image1.obrazki.org/milego-dnia-inkaradosnego ...

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Korona króla.


Jeśli nie macie korony, poproście rodziców o wycięcie z papieru.

Przygotowujemy się do karnawału: koronę królewską z papieru

Rodzic chowa koronę w różnych miejscach mieszkania. Zadaniem dziecka jest ją odnaleźć. Rodzice pomagają szukającemu, mówiąc: Ciepło, ciepło – kiedy się do niej zbliża, lub Zimno, zimno -kiedy się od niej oddala. Po znalezieniu korony dziecko zakłada ją na głowę i siada na tronie, a rodzice
przechodzą wokół niego, kłaniają się, machają do niego ręką i powtarzają rymowankę:


Siedzi król na tronie w srebrzystej koronie.
Pięknie go witamy i ładnie się kłaniamy.

Zabawa ruchowa:

Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy!

A teraz zapraszam Was na bajkę:

Określanie cech bohaterów baśni.
Powiedzcie rodzicom:

Jaka była Śnieżka?

Jaka była Macocha?

Jakie były krasnoludki?


Śnieżka – dobra, miła…
Krasnoludki – pracowite, wesołe…
Macocha – zła, zazdrosna..

Zaprowadź krasnoludka do domku.

28.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Witajcie, 

Chciałabym Was dziś zachęcić do zabawy w domowy teatr. Sceną może być stół lub krzesło- gdy na jego oparciu przewiesicie  chustę, powstanie Wam wspaniała kurtyna, a sceną będzie siedzisko. Możecie wykorzystać lalki, pluszaki , ale też podam Wam łatwy sposób na zrobienie oryginalnych pacynek.

Gotowi na zabawę? No to zaczynamy

Teatr, Kukiełkowy, Grafika

Zabawa z rymowanką:

Maszeruje bajka przez świat

W odświętnej szacie

Gdy ją spotkacie

Na pewno poznacie

Powtarzamy tę rymowankę kilkakrotnie, z podziałem na sylaby. Następnie mówimy ją na różne sposoby- cicho jak myszka, głośno, grubym głosem, ze wzrastającym natężeniem głosu…

Kolorowe klocki- utrwalanie kolorów

Przygotowujemy dziecku klocki we wszystkich kolorach i prosimy, aby sięgało po ten, o którym będzie mowa w wierszyki:

Kolorowe klocki dostał Krzyś od mamy

A wszystkie kolory dobrze chyba znamy:

Są klocki zielone jak wiosenna trawa

SA klocki brązowe jak poranna kawa

Są klocki niebieskie jak kwiaty na łące

Są klocki żółciutkie zupełnie jak słońce

Z takich barwnych klocków 

Zbudował Krzyś domy

I z tego wysiłku

Stał się czerwony

A teraz coś do domowego teatrzyku- skarpetkowa pacynka! Kto będzie się chciał nią pochwalić, oczywiście będzie mógł ją wziąć do przedszkola, gdy już się spotkamy

Skarpetkowa pacynka w 5 minut | Zaradni Rodzice

Poniżej przykłady takich pacynek:

Jak wykorzystać pojedyncze skarpetki - perfekcyjnawdomu.pl
Cerowane skarpetki to obciach | Wychowanie w dialogu
Skarpetkowy rozweselacz | Dziergane kapelusze, Skarpetki i Dzieci

Zabawy ze śpiewem

Przedstawienia teatralne mają zwykle specjalnie dobraną muzykę. Przygotowałam Wam kilka propozycji, które mogą się przydać podczas zabawy w teatr

Śpiewanki.tv – piosenki dla dzieci

Wymyślanie zakończenia bajki

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, w pięknym zamku mieszkała piękna królewna. Pewnego dnia, gdy była z dwórkami nad jeziorem, zobaczyła w wodzie złotą rybkę, która się do niej odezwała… (prosimy dziecko, aby wymyśliło dalszy ciąg bajki, można w to zaangażować domowników;)

Kolorowanie obrazków postaci teatralnych:

Kolorowanka – Królewna VI
Król i Królowa » Kolorowanki - Bajkowy Świat - Domowy Przedszkolak
Życzę miłego dnia - Gify i obrazki na GifyAgusi.pl

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zabawa z wykorzystaniem rymowanki.

Maszeruje bajka przez świat
w odświętnej szacie.
Gdy ją spotkacie,
na pewno poznacie.

Dziecko kilkakrotnie mówi tekst z rodzicem, płynnie i z podziałem na sylaby. Potem stara się mówić tekst w różny sposób – cicho, szybko, ze wzrastającym natężeniem głosu…

Ćwiczenia w określaniu wartości logicznej zdań.

Dziecko słucha zdań. Jeżeli uzna, że dane zdanie jest prawdziwe, to klaszcze, a jeżeli uzna, że dane zdanie nie jest prawdziwe, to siedzi spokojnie.
Prawda to czy plotka?


Że w teatrze aktora spotkasz,
że występuje on na scenie,
tam gdzie odbywa się przedstawienie.
Żeby grać króla, to beret trzeba mieć,
a żeby grać trębacza, to w rurę trzeba dąć.
Kto gra królewnę – koronę na głowie ma.
Gdy kończy się przedstawienie,
to opada kurtyna.

Magiczne miejsce

Misiowe Opowieści, teatrzyk dla dzieci.

27.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Teatr Grafika - teatr polski, elementy teatru stockowe wektory i ...

Witajcie Kochani,

Teatr to coś zupełnie magicznego, wyjątkowego, gdzie możemy spotkać najróżniejsze postacie i przeżywać najbardziej niezwykłe przygody. Mieliście już wiele razy okazję oglądać przedstawienia w naszym przedszkolu, a i w sali też niekiedy bawiliśmy się w teatr i wiemy, jak bardzo te zabawy lubicie

Zapraszamy Was więc w tym tygodniu do świata teatru. Udanej zabawy

Proponowany zestaw zabaw ruchowych na ten tydzień- poznawanie i wyczuwanie własnego ciała:

 • Maszerowanie w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan.
 • Podskakiwanie na jednej nodze.
 • Chodzenie tyłem w siadzie podpartym
 • Omijanie przeszkód chodząc na czworakach.
 • Ćwiczenie z partnerem- turlanie partnera z lekkim oporowaniem.
 • Ćwiczenia kreatywne- improwizacje ruchowe z małymi piłkami lub kulkami z gazet przy dźwiękach nastrojowej muzyki.

A teraz obejrzyjcie, jak powstaje spektakl teatralny.

Jak powstaje spektakl teatralny?

W teatrze występują różne fantastyczne postacie np. czarownice. Poniżej zadanie z tym związane:

Zabawa w teatr z królewną Wisłą – Stowarzyszenie Życzliwa Dłoń

Zobaczcie, jakie mamy rodzaje teatrów. Jak widzicie, w niektórych bohaterami są lalki, w niektórych oglądamy żywych aktorów, albo ich cienie.

RODZAJE TEATRÓW – plansze – Przedszkolankowo
RODZAJE TEATRÓW – plansze – Przedszkolankowo
Jak Wpłacić Na Paypal : Doładowanie paypal w USD
RODZAJE TEATRÓW – plansze – Przedszkolankowo
RODZAJE TEATRÓW – plansze – Przedszkolankowo

Pokolorujcie pacynki 

Malowanki - zabawki - miś i lew - kolorowanka do wydruku, darmowe

Na koniec zapraszam Was na przedstawienie- będzie prawie jak w naszym przedszkolu ☺

„Misiowe Opowieści” -teatrzyk dla Dzieci.

WITAJCIE KOCHANI.

ZAPRASZAM NA KOLEJNY TYDZIEŃ WSPÓLNEJ ZABAWY:

Zaczynamy od zabaw ruchowych :

Poznawanie i wyczuwanie własnego ciała
• Maszerowanie w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan.
• Podskakiwanie na jednej nodze.
• Chodzenie tyłem w siadzie podpartym.


Nawiązywanie kontaktu z partnerem:
• Ćwiczący pasywny kładzie się na brzuchu na dywanie , ćwiczący aktywny porusza się po dywanie w klęku podpartym, z omijaniem przeszkód.


Ćwiczenia przeciwko:
• turlanie partnera po dywanie z lekkim oporowaniem
• klęk prosty – delikatne siłowanie się.


Zabawa – Na ziemi zostaje

Zobaczcie, jak Kot Budzik wybrał się do Teatru Lalki w Warszawie, a przy okazji dowiedział się, jak zachowywać się w takim miejscu. Kot i krasnoludek postanowili wystawić własne przedstawienie.

https://vod.tvp.pl/video/budzik,idziemy-do-teatru,18811003

Ćwiczenia matematyczno-oddechowe na podstawie wiersza E. M. Skorek

Ile wróbli?
Dzieci słuchają wiersza, a w miejscach oznaczonych gwiazdką powtarzają za rodzicem liczebniki, licząc do pięciu.

Siedzi na drucie
wróbelek mały.
Przyfrunął drugi
i plotkowały.
Teraz niech dzieci
pięknie poćwiczą
i na wydechu
ptaszki policzą:
– Jeden, dwa.*
Do wróbli owych
przyfrunął trzeci.
Ile jest wróbli?
Policzcie, dzieci.
– Jeden, dwa, trzy.*
A już za chwilę
nowy tu siedział.
Ile jest wróbli?
Kto będzie wiedział?
– Jeden, dwa, trzy, cztery.*
Piąty wróbelek
do ptaków leci.
Ile jest ptaszków?
Czy wiecie, dzieci?
– Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć.* (…)

JĘZYK ANGIELSKI – BOŻENA JĘDRYCHOWSKA

Hello! 

Prosimy, aby rodzice przygotowali do dzisiejszych zajęć rekwizyty. Mogą to być przedmioty, po kilka sztuk rzeczy z papieru, tworzywa, szkła i jedzenie. Będziemy potrzebować również pojemników w 4 kolorach (żółty, niebieski, zielony i brązowy) lub kolorowe kartki oraz gazetki reklamowe ze sklepów. 

Pokazujemy dziecku kolejne przedmioty i mówimy np. 

że jest to jedzenie (food [fud]); 

że jest to zrobione z papieru (paper [pejper]); 

że jest to zrobione z tworzywa (plastic [pastik]); 

że jest to zrobione ze szkła (glass [glas]); 

Następnie tłumaczymy, że kiedy te rzeczy się zniszczą, wyrzucamy je do kolorowych pojemników do segregowania śmieci (recycling bin [risajkl bin]); 

Nazywamy kolory pojemników: blue [blu]; green [grin]; yellow [jelou]; brown [braun]

Dziecko nazywa kolory pojemników, a my mówimy, co do nich wkładamy: blue – paper [pejpe] czyli papier, makulatura; 

green – glass [glas] czyli szkło; 

yellow – plastic [plestik] czyli tworzywa sztuczne; 

brown – food [fud] czyli jedzenie, resztki, z których można zrobić kompost compost [kompoust] (czyli takie witaminy dla roślin); 

Przygotowujemy kolejne rekwizyty: pojemniki w 4 kolorach lub kolorowe kartki papieru, w kolorach pojemników do recyklingu; Będziemy również potrzebować obrazków różnych przedmiotów, np. wyciętych z gazetek reklamowych sklepów. Pokazujemy obrazki dzieciom, nazywamy z czego zostały zrobione. 

Układamy na dywanie w rzędzie 4 pojemniki (lub kolorowe kartki). Rozrzucamy obrazki, następnie wydajemy dziecku polecenie pozbierania przedmiotów jednego rodzaju np..: 

“Pick up food!” [pik ap fud] – podnieś jedzenie; Dziecko ma za zadanie pozbierać wszystkie obrazki, przedstawiające żywność. Teraz wskazujemy odpowiedni kolor pojemnika (brązowy) I mówimy: “Put it in!” [put it in] Dziecko powinno włożyć zebrane obrazki do pojemnika (lub położyc na kartce, która zastępuje pojemnik). 

Jestic Kosz Na Śmieci Pojemnik Na Odpady 120L Bio Brązowy ...

“Pick up glass” [pik ap glas]; Dziecko ma za zadanie podnieść wszystkie obrazki przedstawiające przedmioty ze szkła. Teraz wskazujemy odpowiedni kolor pojemnika (zielony) I mówimy: “Put it in!” [put it in] Dziecko powinno włożyć zebrane obrazki do pojemnika (lub położyć na kartce, która zastępuje pojemnik). 

Kosz na odpady 240l zielony - RAWTECH

“Pick up a paper” [pik ap e pejper]; Dziecko ma za zadanie podnieść wszystkie obrazki z przedmiotami papierowymi. Teraz wskazujemy odpowiedni kolor pojemnika (niebieski) I mówimy: “Put it in!” [put it in] Dziecko powinno włożyć zebrane obrazki do pojemnika (lub położyć na kartce, która zastępuje pojemnik). 

Zasady Segregacji - Stacja Segregacji Odpadów Komunalnych

“Pick up plastic” [pik ap plastik]; Dziecko ma za zadanie podnieść wszystkie obrazki z przedmiotami z tworzywa. Teraz wskazujemy odpowiedni kolor pojemnika (żółty) I mówimy: “Put it in!” [put it in] Dziecko powinno włożyć zebrane obrazki do pojemnika (lub położyć na kartce, która zastępuje pojemnik). 

Jestic Kosz Na Śmieci Pojemnik Na Odpady 240L Żółty ...

Poprawne wykonanie zadania zasługuje na oklaski: Clap your hands! 

A oto piosenka do nauki. Posłuchajcie i spróbujcie zaśpiewać 🙂 

„DBAMY O NASZĄ PLANETĘ”.

24.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela-Gudz

„Eko-przedszkolaki to super dzieciaki”

Witajcie

 Na podsumowanie naszego tygodnia poświęconego ekologii, proponuję Wam bardzo ciekawy i pouczający filmik. Znajdziecie w nim najważniejsze informacje i podpowiedzi, co robić, aby dbać o środowisko naturalne.

Jak to często bywa, zacznijmy jednak od rozruszania całego ciała, od spożytkowania energii, a więc od gimnastyki. Poniżej link do świetnych propozycji rodzinnych ćwiczeń

Proste ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci – zakręć magicznym kołem!

W kontakcie z naturą – dla dzieci

Praca z obrazkiem

1. Przyjrzyj się ilustracjom i powiedz, w którym miejscu wolałbyś się znaleźć. Powiedz, które zachowanie ludzi Ci się podoba, a które jest złe.

Ekologia na co dzień - plansze i karty pracy

2. Opowiedz zachowanie osób na ilustracji i oceń, czy jest dobre. Powiedz, jak powinniśmy się zachowywać na wycieczce, spacerze czy w lesie.

Ekologia - EUROTEST

Kolorowanie obrazka

Zastanów się, jaki mamy wpływ na losy Ziemi i co dobrego możemy zrobić dla naszej planety. Porozmawiaj z bliskimi na ten temat. Pokoloruj obrazek ☺

Najlepsze obrazy na tablicy Ekologia (79) w 2020 | Ekologia ...

„Przyjemne z pożytecznym”

Ćwiczenia usprawniające motorykę małą, czyli nadgarstki, dłonie i palce:

 • zgniatanie i rozgniatanie serwetek,
 • pracę z modeliną,
 • wycinanie i wydzieranie,
 • zwijanie gazety w kulki (rzucanie nimi do celu),
 • malowanie,
 • wyszywanie,
 • nawlekanie,
 • origami (koła, kwadraty),
 • rysowanie po śladzie,
 • rysowanie oburącz.
 •  

Kino-Bambino czyli rodzinne oglądanie

Zaczynamy weekend, więc poniżej propozycje ☺

Składniki na dwie porcje popcornu:

100 g suchych ziaren kukurydzy

1 łyżka oleju

Dodatki:

2 łyżki masła
sól
ewentualnie 2 łyżki startego parmezanu

Przygotowanie popcornu:

Na dno garnka wlać olej i wsypać ziarna kukurydzy. Garnek ustawić na średnim ogniu i co jakiś czas potrząsać. Gdy wybuchy kukurydzy ucichną, zdjąć garnek z palnika. W misce rozpuścić masło, doprawić solą (lub parmezanem), wymieszać dokładnie z popcornem. 

Smacznego! 
Zuzanna Antecka, dietetyk, specjalisty ds. żywienia, eksperta kampanii Soki i musy – witaminy w SMART formie.

Najładniejsze gify: Gify na dzień dobry

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Wiersz A. Widzowskiej „Przyjaciele przyrody”.

My, przedszkolaki, na ziemskiej kuli
wiemy, że Ziemię trzeba przytulić,
zadbać o lasy, powietrze, wodę,
kwiaty, zwierzęta – całą przyrodę.
To źle marnować wodę w kąpieli
od poniedziałku aż do niedzieli.
Po co bez przerwy nurkować w wannie?
Lepiej z prysznica zrobić fontannę!
Torba foliowa szczerzy zębiska.
– Jestem z plastiku, sztuczna i śliska.
Gdy będę plackiem leżeć na wodzie,
fokom i żółwiom chętnie zaszkodzę!

– Ja także! – wrzeszczy ze szkła butelka.
– W lesie się smażę niczym iskierka,
a gdy rozgrzeję się jak ognisko,
pożar wywołam i spalę wszystko!
– Czy wy nie wiecie, okropne śmieci,
że na planecie mieszkają dzieci?
Szust! Posprzątamy bałagan wielki,
osobno papier, plastik, butelki!
Pstryk! Pamiętamy, by gasić światło,
wiemy, że pożar wywołać łatwo,
a gdy widzimy sarenkę w lesie,
to nie wrzeszczymy, aż echo niesie!
Ten, kto przyrodę niszczy i truje,
niech się kolcami jeża pokłuje!

− O czym wiedzą wszystkie przedszkolaki?
− Kiedy bardziej oszczędzamy wodę – podczas kąpieli czy gdy bierzemy prysznic?
− Jak może zaszkodzić przyrodzie wyrzucona torba foliowa, a jak – szklana butelka?
− Dlaczego powinniśmy segregować śmieci?
− Co powinniśmy zrobić, gdy wychodzimy wieczorem z pokoju?
− Jak powinniśmy zachowywać się w lesie?
− Co powinno spotkać osobę, która niszczy i truje przyrodę?

Ćwiczenia logopedyczne – Kwiaty.

• Kwiaty rosną.
Dziecko naśladuje rosnące kwiaty, które chwieją się na wietrze – stopy mocno opierają o podłogę, nie porusza nimi, nogi mają złączone; lekko kołyszą tułowiem na boki.


• Kwiaty wychylają się do słońca.
Dziecko nie zmienia pozycji, podnosi jedynie głowę do góry, tak jakby się opalało. Mówi na jednym wydechu: Ale ciepło, ale przyjemnie.

• Bukiety.
Dziecko- mama-tata- rodzeństwo – kwiaty – łączą się w bukiety: podchodzą do siebie, łapią się za ręce, nogi mają złączone, głowy podnoszą do góry i lekko odchylają się do góry. Po chwili prostują się i znowu odchylają. Oddychają przy tym powoli i głęboko.

• Wąchamy kwiaty.
Dziecko naśladuje trzymanie kwiatuszka w ręce i wąchanie go – wciąga powietrze nosem, a wydycha ustami.


• Taniec kwiatów.
Dziecko – kwiat – przykuca na dywanie. Następnie y wstaje i tańczą według
własnej inwencji przy melodii walca J. Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”.

Rysowanie edukacyjne dla dzieci, Tulipany
Rysuj po śladzie i pokoloruj tulipany.
Generator Kart Pracy dla nauczycieli
Pokoloruj wg kodu.

23.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Witajcie,

 za nami Dzień Ziemi, a przecież wiemy, że o czystą i zdrową planetę musimy dbać na co dzień. Dlatego dziś kolejna porcja eko-zabaw☺ 

Nasza Ziemia – scenariusz zajęcia na Dzień Ziemi – Wychowanie ...

Na dzień dobry zabawa w kręgle, ale trochę niezwykłe, bo z plastikowych butelek. Można je dodatkowo ozdobić kolorowymi paseczkami z folii samoprzylepnej.

Zabawa rytmiczna

Dziecko porusza się w rytmie tamburyna lub jakiegokolwiek instrumentu.na przerwę w muzyce za trzymuje się i wyklaskuje dłońmi rytm: „Czysty świat wokół nas.”

Skąd się biorą produkty ekologiczne? film animowany

Praca plastyczna: Kolorowa rybka

Do wykonania tej pracy można użyć materiałów odpadowych. Zachęćmy dzieci, aby sięgały po rozmaite resztki tkanin, papieru, folii itp., dzięki czemu łatwiej będzie nam kształtować w nich wrażliwość ekologiczną.

Najlepsze obrazy na tablicy Ryba (8) | Ryba, Kolorowanki i ...
Malowanki do wydrukowania, kolorowanki do pobrania - Ekorodzice.pl
Fototapeta cute kolorowanki ryb na wymiar • czarny, sztuka, różowy ...

Miłego dnia

Nauka ekologii już od przedszkola – ruszył drugi etap akcji ...
Z życia przedszkola | Gminne Przedszkole w Trzebieszowie

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

WITAJCIE PRZEDSZKOLAKI!

Zabawa z wykorzystaniem rymowanki.


Przyjaciel przyrody musi o nią dbać, a jak?…

O przyrodę dbamy:
– gałązek drzew nie łamiemy
– trawników nie deptamy
– kwiatów chronionych nie zrywamy
– zimą ptaki dokarmiamy
– śmieci nigdy nie rozrzucamy.

Zabawa ruchowa z elementem celowania – Wrzucamy śmieci do kosza.

Dziecko dostają kartkę starej gazety, robi z niej kulkę, ściskając ją najpierw prawą ręką (pokazuje rodzic), a potem – lewą ręką.Rodzic ustawia kosz w określonej odległości od dziecka. Dziecko rzuca kulką z gazety do kosza. Jak nie trafi, powtarza rzut.

Dzielenie na sylaby nazw przedmiotów .

Dziecko wybiera sobie przedmiot i samodzielnie lub z pomocą rodzica dzieli rytmicznie jego nazwę. Np. lalka – lal-ka; wózek – wó-zek; piłka – pił-ka; krzesło – krzes-ło…

International Day for the Elimination of Racial Discrimination Coloring Pages - Preschool and Kindergarten

Rady na odpady – bajka edukacyjna

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

Angielski dla młodszych dzieci. 

Zaczynamy od powtórzenia kolorów. Za chwilę posłuchacie kołysanki z poprzednich zajęć. Gdy na ekranie pojawi się kwiatek, szybko nazwijcie, jakiego jest koloru. Gotowi? Start! 

Porcja słów na dziś: 

JABŁKO – apple [epl] 

TĘCZA – rainbow [reinbou] 

CHMURY clouds [klaudz] 

MOTYL– butterfly [baterrflai] 

KWIATEK– flower [flaue] 

PIŁKA– ball [bol] 

Włączmy teraz kolejny film, znany z poprzednich zajęć. Możemy oglądać od początku lub zacząć od 4,16 minuty. Nazwa każdego wymienionego przedmiotu będzie poprzedzona nazwą koloru. Na przykład: czerwone jabłko – red apple; zielone jabłko – green apple; i tak dalej. Wykorzystujemy wszystkie poznane kolory. Powtarzamy razem z lektorem na filmie, a następnie ćwiczymy sami. 

A teraz spójrz do lustra. Czy potrafisz nazwać kolory swojego ubrania? 

Rozejrzyj się dookoła: co jest RED?; Co jest BLACK?; Co jest YELLOW? 

Kontynuuj zabawę z innymi kolorami 

22.04.2020 r.

I ZMIANA -Joanna Trela- Gudz

Dzień dobry, pamiętacie tę piosenkę? To nasza powitanka:

Ćwiczenia logopedyczne:

Oto proste zabawy logopedyczne, które można przeprowadzać samodzielnie z dzieckiem: 

– nabieranie powietrza nosem i wypuszczanie ustami,

– dmuchanie na papierowe łódeczki znajdujące się w misce z wodą,

– naśladowanie odgłosów zwierząt – kotem mruczy „mmmm”, kotek ziewa (naśladowanie), wąż syczy – „ssss”, pszczoła bzyczy „bzzz”,

– pociąg jedzie „fufufu”. nauka unoszenia języka na górne zęby, 

– zlizywanie słodkiego kremu z podniebienia przy szeroko otwartych ustach,

– winda – przy otwartych ustach poruszanie językiem raz do góry raz na dół, – zakładamy górną wargę na dolną i odwrotnie, 

– kląskanie językiem, naśladowanie mlaskania, 

– masaż języka poprzez wysuwanie go przez lekko rozwarte zęby, 

– wysuwanie warg i układanie w ryjek, cofanie w uśmiech, 

– wymawianie na przemian a-o, 

– wymawianie uuu a następnie iiii, 

– dmuchanie na piłkę pinpongową, 

– wysuwanie warg do przodu i krążenie kółeczek, 

– próba dotykania językiem nosa, brody, policzków, dotykanie językiem raz dolnych, raz górnych zębów przy maksymalnie otworzonych ustach,

– nadymanie policzków, wciąganie policzków, 

– naprzemienne nadymanie i wciąganie policzków.

Ćwiczenie oddechowe– naśladowanie wąchania kwiatka trzymanego w dłoni.

Zabawa Wycieczka

Dziecko leży tyłem, rodzic ciągnie je za nogi po podłodze

Zabawa matematyczna: Piramida

Pokazujemy dziecku poniższą piramidę, następnie rysujemy taką samą piramidę ołówkiem i prosimy dziecko, aby pokolorowało ją zgodnie z podanym kodem.

Kodowanie dla dzieci: Piramida z kubków PDF - karty pracy do druku ...

Na koniec świetna sprawa- gorąco polecam!!! 

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu w czasie Koronawirusa | Sposoby na nudę

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Witajcie kochani!

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi

Znalezione obrazy dla zapytania międzynarodowy dzień ziemi 2017

Co my robimy dla naszej Ziemi?

 Sadzimy drzewa

Podobny obraz

Segregujemy śmieci

Znalezione obrazy dla zapytania segregacja smieci gify ruchome
zbieramy makulaturę, plastik, szkło

Oszczędzamy wodę, prąd

Znalezione obrazy dla zapytania segregacja smieci gify ruchome

Na ile  warunki pogodowe pozwalają wybieramy rower, zostawiamy samochód.

Znalezione obrazy dla zapytania rower gify ruchome

Zapraszam na bajkę:”FRANKLIN I DZIEŃ ZIEMI”.

MIŁOŚNICY PRZYRODY – DZIECI Młodsze – ŚRODA 22.04.2020

MIŁEGO DNIA!

21.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Coś z niczego- zabawki recyklingowe

Wirus pokrzyżował nam plany, gdyż w planach był grupowy konkurs na zabawkę z odpadków- zabawkę recyklingową- lecz może poniższe fotografie zachęcą Was mimo wszystko do wykonania tego typu zabawki. Zobaczycie, że to niezła frajda, takie twórcze przetwarzanie, a najważniejsze że pomagamy w ten sposób naszej planecie- ponownie wykorzystujemy odpadki, nie produkujemy bez potrzeby nowych rzeczy.

Twórcy zabawek- do dzieła! 🙂

Coś z niczego” – zabawki z recyklingu – Szkoła Podstawowa w Błażowej
Coś z niczego" - czyli zabawki z odpadów - Szkolne Blogi
20 zabawek dla dzieci, które zrobisz samodzielnie - Matka Tylko Jedna
PSP nr 1 w Stalowej Woli – im. Wacława Górskiego, szkoła z ...
Instrumenty muzyczne | prace plastyczne

I wiele, wiele innych… ☺

Śpiewające Brzdące – Ekologa znak

Kochani, wiem, że lubicie wyzwania, a więc poniżej zadania dla każdego super przyjaciela Ziemi!

dzień ziemi zadania

„PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM”- propozycje zabaw grafomotorycznych

Usprawnienie motoryki dużej

– przy usprawnianiu koordynacji ruchowej całego ciała, można wykonywać:

 • ruchy naprzemienne, czyli lewa do prawego, prawa do lewego,
 • rysowanie w powietrzu obiema rękami tych samych obrazów jednocześnie,
 • wykonujemy luźne skłony i kołyskę.

Pracując nad sprawnością grafomotoryczną „dużą” rozpoczynamy od ruchów dużych, rozluźniających dziecięce mięśnie w ramionach i przedramionach. Są to ćwiczenia takie jak:

 • rysowanie lub wodzenie po dużym znaku „X”,
 • rysowanie w powietrzu figur geometrycznych,
 • rysowanie „leniwych ósemek”,
 • rysowanie fal, gór i kół,
 • zamalowywanie dużych przestrzeni farbami przy pomocy grubych pędzli lub rąk.

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Witam Was !

Zapraszam na zajęcia:

Oglądnijcie tulipana w różnych fazach rozwojowych. Opowiedzcie swoim rodzicom o tym, jak się rozwija oraz powiedzcie, czego potrzebuje tulipan, żeby rosnąć?

Zabawa Ziemia, woda, powietrze.

Dziecko na hasło:
ziemia – dotyka dłońmi podłogi,
woda – chwyta się dłońmi za kolana,
powietrze – podnosi ręce do góry, wskazując przestrzeń nad sobą.


Przedszkolaki, czy wiecie, że rośliny, tak jak ludzie i zwierzęta, oddychają. Pochłaniają przy tym szkodliwe gazy, a wydzielają tlen, który jest potrzebny do oddychania ludziom i zwierzętom.
Jeżeli ziemia, woda i powietrze są zanieczyszczone, to szkodzą nie tylko ludziom, ale zwierzętom i roślinom, które wtedy chorują.

Posłuchajcie „Piosenki ekologicznej”.

I. Dymią kominy wielkich fabryk,
płynie brudna woda do rzek.
Chcemy oddychać powietrzem czystym,
czystą wodę mieć.

Ref.: Czysta woda zdrowia doda
– to każde dziecko wie.
Czysta woda zdrowia doda
– tobie, tobie i mnie.


II. Smog już pokrywa niebo całe
szarym dymem i szarą mgłą.
W rzekach jest mniej i mniej rybek.
Kto to widział, kto?
Ref.: Czysta woda…

Wiersze,Gify Na Dzień Dobry ...: Gify Milego dnia

20.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Dzień dobry dzieciaki

Zaczynamy nowy tydzień, w którym będziemy chciały zachęcić Was do dbania o naszą planetę, Ziemię. 

Lubimy ładne, czyste miejsca, lubimy słuchać śpiewu ptaków, czy podziwiać zapach kwiatów. Chcemy być zdrowi, oddychać czystym powietrzem, kąpać się w czystym morzu. Ziemia jednak potrzebuje naszej pomocy, gdyż jest już bardzo zanieczyszczona, a my możemy jej pomóc.  

Śledźcie uważnie, co przygotowałyśmy dla Was w tym tygodniu, a dowiecie się, jak zostać eko-przedszkolakiem!!!

Zabawy ruchowe z Pippi

Do każdego wyzwania przyda się pozytywna energia i siła, więc zacznijmy od ćwiczeń gimnastycznych. Możecie wykonywać poznane już ćwiczenia i zabawy ruchowe, a komu jest mało, niech poćwiczy razem z Pippi☺

Czysto, ładnie i bez śmieci – rady Pana śmietnika dla wszystkich dzieci

Teraz bardzo ważna sprawa- segregacja śmieci. Jeśli chcemy, aby nam się lepiej żyło, nauczmy się wrzucać śmieci do odpowiednich pojemników- mogą wówczas zostać przetworzone na nowe rzeczy!

Historyjka obrazkowa

Obejrzyj obrazki i opowiedz historyjkę.

Poproście Rodziców, aby zaznaczyli Wam lądy i oceany. Pokolorujcie oceany na niebiesko, a lądy na żółto lub brązowo.

NA RATUNEK ZIEMI – scenariusz zajęć + pomoce – Przedszkolankowo

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Nauczcie się rymowanki:
Dziecko powtarza za rodzicem rymowankę, rytmicznie przy tym klaszcząc.
O przy-ro-dę dba-my, śmie-ci do ko-szy wrzu-ca-my.

EKOLOGICZNY DOM

Ćwiczenia logopedyczne.
Dziecko za rodzicem:
• układa wargę dolną na górnej, a potem górną na dolnej
• złączonymi wargami wykonuje ruchy okrężne
• dolną wargą zasłaniają dolne zęby, a górną wargą ‒ górne zęby
• dmucha przez złączone wargi, lekko wysunięte do przodu
• naśladuje ssanie cukierka
• nabiera powietrze pod górną wargę, a potem pod dolną
• wymawia na przemian: a – o.

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

ANGIELSKI DLA DZIECI 

Nadeszła wiosna. Pogoda zmienia się co chwilę, a wokoło mnóstwo kolorów. Czy pamiętamy nazwy kolorów? 

 1. RED to …? [red –czerwony]; YELLOW to …? [jelou – żółty]; BLUE to …? [blu – niebieski]; GREEN to …? [grin – zielony]; BLACK to …? [blek – czarny]; WHITE to …? [uait – biały]; BROWN to …? [braun – brązowy]; PINK to …? [pink – różowy]; 

2.Posłuchajcie fragmentu nagrania o kolorach. Powtarzajcie nazwy kolorów, nazywajcie każdy kolor, gdy się pojawi. Oglądajmy dziś przez 4 minuty i 19 sekund. Nowe kolory, które pojawiły się w nagraniu to: PURPLE [perpl] – fioletowy i ORANGE [oryndż] – pomarańczowy. 

3.Zabawa: Jakiego koloru jest …? 

Dorosły nazywa jakąś rzecz, a dziecko określa kolor tej rzeczy. Mogą to być przedmioty, które znajdują się w najbliższym otoczeniu lub rzeczy powszechnie znane. Na przykład: czekolada – brown; słońce – yellow; pomidor – red; śnieg – white; trawa – green; mrówka – black; 

4. Oglądamy początek filmu jeszcze raz i poznajemy (lub przypominamy sobie) pozostałe słowa:

CAR [kar[ – auto; 

FROG [frog] – żaba; 

PENCIL [pensil] – ołówek; 

DUCK [dak] – kaczka; 

FLOWER [flaue] – kwiatek; 

LAMP [lemp] – lampa; 

BUTTERFLY [baterflaj] – motyl; 

TEDDY BEAR [tedi ber] – misiek; 

PLANE [plejn] – samolot; 

BALLOONS [baluns] – baloniki; 

5.Spróbujmy teraz powiedzieć:

CZERWONE AUTO (red car);

ZIELONA ŻABA (green frog);

ŻÓŁTA KACZKA (yellow duck);

POMARAŃCZOWY KWIATEK (orange flower);

A teraz proszę dorosłych: ćwiczcie mówienie z dziećmi według podanego wzoru. 

6. A oto kołysanka o kolorowych kwiatkach

„KWIECIEŃ PLECIEŃ”

17.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Witajcie☺ Dziś podsumowanie naszych „wiosennych” tematów, sporo już o wiośnie potraficie powiedzieć, o tradycjach związanych z tą porą roku, o wiośnie w ogródku i wiejskiej zagrodzie. Dlatego  zapraszam Was na początek na seans z Maminkami- zobaczycie, jak pięknie u nich się wiosna rozgościła.

„Wiosna w Dolinie Muminków”

Ćwiczymy oko i rękę- rysowanie po śladzie

Диалоги Zajęcia Dla Maluchów, Aktywności W Przedszkolu, Przedszkolne Materiały Dydaktyczne, Motoryka Mała

Na koniec tygodnia proponuję relaksacyjne masażyki

– Przyszła myszka
„Przyszła myszka do braciszka.
(na plecach dziecka wykonujemy posuwiste ruchy opuszkami złączonych palców)
Tu zajrzała, tam wskoczyła,
(lekko drapiemy dziecko za jednym uchem, następnie za drugim)
a na koniec tu się skryła”.
(wsuwamy palec za kołnierzyk)

– Pajączek
Wspinał się pajączek po rynnie,
(kroczymy palcami po plecach dziecka, od dołu ku górze)
spadł wielki deszcz i zmył pajączka.
(przykładamy do nich obie dłonie)
Zaświeciło słoneczko,
(masujemy plecy ruchem)

Dobrego weekendu

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Witajcie Kochani!

Zapraszam Was na kolejny trening fitness z Lulisią:

„BURZA”

 Bożenka i Adaś wybierają się do lasu. Wzięli się za rączki. Słychać, jak idą: tup-tup, tup-tup, tup-tup-tup. Zobaczyli motylka i biegną za nim. Biegną, biegną, biegną… biegną. Wśród kwiatów jedno obok drugiego. Aż się zmęczyli i usiedli na trawie. Naraz pokazują się chmury ogromne. Czarne chmury zbierają się ze wszystkich stron. Zaczyna padać deszczyk. Spadają najpierw wielkie, pojedyncze krople: (dzieci uderzają jednym palcem z każdej ręki o stolik lub podłogę) Kap, kap, kap Potem dużo małych kropelek, prędko jedne po drugich. (dzieci uderzają szybko wszystkimi palcami o stolik lub podłogę). A teraz pada mocny deszcz, aż kropelki podskakują. (dzieci uderzają jednocześnie wszystkimi palcami o stolik lub podłogę). Słychać jakiś hałas, (dzieci się oglądają). Czy to wóz jedzie? A wtem: sssssss!!! Błyskawica (dzieci rysują palcem wskazującym przed sobą zygzak) I grzmot (dzieci uderzają o swoje ściśnięte pięści) I znowu: ssssss!!! I straszny grzmot. I jeszcze sssss… grzmot! Sssss… grzmot! Teraz już słabszy grzmot. Kończy się burza. Grzmi jeszcze z daleka. Przestaje już padać. Deszczu prawie nie słychać, Tylko wtedy, gdy duża kropla z liści spada: Kap, kap. Zmoknięte, zziębnięte dzieci śpieszą do domu po mokrej ziemi. Klap, klap, klap (dzieci klapią otwartą dłonią o stół lub podłogę) Klapią mokre buciki, a mamusia wybiega uradowana z domu i tylko załamuje ręce, że dzieci zmokły.

Zapraszam na Domisie: „Dobry i zły wiatr”.

Galeria Laneczki: Kliknij w obrazek, aby zamknąć okno

16.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Zabawa – opowieść ruchowa „Wiosenne czarowanie”. 

Dajemy dziecku kolorowy krążek (lub obręcz) i dziecko „zamienia” go w przedmiot zasugerowany w tekście, naśladując różne czynności:


Wczesnym rankiem obudziło się słoneczko i zaświeciło na niebie
Obudziły się kwiatki i zaczęły obracać swoje główki do słoneczka,
obudziły się też kotki na podwórku, mama przyniosła dla nich miski z mlekiem i kotki zaczęły pić.
Na drzewie spały w gniazdkach ptaszki, przetarły swoje oczka i poruszały skrzydełkami.
W domu wstały dzieci, poszły do łazienki i przeglądały się w lusterku- kiedy dzieci były gotowe, tata zapakował je do samochodu i ruszył, kręcąc całą drogę kierownicą.
W przedszkolu dzieci bawiły się instrumentami, grały na bębenku.
Na obiad była pyszna zupka, którą dzieci zjadły z talerzy z apetytem.
Kiedy zjadły obiad, położyły się na leżaczkach i przytuliły się do poduszek.
Gdy dzieci wracały z przedszkola, zaczął padać deszcz i musiały rozłożyć parasole.
Wieczorem dzieci siedziały na poduszkach i rysowały palcem w powietrzu małe i duże kółeczka

Zabawa matematyczna „Grządki Oli”
ćwicząca umiejętność dostrzegania rytmu i kontynuowania go. 

( W zabawie jest mowa o kwiatkach i takie przykładowe liczmany do układania rytmów są poniżej, ale można użyć to, co akurat mamy pod ręką np. guziki, małe karteczki, które łatwo potniemy na paski, owoce, nakrętki itp.)

Dajemy dziecku pasek papieru (grządka), na którym nalepione są kwiatki w odpowiednich sekwencjach (np. czerwony – żółty- czerwony). Wyjaśnimy że Ola sadzi kwiatki na swojej grządce w określonej kolejności i prosimy dziecko, aby pomogło Oli dokończyć sadzenie kwiatków zachowując odpowiedni rytm. Dla chętnych dzieci są też przygotowane trudniejsze zadania (np. rytm złożony z 3 kolorów lub kwiatów małych i dużych).

LICZMANY RÓŻNE - Liczmany 31.jpg

Teraz dla Was „Bajka o chmurce”- gdyż każdej grządce przyda się deszcz☺ 

Już przyszła wiosna - Zdalne lekcje - Portal Gov.pl

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Witajcie Przedszkolaki. Zapraszam Was do zabaw z wiatrem:

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,zabawy-z-wiatrem,51340

Zabawa paluszkowa, pobawcie się z rodzicami:

Wiosenna burza.

Pada deszczyk, pada, pada, (Uderzamy palcem o podłogę lub o stolik) coraz prędzej z nieba spada. (Przebieramy wszystkimi palcami.) Jak z konewki woda leci, (Uderzamy całymi dłońmi o podłogę.) A tu błyskawica świeci… ( Klaszczemy w dłonie nad głową.) Grzmot !!! (uderzamy piąstkami o podłogę.)

Pada deszcz (PD) - Pomoce dydaktyczne - Miesięcznik - BLIŻEJ ...
Skrzaty – Przedszkole Miejskie w Imielinie

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

TEKST PIOSENKI DO UCZENIA SIĘ PRZEZ DZIECI:

What’s the weather like today? Jaka dziś pogoda?


What’s the weather – 3x [uots de uede]
Like today [lajk tudej] JAKA JEST DZIŚ POGODA?
Altogether – 2x [oltugede] (wszyscy razem)
What’s the weather like today ? (Jaka jest dziś pogoda?)

Look, it’s windy 3x [luk its uindi] Popatrz, jest wietrznie
Everyone [ewryuan] (wszyscy, każdy jeden)
Flying kite [flaing kajt] (puszczają latawce)

Look, it’s rainy – 3 x [luk its rejni] (Popatrz, jest deszczowo)
Everyone (wszyscy)
Jump in the puddles [dżamp in de padls] (skaczą do kałuży)
Everyone

Look, its sunny – 3x [luk its sani] ( Popatrz, jest słonecznie)
Everyone
Let’s go swimming – 2x [lets gou suiming] (chodźmy popływać)
Everyone

Look it’s snowy – 3x [luk its snoui] (Popatrz, pada śnieg)
Everyone
Catch a snowflake – 2x [kecz e snouflejk] (złap śnieżynkę)
On your tongue [on jo tong] (Na język)

15.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Pogoda, tak jak my, miewa swoje humory- raz nas rozpieszcza słońcem, innym razem dokuczy silnym wiatrem, zimnem czy deszczem. Namawiam Was, abyście dostrzegli malowniczość kwietniowej pogody, a więc to jak bardzo zmienia się krajobraz, gdy świeci piękne wiosenne słońce, a zaraz potem nadejdą ciemne chmury. Dopiero co mieliśmy ciepłe słoneczne dni, a dziś wypatrzyłam przez chwilę sypiący śnieg! 

Wysłuchajcie wiersza właśnie o takich kwietniowych humorach i spróbujcie namalować do tego obraz. Dziś polecam wam nową technikę plastyczną, czyli farby plakatowe zmieszane z pastą do zębów. Ciekawa jestem Waszych efektów! ☺ 

Kwietniowe humory

Autor: Bożena Forma

W kwietniu gdy rankiem otwierasz oczy,
pogoda zawsze cię czymś zaskoczy.
Kiedy zły humor kwietniowi doskwiera,
słońca promienie do kosza zbiera.

Mgły porozsiewa, kiedy dzień wstaje,
kropelki deszczu chętnie nam daje.
Często też sypie śniegiem dokoła,
– wróciła zima, popatrzcie woła.

Lecz kiedy humor mu się odmieni,
świat w jednej chwili już się zieleni.
Witając wiosnę słonko przygrzeje
a ciepły wietrzyk chmury rozwieje.

Wiadomo wszystkim – kwiecień przeplata
to trochę zimy, to trochę lata.

Zanim zabierzecie się do malowania, proponuję zabawę ruchową

Malowanie farbą plakatową z pastą do zębów

Malowanie farbą plakatową z pastą do zębów

To bardzo efektowna technika ukazująca na płaskich powierzchniach fakturę, oraz ciekawą kolorystykę, barwy są rozbielone i subtelne. Na talerzyk wyciskamy białą pastę do zębów i mieszamy ją z farbą plakatową. Powstają w ten sposób farby kryjące. Nakładając poszczególne plamy barwne można urozmaicić pracę plastyczną rysując po mokrej farbie, np.: wykałaczką, plastikowym nożykiem, końcem pędzla itp.

Oglądanie reprodukcji obrazów: „Wiosna” w malarstwie

Wiosna
Wiosna w malarstwie- który z obrazów jest dla Ciebie estetyczną ...
WIOSNA KWITNĄCE JABŁONIE - Grażyna Potocka | TouchofArt
WladyslawPodkowinski Instagram posts (photos and videos) - Picuki.com

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Kochani posłuchajcie piosenki:

Zapraszam Was na trening fitness z Lulisią i Lulitulisiami:

Przedszkole nr 158 w Poznaniu | Świat Krasnali
Rysowanie edukacyjne dla dzieci, Tulipany

14.04.202 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Witajcie Kochani,

mam nadzieję, że wszyscy miło spędziliście ten świąteczny czas i nikomu nie zabrakło wielkanocnych atrakcji. Ponieważ wiosna ma się już całkiem dobrze, zobaczymy, co się dzieje wiosną na wsi, co robią gospodarze, a co zwierzęta.

Jaki mamy teraz miesiąc?- kwiecień! Jest takie powiedzenie: „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Zapraszam Was więc na seans z kotem Filemonem pt. „Kwiecień plecień”.

Lecz najpierw trochę rozruszamy cały organizm- przyda się po świątecznych pysznościach trochę więcej ruchu. Dziś ćwiczenia z Pipi Pończoszarką

Filemon w bajce ma białą sierść. Pobawcie się w kocie przebieranki i pokolorujcie go na dowolny inny kolor.

KOCIE KOLOROWANKI – Przedszkolankowo

KOCIE KARTY PRACY – zestaw 1 – Przedszkolankowo

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zapraszam Was kochani do wspólnej zabawy. Pobawcie się z rodzicami:

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zaleje.
Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi.
Deszcze częste w kwietniu wróżą, że owoców będzie dużo.
Jeśli pszczoły w kwietniu nie latają, to długie chłody zapowiadają.

BESTY.pl - Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata

WIELKANOC

10.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Najlepsze życzenia na Wielkanoc 2017 Gotowe do wysłania sms ...
Kolorowanka Pisanki wielkanocne do druku
Wielkanocne kolorowanki dla dzieci [kolorowanki do druku ...

Dla tych, którzy chcą spróbować sił w samodzielnym rysowaniu, Lulek TV podpowie, jak to zrobić. 

Radosnych Świąt dla Was przedszkolaki i Waszych rodziców.

II ZMIANA _ Jadwiga Łępa

KOCHANE PRZEDSZKOLAKI WRAZ Z RODZICAMI!

Życzę Wam, Kochani, aby te święta wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Pani Jadzia

Maleńki baranek, co ma złote różki, Pilnuje pisanek na trawie z rzeżuszki. Kiedy nikt nie widzi, chorągiewką buja. I beczy cichutko… Wesołego Alleluja…

BARANEK WIELKANOCNY II
Rzeżucha dobra nie tylko na Wielkanoc. | Nianio.com.pl

Zajączek wielkanocny kolorowanka wielkanocna
Baranek wielkanocny kolorowanka

9.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Kochane przedszkolaki

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego kto jeszcze nie udekorował swojego mieszkania w klimacie nadchodzących Świąt, dziś znajdzie kilka pomysłów. Może skorzystacie z nich, a dzięki temu spędzicie miło i ciekawie czas. 

Na „Dzień dobry” wielkanocna rozgrzewka, czyli pomoc w świątecznych porządkach. Zachęcam Was, abyście posegregowali wasze zabawki, poukładali ładnie książeczki, zaparkowali porządnie samochody, czy posprzątali domki dla lalek. Będzie to świetna gimnastyka, rozruszanie całego ciała, a przy tym dobry uczynek, który na pewno ucieszy rodziców.

Wielkanocne inspiracje- kurczak i zajączek z masy solnej.

Poniżej załączam link do filmiku instruktażowego na wykonanie łatwych zajączków i kurczaków wielkanocnych. Udanej zabawy☺ 

A gdy już popracujecie, zapraszam Was do „Domowego Przedszkola”, w którym dzieci też przygotowują się do Wielkanocy.

NSZZ Solidarność w MAN Bus w Starachowicach

Zabawa „Ciepło-zimno”- zapewne rodzice pamiętają tę zabawę, przedszkolaki bardzo ją lubią, więc można spróbować w domach w wersji świątecznej- pokazujemy dziecku np.  pisankę czy zajączka wielkanocnego, następnie chowamy gdzieś w mieszkaniu, a następnie naprowadzamy dziecko słowami: „ciepło” (gdy jest coraz bliżej odnalezienia) lub „zimno” (gdy się oddala). Można nakierowywać też wskazówkami- kierunkami: do przodu, w prawo, do tyłu itp.

II ZMIANA- Jadwiga Łępa

 Przedświąteczne porządki – ćwiczenie aparatu artykulacyjnego, zabawa „Baba w buzi”

Pewnego dnia baba, która mieszka u każdego w buzi, robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (język przesuwa się w stronę policzków po stronie wewnętrznej). Potem umyła sufit (język przesuwa się do podniebienia). Podłoga też była bardzo brudna, więc umyła ją dokładnie (język na dnie jamy ustnej). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła je od zewnątrz, a później od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po ich stronie wewnętrznej). Wreszcie umyła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę). Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Wytrzepała dywany (język wykonuje szybkie ruchy w górę i w dół). Na koniec pootwierała wszystkie okna, by dom przewietrzyć. Do domu wpadł wiatr (dzieci nabierają powietrze nosem i wydmuchują ustami). W tak wysprzątanym domu można już malować wielkanocne pisanki!

Rozwiązywanie zagadek:

– Bierzcie się do pracy, i panie, i panki!
Czas już malować wielkanocne… (pisanki).


– Co to takiego, odgadnij, mój kotku.
Są z wierzchu białe, a żółte w środku.
Gdy je gotować, dziwy się dzieją,
Bo zamiast mięknąć one twardnieją (jajka).


– Skąd się biorą jajka? (znoszą je kury).

Zabawa ruchowa „Kura”

 • Kura spaceruje po podwórku, szukając pożywienia (dziecko spaceruje, wysoko unosząc kolana, po kilku krokach zatrzymują się i najpierw jedną, a później drugą stopą „rozgrzebują” ziemię).
 • Kura macha skrzydłami (dziecko macha ramionami).
 • Kura dziobie ziarenka (palce obu rąk dziecko układa w kształcie ptasiego dzioba; kilka razy otwiera szeroko „dziób” i zamyka, składając kciuk z kolejnymi palcami).

MIŁEJ ZABAWY!

8.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Powitanie… paluszkami:

Każda rączka, każda rączka 
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma, 
paluszki składamy, wszystkimi klaskamy 
raz i dwa, raz i dwa. 

Prawa rączka, lewa rączka 
pięć paluszków ma, pięć paluszków ma, 
paluszki witamy, głośno przeliczamy, 
ty i ja, ty i ja. 
1, 2, 3…

Zab. „Co nie pasuje”- wskaż w każdym rzędzie obrazków jeden, który nie pasuje.

Wielkanoc: Co nie pasuje Gry i zabawy (Wielkanoc) Kalendarz świąt Kwiecień Matematyka (Wielkanoc) Spostrzegawczość
Wielkanoc: Co nie pasuje Gry i zabawy (Wielkanoc) Kalendarz świąt Kwiecień Matematyka (Wielkanoc) Spostrzegawczość
Wielkanoc: Co nie pasuje Gry i zabawy (Wielkanoc) Kalendarz świąt Kwiecień Matematyka (Wielkanoc) Spostrzegawczość

Oto kilka pomysłowych zabaw oddechowych, które możesz wykorzystać bez nakładu finansowego oraz większych przygotowań.

 1. Kto dalej? Przygotuj kartkę papieru. Podrzyjcie ją na pionowe paski, a z nich ugniećcie papierowe małe kulki. Stańcie obok siebie. Kulki przyłóżcie do ust. Uwaga – wdech nosem, mocny wydech buzią! Czyja kulka doleci dalej? Kto wygrał?
 2. Mecz. Czy masz w domu piłeczkę ping-pongową lub styropianową kulkę? Jeśli nie, samodzielnie ugnieć kulkę z gazety. Usiądźcie naprzeciw siebie przy stole i dmuchajcie tak, aby piłka wypadła poza pole gry lub trafiła do wyznaczonej wcześniej bramki!
 3. Bąbelki! Przygotuj słomkę do napojów. Włóż ją do szklanki z wodą. Dziecko zamiast pić przez słomkę, może przez nią dmuchać! Zaobserwuj, co dzieje się na powierzchni. Czy powstają bąbelki? Zróbcie konkurs: kto dłużej będzie dmuchał do swojej szklanki? Czas start!
 4. Dmuchanie baniek mydlanychTego ćwiczenia nie trzeba przedstawiać. Kontrolując oddech tworzymy duże i małe bańki, pojedyncze lub całe serie pięknych, mydlanych bąbelków.
 5. Piórka. Ta zabawa sprawia dzieciakom wiele frajdy. Kładziemy piórka na różnych przedmiotach w domu i zdmuchujemy je z nich: z kanapy, z fotela, z szafki, ze stołu. Możemy też wykorzystać części ciała: dłoń, ramię, własną stopę… albo części ciała Mamy lub Taty! Wiele śmiechu gwarantowane!
 6. Labirynt. W każdym domu, gdzie mieszka dziecko, są też klocki. W pierwszej kolejności budujemy z nich labirynt – na podłodze lub stoliku. Do labiryntu wkładamy kulkę ze styropianu lub zgniecioną gazetę. Zadaniem jest przemieszczenie (bez użycia palców!) kuleczki przez labirynt do wyjścia, wyłącznie dmuchając na kuleczkę. W innej wersji można sterować oddechem za pomocą słomki do napojów.
 7. Przenoszenie słomką. To świetna zabawa – przenoszenie za pomocą słomki karteczek do miseczki, elementów układanki na właściwe miejsce itp. 

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zabawa przy fragmencie muzyki poważnej – Kurczątka i kury (przy nagraniu utworu M. Musorgskiego Taniec kurcząt w skorupkach).
Rodzic to kura, która porusza się przy muzyce, kołysząc się na boki i mówiąc: Ko, ko, ko… Za nim drobnymi kroczkami biegnie dziecko z drugiej
strony – kurczaczki, wołając: Pi, pi, pi… W pewnej chwili kura zatrzymuje się, nasłuchuje, macha rękami – skrzydłami. Zbliża się niebezpieczeństwo – kurczątko przykuca za kurą i tulą się do siebie. Kiedy muzyka się powtarza, ptaki ponownie spacerują.

Możecie pobawić się tak:

7.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

„Domowe skarby”

Przygotowując się do świąt Wielkanocnych, możemy wyjąć ozdoby, jakie znajdziemy w domu i poprosić dziecko o uporządkowanie ich, np. o odłożenie pisanek w jedno miejsce. Następnie zachęćmy dziecko, aby chwilę przyjrzało się pisankom i spróbowało je opisać, porównało ich wygląd, ciężar, fakturę.

Rymowanka: (można rytmicznie klaskać powtarzając jej słowa)

Pisanki, pisanki

Jajka malowane

Nie byłoby Wielkanocy

Bez barwnych pisanek

Orgiami z kółek- „Kurczątko”

Origami w Malowanym Kufrze. kurczak. origami płaskie z… na Stylowi.pl

(Tak piękną pracę można wykorzystać np. wysyłając życzenia świąteczne☺)

Zachęcam do wysłuchania zabawnej bajki o kurczaku, który nie był kurczakiem;)

https://abc.tvp.pl/32958490/bajka-o-kurczaku-ktory-nie-byl-kurczakiem

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Posłuchajcie piosenki:

Wielkanocny poranek

I. W wielkanocny poranek
dzwoni dzwonkiem baranek.
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,
dzwoni dzwonkiem baranek.

Ref.: Wielkanocne kotki,
robiąc miny słodkie,
już wyjrzały z pączka,
siedzą na gałązkach.
Kiedy będzie Wielkanoc, bis
wierzbę pytają. bis

II. A kurczątka z zającem
podskakują na łące.
Hop, hop, hop, hop, hop, hop,
podskakują na łące.
Ref.: Wielkanocne kotki…

Powiedzcie rodzicom:
− Kiedy baranek dzwoni dzwonkiem?
− Co zrobiły wielkanocne bazie – kotki?
− Gdzie podskakuje kurczątko z zającem?

Zapraszam na bajkę:

6.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela- Gudz

Witajcie Kochani, zaczynamy nowy tydzień, szczególny dla wielu, bo za kilka dni Wielkanoc. Będzie więc trochę materiałów na ten temat i mam nadzieję inspiracji, tak żeby każdy z nas z radością na te święta czekał. 

Na początek jednak słuszna dawka ćwiczeń gimnastycznych, które pozwolą zadbać o dobrą formę. Może i Wasi rodzice zechcą trochę się pogimnastykować- w każdym razie życzę wszystkim dobrej zabawy 

Zestaw ćwiczeń ruchowych  

I Przygotowanie

Dziecko maszeruje w rytmie granym na tamburynie, później dajemy mu kubeczek po jogurcie.

• Zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko biega swobodnie, trzymając kubeczek w rękach. Słysząc uderzenie w bębenek, zatrzymuje się, stawia odwrócony kubeczek na głowie, przykuca, a następnie wstaje, zdejmuje kubeczek i biega na palcach.

II• Ćwiczenia dużych grup mięśniowych. 

Dziecko w małym rozkroku, kubeczek trzyma w wyciągniętych nad głową rękach. Wykonuje skłon w przód, stawia kubeczek przed sobą i prostuje się. Podczas ponownego skłonu zabiera kubeczek i podnosi je w rękach do góry

• Ćwiczenia tułowia. 

Dziecko, w siadzie skrzyżnym, wykonuje skłony boczne z kubeczkiem postawionymi na wyciągniętych dłoniach. Za każdym razem dotyka podłogi odwróconą dłonią.

 • Zabawa na czworakach. Dziecko delikatnie toczy kubeczek po dywanie poprzez popychanie ich głowami.

III • Ćwiczenie stóp. Dziecko w siadzie skulnym, podpartym próbuje chwycić kubeczek palcami jednej stopy i drugiej stopy, na zmianę. Potem unosi do góry kubeczek stopami.

 • Ćwiczenia wyprostne. Dziecko maszeruje na palcach z kubeczkiem położonymi na głowie. Potem wrzuca go do pojemnika przez pochylenie głowy. 

• Marsz po kole przy nagraniu wybranej piosenki.

Praca z obrazkiem- analiza treści obrazka i rozmowa na jego temat. 

Koszyk ze święconym na Wielkanocnym Stole | Serwis Informacyjny ...
Z cyklu: Wielkanocne tradycje: Wielka Sobota:-) co powinno znaleźć ...

Święta wielkanocne – zwyczaje, tradycje i symbole

Porozmawiajmy z dzieckiem na temat zwyczajów wielkanocnych 

i symboliki tych świąt. Wyjaśnijmy, dlaczego święcimy pokarmy, co zwykle wkłada się do koszyczka ze święconka, przedstawmy wyjątkowość śniadania wielkanocnego i potraw na stole wielkanocnym, a także świąteczny humor czyli Śmigus-dyngus.

Wielkanocny labirynt– pomóż zajączkowi znaleźć drogę do pisanek.

Wielkanocny Labirynt Do Barwienia | Premium Wektor

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zabawa inscenizacyjna” Pieczemy ciasto”.


Rodzic proponuje dziecku wspólne pieczenie ciasta na niby. Dziecko wyobraża sobie, że trzyma w rękach miskę, w której będzie mieszało
poszczególne składniki ciasta, i kolejno naśladuje gesty rodzica : ucieranie mąki z masłem, otrzepywanie rąk z mąki, wycieranie o fartuszek, wbijanie czterech jajek – sięganie prawą ręką za lewe ramię, hop – uderzenie o ramię, stuk – rozbicie, chlup – wrzucenie jajka do miski,
siup – wyrzucenie skorupki przez prawe ramię; zmiana ręki; wyrabianie rękami, wałkowanie, dodawanie rodzynek, wkładanie do foremki i pieczenie. Potem – wąchanie upieczonego ciasta i jedzenie.

Zachęcam do wspólnego wykonania babeczek z rodzicami:

Przepis na ucierane babeczki


Składniki:
3 jajka
1 kostka masła
1 szklanka cukru
1 łyżka proszku do pieczenia
½ szklanki mąki ziemniaczanej
1 szklanka mąki pszennej
zapach cytrynowy
olej do smarowania foremek


(Z tej porcji wychodzi około 20 małych babeczek lub jedna duża babka).
Sposób wykonania:
Jajka utrzeć za pomocą miksera z cukrem na puszystą masę. Wsypać proszek do pieczenia, dodać pół zapachu cytrynowego, zalać roztopionym, gorącym masłem, a następnie dodać pozostałe składniki i zmiksować. Wylać do foremek wysmarowanych olejem.

Piec około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni. Po wyjęciu z piekarnika położyć na wilgotnej ściereczce, a potem wyjąć z foremek i wystudzić.

Smacznego!

JĘZYK ANGIELSKI –

Bożena Jędrychowska

Witajcie kochani! 

Serdecznie pozdrawiamy z domowego przedszkola! 

Obchodzimy jak co roku Święta Wielkanocne (Easter [iste]). W różnych krajach ludzie mają różne zwyczaje, związane z tym Świętem. Na przykład malują pisanki. W niektórych krajach dzieci czekają na króliczka Wielkanocnego (Easter bunny [iste bani]). Przychodzi ukradkiem i chowa w różnych miejscach jajka (eggs [egz]). Najczęściej czekoladowe do zjedzenia lub jaja, w których wnętrzu są ukryte cukierki (sweets [suits]) lub drobne zabawki (toys [tojs]). Wszyscy składają sobie życzenia HAPPY EASTER! [hepi iste] – Wesołych Świąt! (Szczęśliwej Wielkanocy). Dziś mamy dla was propozycję zabawy ruchowej przy piosence pt. Boom Chicka Boom. Starajcie się naśladować ruchy podczas słuchania. Oto adres:

Pamiętajcie, że filmiki, piosenki, zabawy służą do wielokrotnego powtarzania 

1. Prosimy Rodziców o narysowanie dzieciom króliczka. Dzieci nazywają części ciała królika : nose [nous] – nos; ears [irs] – uszy; tail [tejl] – ogon;

2. Polecenia dla dzieci: Let’s hop [lets hop] – podskakujmy; wiggle your nose [uigl jo nous] – poruszaj nosem; shake [szejk] – potrząśnij; shake your tail [szejk jo tejl] – potrząśnij ogonkiem; flap your ears [flep jo irs] – machajcie uszami; crunch your carrot [krancz jo kerot] – chrup marchewkę; carrot [kerot] – marchewka;

3. Spróbujcie narysować Easter bunny – Króliczka Wielkanocnego z koszykiem (basket [basket]) pełnym kolorowych jajek.

4. A teraz pora schrupać marchewkę jak królik (bunny). Ale najpierw myjemy ręce. Wash your hands [uosz jo hends], a potem: Crunch your carrot.

5. Zachęcamy do powtarzania zabaw z zeszłego tygodnia. It’s all or today.

Goodbye! 

3.03.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Dzień dobry, 

Na początek wiosenna rozgrzewka, żeby złapać trochę pozytywnej energii, a może właśnie żeby rozładować jej nadmiar;) Więc przypominam ćwiczenia z poniedziałku:

1. „Jestem słońcem” – język ciała – ćwiczenie dużych grup mięśniowych- dziecko w pozycji kucznej, głowa schowana, powoli podnosi się, rozprostowuje ręce, nogi, tułów, wyciąga ramiona w górę, przechodzi kilka kroków i znów wraca do pozycji kucznej.

2.  „Mrówki budują mrowisko” – zabawa z elementem czworakowania – na trawie są rozłożone pałeczki, dziecko (mrówka) chodzi na czworakach w różnych kierunkach, na hasło rodzica zbiera pałeczki, zanosi na wyznaczone miejsce.

3. „Bociany” – zabawa z elementem równowagi – dziecko chodzi unosząc wysoko kolana, na klaśnięcie w dłonie rodzica staje na jednaj nodze i rozkłada w bok ręce.

4. „Żaby” – zabawa bieżna z elementem skoku – dziecko biega w różnych kierunkach przy dźwiękach muzyki, na przerwę w muzyce, skacze w różnych kierunkach.

WIELKANOC - SuperKid

5. Relaks przy muzyce A. Vivaldiego: Wiosna

Historyjka obrazkowa: „Wielkanocna przygoda”.

Poprośmy dziecko, aby spróbowało opowiedzieć treść obrazków, a tym samym przedstawioną historię. Zachęcajmy, aby budowało zdania i używało poprawnego słownictwa. Możemy również wydrukować obrazki, ułożyć przed dzieckiem wymieszane i niech samo spróbuje ułożyć tę historyjkę.

Wtorek, 31 marca – Publiczna Szkoła Podstawowa w Stanach
Wielkanoc. Kolorowanka niebieska + 50 naklejek bez brokatu - Tylko ...

Dzieciaki- dobrego weekendu dla Was i Waszych rodziców. Rodzicom jeszcze chwil wytchnienia i siły 

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zabawa ruchowa:

Kura i kurczęta”.


Rodzic odgrywa rolę kury, dziecko to kurczątko. Kura chodzi po pokoju, mówiąc: Ko, ko, ko…a dziecko porusza się wokół niej w dowolnych kierunkach, mówiąc: Pi, pi, pi… Kiedy kura przestanie mówić i przykucnie, kurczątko podbiega do niej i przytulają do siebie. Przez chwilę są w ciszy.

Kurczak – składanka techniką origami.

Poproście rodziców o pomoc 🙂

Zabawa- „Gdzie były schowane pisanki?


Rodzic pokazuje dziecku kolorowe pisanki (papierowe, plastikowe). Dziecko ogląda je, a potem się odwraca. Rodzic chowa pisanki w różnych miejscach mieszkania. Dziecko
szuka pisanek. Potem określa, gdzie znalazło swoje pisanki.

Miłej zabawy !

2.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Oto propozycje zabaw plastycznych z dziećmi przy wykorzystaniu materiałów, które znajdziemy w naszych gospodarstwach domowych. Przygotujmy sobie oprócz rolek z papieru toaletowego i plastikowych łyżek, papier kolorowy, serwetki, płatki kosmetyczne, farby, klej, kredki. Z pewnością dzieci będą mieć wiele pomysłów na ozdobienie takich zajączków, które później można ustawić np. w donicy z rzeżuchą czy owsem wielkanocnym. 

gra zajączki
12 pomysłów na wielkanocne ozdoby DIY dla dzieci - MamaCarla.pl

Puzzle-pocztówki wielkanocne.

Możemy wyszukać stare pocztówki wielkanocne i pociąć na cztery części, a następnie poprosić dziecko, aby je ułożyło. Przy okazji możemy porozmawiać z dzieckiem o symbolice świąt.

Zabawa słuchowa– „Co teraz słyszę?”- prosimy dziecko o chwile skupienia, by następnie powiedziało nam, jakie dzięki udało mu się usłyszeć. Może to być skrzypienie podłogi, przejeżdżające auto, śpiew ptaków, odgłosy na klatce czy w innym pokoju.

Piosenka– do posłuchania i wspólnego śpiewania piosenka: „Święta wielkanocne z jajkiem i zającem”.

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Wiersz „Wielkanoc”


Święta za pasem,
do pracy się bierzemy,
mazurki i baby
smaczne upieczemy.
Pisanki, kraszanki
razem dziś zrobimy,
wszystkie kolorowe –
bardzo się cieszymy.

Upiekliśmy z ciasta
baranka, zajączka,
z posianej rzeżuchy
będzie piękna łączka.
W glinianym wazonie
bazie i żonkile,
a na nich z papieru
kurczątka przemiłe.

 1. Drogie przedszkolaki powiedzcie rodzicom:
  − Jak nazywają się zbliżające się święta?
  − Jakie ciasta wtedy pieczemy?
  − Co znajduje się na wielkanocnym stole?

Zabawa Kto, co?


Dziecko stoi lub siedzi przed rodzicem, który rzuca do niego piłkę, mówiąc jakiś czasownik w bezokoliczniku. Dziecko, odpowiada, kto daną czynność wykonuje, podając rzeczownik w połączeniu z czasownikiem. Przykładowe czasowniki podawane dziecku: jechać, jeść, gotować, malować, rysować, pisać, skakać…
Przykładowe odpowiedzi dziecka: jechać – Tata jedzie samochodem. Chłopiec jedzie na rowerze.

Zapraszam na bajkę:

🐇🌞Wielkanoc

z Maszą!🐇🐓

JĘZYK ANGIELSKI –

Bożena Jędrychowska

Witajcie kochani! 

Serdecznie pozdrawiamy z domowego przedszkola! 

Oto nasze propozycje na bieżący tydzień. Pojawią się one zarówno u maluszków, jak i u czterolatków. Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Niezależnie od wieku mogą się (lub nie) interesować zabawami w języku angielskim. Te, które się interesują powinny mieć możliwość rozwijania się w tej dziedzinie. Te, które się nie interesują, powinny być zachęcane bez presji. Pamiętajcie, że filmiki, piosenki, zabawy służą do wielokrotnego powtarzania 

Nadeszła wiosna, słońce świeci coraz mocniej ale pogoda wciąż jest zmienna: raz ciepło, raz zimno. Rano śnieg, po południu deszcz i pochmurno. 

1. Prosimy Rodziców o narysowanie na osobnych kartkach 

symboli oznaczających: the sun [de san] – słońce; wind [uind] – wiatr; rain [rein] – deszcz; cloud [klaud] – chmura; cold [kould] – zimno; snow [snou] – śnieg; Następnie pokazujemy dzieciom kartki i nazywamy zjawiska; Dziecko może powtarzać lub tylko słuchać i patrzeć. Po kilku powtórzeniach w różnym czasie zachęcamy dziecko do powtórzeń. 2. Kartki trzymamy w wygodnym miejscu i wyjmujemy, aby 

obserwować pogodę za oknem. Podczas obserwacji nazywamy to, co uda nam się zauważyć. Dodatkowe słowa, które mogą być przydatne: fogg [fog] – mgła; frost [frost] – mróz; umbrella [ambrela] – parasol. 3. Odnajdźcie proszę piosenkę pt. Weather song for kids. Oto jej adres:

Słuchajcie piosenki i oglądajcie towarzyszący jej filmik. Razem z dzieckiem nazywajcie to, co potraficie: sun, rain, cloud, wind, umbrella. Dodatkowe słowo to kite [kait] – latawiec. 

4. Wyjaśnijmy dziecku jak “zobaczyć” na obrazkach wiatr, np.. Pochylone drzewa, wygięte parasole, łopoczące na sznurku ubrania. Oglądajmy filmik kilkakrotnie. 5. Zachęcamy do powtarzania zabaw z zeszłego zygodnia. It’s all for today. Goodbye! 

1.04.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Kochani, dzisiaj dalszy ciąg zabaw przedświątecznych. Można będzie się wykazać koncentracją uwagi, umiejętnością liczenia, a także sprawnością fizyczną. Będzie też coś na relaks, więc miłej zabawy

Słuchanie opowiadania „Bajeczka na Wielkanoc”

Dostał Jaś od mamy
Farbki całkiem nowe
Wymalował na trzech jajkach
Wzorki kolorowe.
Ułożył pisanki w świątecznym koszyku
T e zaczęły się przechwalać
Narobiły krzyku 
– Jestem w paski
– A ja w kropki
– Na mnie gwiazdka złota
Jakie wzory i kolory
Prześliczna robota
Ja piękniejsza, ja śliczniejsza
Wnet się posprzeczały
Każda ładna, każda zgrabna
Chociaż każda inna
Żadna z was się o pierwszeństwo
Kłócić nie powinna.

Zadania dla dzecka:
– Policzcie, ile pisanek pomalował Jaś.
– Jaki wzorek miała pierwsza? (…druga?, …trzecia?)

Zabawa ruchowa z elementami liczenia
– Podskocz 3 razy
– Tupnij 1 raz
– Zaklaszcz 2 razy

Przeliczanie z Zajączkiem Wielkanocnym

Potrzebne będą maskotka lub obrazek Zajączka, liczmany; można użyć pomponików oraz pęsety (rozwijamy wówczas sprawność manualną dziecka). Informujemy dziecko, że Zajączek ma problemy z liczeniem. Celowo podczas liczenia popełniamy błędy i prosimy dziecko, żeby nas poprawiało. Pomponiki oczywiście chwytamy szczypcami.

https://4.bp.blogspot.com/-g0mLSW1U2PE/WOf9cgnjFsI/AAAAAAAABcg/V5f787e0ObA-vNo-Jn57zfB8PxFK5ctawCLcB/s320/DSC_0103.JPG

Coś dla relaksu…- proponuję masażyk, który dzieci świetnie znają. Gdy tylko usłyszą początek, z pewnością przypomną im się nasze wspólne przedszkolne zabawy wykonywane w parach☺ (instrukcja masażu dla rodziców;)

PLACEK 


Mama placek ugniatała,  (delikatnie ugniatamy plecy)

wyciskała, (lekko naciskamy palcami po plecach)

wałkowała – w prawo, w lewo, (przeciągamy dłońmi po plecach w obie strony…

w przód i w tył: (…i w górę i w dół)
żeby placek dobry był. 
Cicho… cicho… placek rośnie  (kładziemy obie dłonie na plecach)
w ciepłym piecu u babuni. 
A gdy będzie upieczony … (masujemy kółeczka na plecach) każdy brzuszek zadowoli.
  (łaskoczemy po szyi)

Wielkanocny labirynt z Puchatkiem, kolorowanka świąteczna do druku ...

II ZMIANA _ Jadwiga Łępa

Rozwiązywanie zagadek:


W wielkanocnym koszyku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię. (pisanki)


Święta! Święta nadeszły!
Wstawajmy! Już rano!
Podzielimy się jajeczkiem,
bo dziś przecież… (Wielkanoc)


Tyle w koszyku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki, cukrowy… (baranek)

Zabawa dydaktyczna: Co jest mi potrzebne?


Zabawa polega na rozróżnianiu ruchów związanych z określoną czynnością oraz określaniu przydatności przedmiotów potrzebnych do jej wykonania. Rodzic pokazuje dziecku, np. ściereczkę do kurzu (zmiotkę i szufelkę, pojemnik na wodę do spryskiwania kwiatów…), inne
przedmioty potrzebne do sprzątania przed świętami oraz do przygotowywania świątecznych potraw. Wykonuje nią ruchy naśladujące ścieranie kurzu. Potem dziecko naśladuje tę czynność.

Przebieg zabawy.
Dziecko siedzi przed rodzicem. Na stoliku znajdują się przedmioty
potrzebne do wykonywania czynności. Rodzic naśladuje czynność zamiatania. Po wykonaniu ruchu prosi dziecko o nazwanie tego, co robił. Następnie dziecko naśladuje czynność, rodzic nazywa ją.

Pokolorujcie obrazek :

Wielkanoc - Mandala 1 - Wielkanoc

31.03.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

DZIŚ TROCHĘ ARTYSTYCZNEJ EKSPRESJI, PONIEWAŻ BĘDZIE MOŻNA TWÓRCZO WYKORZYSTAĆ TO, CO ZNAJDZIEMY W NASZYCH DOMACH.

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO WIELKANOCY, WIĘC POPROŚCIE RODZICÓW, ABY OBEJRZELI Z WAMI POCZTÓWKI WIELKANOCNE, KTÓRE ZNAJDZECIE W DOMU I POROZMAWIAJCIE O ŚWIĄTECZNYCH ZWYCZAJACH.

BĘBENKI Z METALOWYCH PUSZEK

Potrzebne będą: metalowe puszki (np. mała i duża po kukurydzy i największa po mleku modyfikowanym), balony, gumki recepturki, papier ozdobny i tasiemka do dekoracji, dwa nie zatemperowane ołówki

 Zrobienie perkusji trwa dosłownie chwilę. Wystarczy odciąć końcówkę balonu (tak jak na zdjęciu) a następnie nałożyć balon na puszkę i zabezpieczyć go gumką recepturką, żeby nie spadł. Na koniec można bębenki dowolnie ozdobić. Jako pałeczek używamy dwóch nie zatemperowanych ołówków. Nasza perkusja jest fantastyczna- dźwięki niesamowite i efekt końcowy zaskakujący.

bębenki dla dzieci - kreatywny instrument

Można wystukiwać rytm do piosenki „Bajkowe pisanki”, którą Wam wczoraj polecałam, rodzice również mogą zadać dzieciom dany rytm do powtórzenia- ćwiczymy w ten sposób pamięć i koncentrację.

PISANKI Z PIANKI

Materiały:

 • pianka do golenia
 • barwniki do jajek
 • blok techniczny
 • talerz
 • zakraplacz
 • wykałaczki
 • ręcznik papierowy
 • nożyczki
Pisanki z pianki

Na talerz obiadowy płaski wylewamy piankę do golenia, którą równomiernie rozkładamy na talerzu. Na piankę zakraplaczem wpuszczamy barwnik do jajek w płynie i delikatnie „rozcinamy” kropki wykałaczką. Wycięte z bloku technicznego jajko kładziemy na kolorowej piance i delikatnie dociskamy. Nadmiar pianki zbieramy ręcznikiem papierowym. Powstaje piękna marmurkowa pisanka.

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Powtarzanie rymowanki, rytmicznie przy tym klaszcząc.


Pisanki, pisanki,
jajka malowane,
nie byłoby Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Zabawa badawcza – „Jak jest zbudowane jajko?”
Rodzic rozbija jajko, dziecko ogląda jego zawartość. Nazywa poszczególne części składowe: skorupka, białko, żółtko.

30.03.2020 r.

I ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Witajcie Przedszkolaki,

Zaczynamy nowy tydzień, a wraz z nim przygotowania do Wielkanocy, która nieodłącznie związana jest z wiosną. Pogoda sprzyja, więc oznaki wiosny doskonale widać już z okien naszych domów, a i śpiew ptaków o tym świadczy.

Na początek trochę „wiosennej” gimnastyki.

„Jestem słońcem” – język ciała – ćwiczenie dużych grup mięśniowych- dziecko w pozycji kucznej, głowa schowana, powoli podnosi się, rozprostowuje ręce, nogi, tułów, wyciąga ramiona w górę, przechodzi kilka kroków i znów wraca do pozycji kucznej.

„Mrówki budują mrowisko” – zabawa z elementem czworakowania – na trawie są rozłożone pałeczki, dziecko (mrówka) chodzi na czworakach w różnych kierunkach, na hasło rodzica zbiera pałeczki, zanosi na wyznaczone miejsce.

„Bociany” – zabawa z elementem równowagi – dziecko chodzi unosząc wysoko kolana, na klaśnięcie w dłonie rodzica staje na jednaj nodze i rozkłada w bok ręce.

„Żaby” – zabawa bieżna z elementem skoku – dziecko biega w różnych kierunkach przy dźwiękach muzyki, na przerwę w muzyce, skacze w różnych kierunkach.

Relaks przy muzyce A. Vivaldiego: Wiosna

Przygotowałam dla Was przyjemne, myślę, wprowadzenie do tematu wiosennych porządków i Wielkanocy. Jest to spotkanie z kotem Filemonem- obejrzyjcie, jak on sobie z tym poradził.


Bohaterowie z bajek | Bajkownia.pl (9)

Posłuchajcie wiersza: „Wielkanoc” i porozmawiajcie z rodzicami nt. zbliżających się świąt. Polecam też do wspólnego śpiewania piosenkę:”Bajkowe pisanki”.

WIERSZ                                 PIOSENKA                           

Bożena Forma „Wielkanoc”                               Bajkowe pisanki

sł. Urszula Piotrowska

Święta za pasem,

do pracy się bierzemy,                                  Do zajączka przyszła kurka:

mazurki i baby                                               Ko, ko, ko, ko – zagdakała.  

smaczne upieczemy.                                      Ko, ko, ko, ko – zagdakała.

Pisanki, kraszanki                                          Z koszem jajek na pisanki

razem dziś robimy,                                        Mama-kwoka mnie przysłała.
razem dziś robimy,                                         Zając podparł się pod boki:

wszystkie kolorowe,                                      – A to ci dopiero jajka!

bardzo się cieszymy.                                      Namaluję na nich tęczę

Upiekliśmy z ciasta,                                       i na każdym będzie bajka

baranka, zajączka,                                         Ref.: Bajkowe pisanki, bajkowe

z posianej rzeżuchy                                       Rozdamy je z dobrym słowem

będzie piękna łączka.                                    Świątecznym życzeniem

W glinianym wazonie                                    Wiosennym marzeniem

bazie i żonkile,                                               Bajkowe pisanki, bajkowe,

a na nich z papieru                                         Wesołą wiodą rozmowę,

kurczątka przemiłe.                                        że wiosna za oknem,

                                                                     że w dyngus ktoś zmoknie.

Pokoloruj pisankę maczają palce w farbie- pisanki lubią wesoło wyglądać, więc użyj możliwie wiele kolorów. Pamiętaj, żeby malować na kartce, a nie np. po swoim ubraniu;) Miłej zabawy.

WIELKANOCNE KARTY PRACY zestaw 2 – Przedszkolankowo

II ZMIANA – Jadwiga Łępa

Zapraszam na gimnastykę:

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

Proszę poprosić rodzica o plastikowy kubeczek, który będzie nam dziś potrzebny do ćwiczeń.

• Ćwiczenia dużych grup mięśniowych.

Dziecko stoi, w małym rozkroku, trzymając kubeczek w wyciągniętych nad głową rękach. Wykonuje skłon w przód, stawia kubeczek przed sobą i prostuje się. Podczas ponownego skłonu zabiera kubeczek i podnosi go w rękach do góry.

• Ćwiczenia tułowia.

Dziecko, w siadzie skrzyżnym, wykonuje skłony boczne z kubeczkiem postawionymi na wyciągniętych dłoniach. Za każdym razem dotyka podłogi odwróconą dłonią.

• Zabawa na czworakach.

Dziecko delikatnie toczy kubeczek po dywanie poprzez popychanie go głową.

• Podskoki.

Dziecko stawia odwrócony kubeczek na dywanie i przeskakuje przez niego: do przodu, do tyłu i na boki. ( kochani, tylko ostrożnie ).

Zabawa: „Mówimy szeptem”.

Rodzic podaje wypowiedzenia, a dziecko powtarza je szeptem.

Pisanki to malowane jajka.

Kurczątka wykluwają się z jajek.

Króliczek wielkanocny jest zrobiony z czekolady.

W koszyczku wielkanocnym znajduje się święconka.

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

WIOSNA NA WSI

27.03.2020 r.

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

Gdzie mieszkają zwierzęta? 

Policzcie zwierzątka. W pustych polach narysujcie tyle kropek, ile jest zwierzątek.

MIŁEJ ZABAWY!

II ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Jak zrobić zwierzątka z plasteliny? Zabawy plastyczne dla dzieci ...

1. ZABAWY Z PLASTELINĄ

Plastelinowe love - zwierzaki z farmy | Kreatywnie w domu
Plastelinowe love - zwierzaki z farmy | Kreatywnie w domu

2. Zabawa konstrukcyjna: Wiejska zagroda-  budowanie z klocków zagrody , zwrócenie uwagi na takie elementy jak: stajnia, stodoła, chlewik, kurnik; rozpoznawanie, które zwierzę mieszka w danej części zagrody.

3. Historyjka obrazkowa– obejrzyj ilustracje i spróbuj opowiedzieć historyjkę o trzech świnkach.

26.03.2020 r.

Zwierzęta z wiejskiej zagrody

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

Spróbujcie nazwać i naśladować zwierzątka z wiejskiego podwórka

Zagadki słowne pt.,,Kogo mogę spotkać na wsi?”


Chodzi po podwórku,
o ziarenka prosi.
Siaduje na grzędzie,
pyszne jajka znosi. (kura)

Dobre ma zwyczaje,
ludziom mleko daje. (krowa)


W każdej wsi jest taki budzik.
Który co dzień wszystkich budzi. (kogut)


Zagadka to będzie niedługa: wlazł sobie na płotek i mruga. (kot)

Tłusta i różowa, w chlewiku się chowa. (świnia)

Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka. Dobrym ludziom chętnie służy na złych warczy, szczeka. (pies)

Cztery kopytka, rogi i bródka…Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. (koza)

Znalezione obrazy dla zapytania: Cienie zwierząt wiejskich

II ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Zwierzęta na wsi - zwierzeta na wsi połacz.JPG

Połącz zwierzęta z ich dziećmi.

Zwierzęta na wsi - kogut.jpg

Połącz kropki (można to zrobić flamastrem), następnie pokoloruj rysunek.

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.glosy-ptakow.pl%2Falfabetyczny%2F%3Ffbclid%3DIwAR1wf3NSjQnF1eeHEG5A3cv4_SC9HJRJem-zMga42G-WEtgRnR4k65OgvbI&h=AT2L5rxhd15WPfv29bCUfFkiWRKnOE1sD9f-Z5Kd5rBgV2n7eHRcR-vPczRRF62yxA1HIlg7INXbUqFW6VIbnKBzSLJyfAygf69bSmxPm2kxpLui3JxIxCJ6cVaKzxdQ7bkrtIGfrKg7afHTISJuJaFyCXV6qTsaksNb2oAGPE9euVY754CezG6mlxvbJStqRm930NobXr0O35BMy9JgLZVYtJ-I69QBlkzZh73urO7ZbHquYbtflIVTCHpqJtSnV27VUeFlC7byFa1Rot59oGJOZMNmHtbOLPGf60D0PdH8vdit6VAZZGNoweAo7tUMYhAZcCQV9T_nCrexyoigh8h2qrPwnK0nNpBCDAUj7mOE3Qm83tPJ1Kv5kItfhXhkj2Rw2EFA1zG5P-OceADFH8n-ltZjl4aTNdVs4sIMLn1iI3rkmcIB6qvhDH9i6asHpQLudvd2Dpa1pgDPkrM3zMuJNs_-qYE3RyTU1it0poObY9bt0tQa9ylb5Ur3NbsKnvho6eZKtu_VrYAkhU5KmrS3wKEG8BIxgFsixYr28KxJGBR1mBO1FcRpMez79QCrVPwhDce-IFiOYPNwYeTA8JJgB33B7wYY2qBk3giEY1BT4BDzvHjZUusTR_mHmLD2x9SMrkjq0Uf-a7P1jTrxMrMJzFoTY1OYOSsjLxvSp54S-Y_p

 Gorąco polecam, wspaniała zabawa i kontakt z przyrodą, zwłaszcza gdy nie można doświadczyć tego osobiście.

25.03.2020 r.

Na wiejskim podwórku:

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,co-slychac-na-wsi,45831

Zabawa Tak jak piórko

Wyobraźcie sobie, że jesteście małym, ślicznym piórkiem, które zgubiła kura, gdy wychodziła z kurnika. Opadajcie więc powoli na ziemię, jak robiło to piórko o liczcie przy tym do pięciu. Kiedy już opadniecie na podłogę, możecie na niej przez chwilę poleżeć.

Zabawy konstrukcyjne – budowanie z klocków „Wiejskiej zagrody”.

II ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Znalezione obrazy dla zapytania: zwierzęta na wsi przedszkole

Dopasuj głowy zwierząt gospodarskich do ich tułowia.

Znalezione obrazy dla zapytania: zwierzęta na wsi przedszkole
Znalezione obrazy dla zapytania: gimnastyka zwierzęta przedszkole

24.03.2020 r.

Wiejska muzyka:

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

I. Na naszym podwórku zwierząt jest bez liku.                                                        Konik w stajni, mysz w spiżarni, a kurki – w kurniku.

Ref.: „Ihaha!” – rży nasz konik.„Me, me, me”, z kózką w chórku.Dobrze nam tu razem na naszym podwórku.

          II. Na naszym podwórku jest bardzo wesoło.                                                              Kurki gdaczą, kaczki kwaczą, piesek biega w koło.

Ref.: „Kwa, kwa, kwa” – kwacze kaczka.„Ko, ko, ko” – kurki w chórku.Bardzo nam wesoło na naszym podwórku.

          III. Na naszym podwórku zwierzęta się czubią.                                                             Kot mysz łapie, piesek chrapie, lecz wszyscy się lubią.

Ref.: „Hau, hau, hau” – piesek szczeka.„Miau, miau, miau” – z kotkiem w chórku.Wszyscy się lubimy na naszym podwórku

Kolorowanie rysunku wybranego zwierzęcia żyjącego na wsi. Nazywanie go.

Znalezione obrazy dla zapytania: kolorowanki zwierząt z wiejskiego podwórka
Znalezione obrazy dla zapytania: kolorowanki zwierząt z wiejskiego podwórka
Znalezione obrazy dla zapytania: kolorowanki zwierząt z wiejskiego podwórkakaczka
Znalezione obrazy dla zapytania: kolorowanki zwierząt z wiejskiego podwórka kaczka
Znalezione obrazy dla zapytania: kolorowanki zwierząt z wiejskiego podwórka
Znalezione obrazy dla zapytania: kolorowanki zwierząt z wiejskiego podwórka koń

Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza J. Porazińskiej „Wiejska muzyka”-

Kaczka kwacze (kwa, kwa, kwa) , kracze wrona (kra, kra, kra) ,

a gęś gęga (gę, gę, gę) przestraszona.

Koza meczy (meee, meee, meee), owca beczy (beee, beee, beee),

a na płocie sroka skrzeczy ( trre, trre, trre).

Wróbel ćwierka (ćwir, ćwir, ćwir),

dzięcioł stuka ( stuk-puk, stuk-puk, stuk-puk ),

a kukułka w lesie kuka (ku-ku, ku-ku, ku-ku).

II ZMIANA – Joanna Trela – Gudz

Witam, przedstawiam Państwu wierszyk, przy którym dzieci mogą naśladować odgłosy zwierząt z wiejskiego podwórka.

A może któreś z przedszkolaków poćwiczy pamięć i nauczy się tego wierszyka?:)

W gospodarstwie


Pieje kogut już od świtu:
– Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: – W lewo!
Gdacze: – W prawo!
Kaczka kwacze: – Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much
I rży głośno: – Jestem zuch!
Świnka chrumka: – Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: – Miau.
A pies szczeka: – Hau! Hau! Hau!

23.03.2020 r.

I ZMIANA – Jadwiga Łępa

Psotna świnka:

Oglądanie na obrazku zwierząt na wiejskim podwórku. Wskazywanie tych, które nie powinny się tam znaleźć. Nazywanie pozostałych zwierząt.

Wiersz „Psotna świnka”

Rzekł kaczorek do gąsiorka:–

Świetnie się zabawić można!

Patrz, kartofel wypadł z worka –

będzie z niego piłka nożna.

Leci piłka w różne strony:

wyżej, niżej, w lewo, w prawo…

Patrzy indyk, kot i wrony,

Łatek szczeka: – Brawo, brawo!

Sroka ze wsi przyleciała,

łebkiem kręci, dziób otwiera

i rozgłasza po wsi całej:

– Górą kaczki! Dwa do zera!

Nie skończyły się zawody,

bo malutka Michalinka

otworzyła nagle chlewik

i wypadła stamtąd świnka.

– Dość zabawy! – głośno rzekła,

zjadła piłkę i – uciekła.

Zabawa ruchowa: Naśladujemy zwierzęta z wiejskiego podwórka

Dziecko naśladuje ruchy i głosy zwierząt, np.: psa, kota, świni, kaczki, kury,

JĘZYK ANGIELSKI – Bożena Jędrychowska

Zabawy dla dzieci w domu

Stare dobre „ciepło- zimno”:

Schowanie kilku przedmiotów i zabawa w “ciepło-zimno”, używanie słów “pod”, “za tobą” – aby pomóc dziecku w zlokalizowaniu schowanych rzeczy (aby było bardziej atrakcyjnie, dziecko może dostawać za każdy odnaleziony przedmiot np. naklejkę).

Wspólnie łatwiej:

zapytać dziecko czy chciałby na jeden wieczór zostać prawdziwym kelnerem – prosić o pomoc używając krótkich poleceń. Np. Proszę podaj mamie łyżkę, proszę połóż tę zabawkę na półce etc. I chwalić, chwalić, chwalić. 🙂

Zabawy dla dzieci w domu i Coś z niczego:

Zrobienie „nowego” przedmiotu z pudełka po butach, np. samochodu, domu, pilota do telewizora, skrzyni skarbów itp. Można dodatkowo przygotować się do tej zabawy. To znaczy jak robimy skrzynie to udajemy piratów – załóżmy opaski na oko, jak samochód to wybierzmy model i z Internetu wydrukujmy nazwę auta i np. rejestrację. Świetny pomysł zabawy dla dzieci w domu!

Butelka pełna czasowników:

do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.

JAK ZROBIĆ MASĘ SOLNĄ?

Jednym z podstawowych materiałów ułatwiających pracę w domu jest masa solna, która przyda się do lepienia i tworzenia różnych przestrzennych kompozycji. Masa solna po wytworzeniu jest miękka i plastyczna, tak, że pozwala na lepienie różnych kształtów. Po wyschnięciu jest twarda, można pomalować ją farbami. W ten sposób powstają ciekawe prace, które można z dzieckiem często tworzyć, gdyż nie wymagają ani wiele nakładu pracy ani zbyt trudnych  i niedostępnych materiałów.

Do przygotowania masy solnej potrzeba:

 • 1 szklankę soli,
 • 1 szklankę mąki
 • pół szklanki wody

Proporcje można zwiększać, jeśli chcemy robić więcej przedmiotów. Mąkę i sól wsypujemy do miski, powoli dodajemy wodę wszystko dokładnie mieszając aż powstanie jednolita konsystencja. Do masy solnej można dodawać różne kolory farb. Po ulepieniu przedmiotu i po jego wyschnięciu można także go pomalować zwykłymi farbami plakatowymi. Aby wysuszyć prace z masy solnej można pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia, ale można także wstawić do piekarnika. Wtedy potrwa to krócej.

Dzieci bardzo lubią tworzyć z masy solnej, dlatego też można lepić wszystko, na co tylko przyjdzie nam ochota. Masą solną można także oblepić np. słoik – powstanie dzięki temu ciekawy wazonik, który dziecko może potem samodzielnie ozdobić, np. koralikami, makaronem, słomkami pociętymi na kawałki, małymi guziczkami.

Zapraszamy do przedszkolnych pomysłów:

przedszkolnepomysly.pl

Wiosna – pierwsze oznaki w przyrodzie

Nasza piosenka „KOTKI DWA”

My jesteśmy kotki dwa, kazdy z nas dwie łapki ma (2x)
Aaa kotki dwa, każdy z nas dwie łapki ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa oczka ma (2x)
Aaa kotki dwa, kazdy z nas dwa oczka ma.
My jesteśmy kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma (2x)
Aaa kotki dwa, każdy z nas dwa uszka ma.
My jesteśmy kotki dwa, kazdy z nas wasiki ma (2x)
Aaa kotki dwa, każdy z nas wasiki ma.
My jesteśmy kotki dwa, kazdy z nas pazurki ma (2x)
Aaa kotki dwa, każdy z nas pazurki ma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *